Ćwiczenia podczas ciąży chronią dziecko przed otyłością
Katarzyna Szulik

Ćwiczenia podczas ciąży chronią dziecko przed otyłością

Ciąża bywa przedstawiana jako okres życia kobiety, w którym dbałość o sylwetkę i aktywność fizyczna schodzą na drugi plan. Przekonanie „w ciąży jedz za dwoje” wciąż jest aktualne, choć zgodnie z najnowszymi badaniami nie powinno. Jak się okazuje, dzieci matek, które, będąc brzemienne, praktykowały aktywność fizyczną, są mniej narażone na problemy z nadwagą lub otyłością.

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Washington State University dowodzą, że potomstwo myszy, które ćwiczyły podczas ciąży, w mniejszym stopniu odczuwało konsekwencje diety wysokotłuszczowej. Choć wcześniejsze eksperymenty wykazały, iż podejmowanie aktywności fizycznej w stanie brzemiennym przez otyłe matki ma dobry wpływ na potomstwo, to badanie jest pierwszym, sugerującym tę samą zależność również, gdy kobieta w ciąży nie ma problemów z wagą.

Dobry kontra zły tłuszcz

Wspomniane badanie zostało przeprowadzone na modelu zwierzęcym i zakładało, że biorące w nim udział samice myszy będą podejmowały 60 minut aktywności fizycznej o średniej intensywności – każdego dnia przez cały okres trwania ciąży. W grupie kontrolnej znalazło się również potomstwo gryzoni, które nie ćwiczyły.

Po odstawieniu od piersi, u młodych aktywnych zwierząt stwierdzono zwiększone poziomy protein powiązanych z występowaniem brązowej tkanki tłuszczowej. Ten rodzaj tkanki przekształca tłuszcz oraz cukier w ciepło. Badacze zaobserwowali także wyższą temperaturę, co znaczyło, iż wspomniana tkanka działała bardziej efektywnie niż w przypadku potomstwa niećwiczących matek, sprzyjając zapobieganiu otyłości i problemom metabolicznym.

Po zakończeniu karmienia naturalnego, młode zwierząt z obu grup przeszło na dietę wysokotłuszczową na okres ośmiu tygodni. Aktywne myszy nie tylko przybrały mniej na wadze, ale wykazywały nikłą ilość symptomów chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca i stłuszczenie wątroby.

Ćwicz w ciąży na zdrowie – swoje i dziecka

Na podstawie wyników eksperymentu autorzy sugerują, że kobiety w ciąży powinny regularnie podejmować aktywność fizyczną, dzięki temu sprzyjają zdrowiu metabolicznemu swoich dzieci. Brak ćwiczeń może predysponować potomstwo do otyłości, co ma związek z upośledzeniem funkcji termogenicznych. 

Naukowcy z Washington State University planują wykonanie dodatkowych badań pozwalających lepiej zrozumieć mechanizmy biologiczne odpowiedzialne za poprawę przemiany materii potomstwa matek aktywnych w stanie brzemiennym.

Powiązane produkty

Stres matki kontra otyłość dziecka

Wśród czynników zwiększających ryzyko otyłości u dzieci znajduje się stres, którego matki doświadczają w początkowym okresie życia swojego potomstwa. Zdaniem naukowców z Niemiec, będących autorami badania, szczególnie newralgiczny pod tym względem jest moment między ciążą a pierwszymi dwoma latami życia. Właśnie wtedy dzieci są najbardziej podatne i wrażliwe na oddziaływanie okoliczności zewnętrznych mogących doprowadzić do otyłości oraz szeregu chorób.

Wspomniane wnioski zostały sformułowane na podstawie analizy materiałów pochodzących z szeroko zakrojonego badania nad zdrowiem matek i dzieci w Niemczech. Naukowcy pozyskali dane o wzroście i wadze potomstwa – by ustalić ich BMI – oraz informacje z wypełnionych kwestionariuszy o stresie odczuwanym przez matki. Zdobyte wiadomości na temat podnoszenia się poziomu kortyzolu podczas ciąży i w pierwszych dwóch latach życia dziecka zostały porównane ze wskaźnikami BMI mierzonymi do piątego roku życia, co miało na celu odkrycie korelacji między tymi zjawiskami.

Co najbardziej stresuje matki?

Jeśli matka odczuwała znaczący stres podczas pierwszego roku życia dziecka, podnosiła tym samym prawdopodobieństwo na wysokie BMI swojego potomka przez okres około pięciu lat. Zależność była szczególnie widoczna u dziewczynek. Oznacza to, że córki zestresowanych kobiet są bardziej narażone na otyłość od tych, których rodzicielki nie doświadczały wyraźnego podnoszenia się poziomu kortyzolu. Wniosek zostaje w zgodzie z eksperymentem, sugerującym, że chłopcy lepiej znoszą matczyny niepokój.

Stres matki w drugim roku życia nie miał znaczącego wpływu na wagę dzieci w badanym okresie, co wskazuje na największe znaczenie pierwszych 12 miesięcy. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że w tym czasie matka i dziecko spędzają wspólnie niemal każdą chwilę – wszystkie emocje, których doświadcza, są znacznie intensywniej odczuwane przez jej potomka.

Co najczęściej wywołuje stres u matek? Zgodnie z badaniem wśród najbardziej sprzyjających mu czynników znajdują się: ekspozycja na hałas, trudne warunki bytowe i niski dochód.
  1. Experimental Biology, Exercise during pregnancy protects offspring from obesity: Mouse study suggests exercise by normal-weight pregnant mothers boosts brown fat, metabolic health of children, „ScienceDaily” [online], 7 April 2019; <www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190407144210.htm>.
  2. B. Leppert, K. M. Junge, S. Röder et al., Early maternal perceived stress and children’s BMI: longitudinal impact and influencing factors, „BMC Public Health” [online], 2018, 18 (1); doi: 10.1186/s12889-018-6110-5.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij