Probiotyki mogą wpływać na męską płodność
Katarzyna Szulik

Probiotyki mogą wpływać na męską płodność

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Danii sugeruje, że przyjmowanie probiotyków może poprawiać jakość spermy i tym samym wspomagać leczenie niepłodności. Jego uczestnikami byli mężczyźni, u których wspomniane problemy współistnieją z otyłością oraz chronicznym bólem. 

Naukowcy z Uniwersytetów w Aalborgu i Bifodanie wykonali w sumie trzy analizy wpływu suplementów na każdą z dolegliwości, a następnie skorelowali ich wyniki. Jak się okazało, probiotyk ze szczepu Lactobactillus rhamnosus BIFOLAC PB ma potencjał, by zwiększać męską płodność, wspomagać utrzymanie prawidłowej wagi oraz aktywizować odpowiedź układu nerwowego na konkretne czynniki stymulujące. Autorzy ekspertyzy twierdzą, że ich analiza jako pierwsza wskazuje, że dawkowanie tych środków farmaceutycznych jest w stanie wywierać pozytywny wpływ na jakość nasienia w przypadkach, gdy problemom z płodnością towarzyszą również inne pogłębiające ją czynniki. 

Obiecujące wyniki na modelu zwierzęcym

Zwierzęca faza badania została przeprowadzona na myszach podzielonych ze względów na normalną wagę i obecność czynnika wywołującego otyłość. Gryzonie otrzymywały wspomniany probiotyk lub placebo. Okres analiz wyniósł 4 tygodnie, a co 2 tygodnie dodatkowo sprawdzano odporność zwierząt na ból po zastosowaniu stymulacji elektrycznej. Wyniki ekspertyz pokazały, że dawkowanie tego rodzaju suplementów diety, zmniejsza wrażliwość na ból i poprawia jakość spermy zarówno u szczupłych, jak i otyłych zwierząt. 

Na etapie klinicznym z udziałem ludzi, mobilność plemników i ich koncentracja w nasieniu, parametry kinetyczne, fragmentacja DNA oraz morfologia zostały poddane ocenie przez specjalistyczny program komputerowy, który potwierdził, że otyłość, a także chroniczny ból oddziałują negatywnie na męską płodność. 

Nadzieja dla chorych mężczyzn

Nowatorstwo ekspertyzy wiąże się z odkryciem, że probiotyki mogą wpływać na płodność poprzez poprawę żywotności spermy i zmniejszenie poziomu fragmentacji DNA w nasieniu, szczególnie w przypadku towarzyszących problemów z otyłością i chronicznym bólem. Jak wiadomo, nadmiar kilogramów oddziałuje zarówno na potencjał rozrodczy, jak i wrażliwość na dolegliwości. Natomiast identyfikacja takiego środka farmaceutycznego, który jest w stanie minimalizować negatywne skutki tych czynników, może okazać się znaczącym postępem w terapii niepłodności. 

Naukowcy są w trakcie kolejnych badań. Chcą poznać dokładny mechanizm wpływu probiotyków na hormony reprodukcyjne.

Zgodnie z najnowszymi analizami, męską rozrodczość pogarszają też substancje chemiczne spotykane w każdym domu. Naukowcy z Uniwersytetu w Nottinhgam sprawdzili, w jaki sposób wpływają one na mężczyzn i psy. Jak się okazało, DEHP (środek spotykany powszechnie w dywanach, podłogach, zabawkach czy ubraniach) oraz oficjalnie zakazany biphenyl 153, mogą w znaczący sposób obniżać płodność zwierząt i ludzi, jeśli ich stężenia przekraczają przyjęte normy. Analiza pokazała nie tylko nowe, potencjalne zagrożenie, ale również potwierdziła tezę o komplementarności ludzkich i zwierzęcych reakcji na szkodliwe czynniki środowiskowe. W obu przypadkach wystawienie na działanie chemikaliów skutkowało zwiększoną śmiertelnością nasienia oraz fragmentacją jego DNA. 

W ostatnich dekadach wzrasta niepokój związany z systematycznym pogarszaniem się męskiej płodności. Liczne badania mówią o nawet 50% spadku jakości spermy w skali globalnej na przestrzeni ostatnich 80 lat. Wcześniejsze analizy ekspertów z Uniwersytetu w Nottingham pokazały, że podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zwierząt domowych, konkretnie psów.

  1. F. Dardmeh, H.I. Nielsen, H. Alipour i in., Potential Nociceptive Regulatory Effect of Probiotic Lactobacillus rhamnosus PB01 (DSM 14870) on Mechanical Sensitivity in Diet-Induced Obesity Model, ,,Pain Research and Management”, nr 7, 2016.
  2. F. Dardmeh, H. Alipour, H. I. Nielsen i in., Effects of Chronic Musculoskeletal Pain on Fertility Potential in Lean and Overweight Male Patients, ,,Pain Research and Management”, nr 10, 2017.
  3. F. Dardmeh , H. Alipour, P. Gazerani i in., Lactobacillus rhamnosus PB01 (DSM 14870) supplementation affects markers of sperm kinematic parameters in a diet-induced obesity mice model, ,,PLOS" [online], https://doi.org/10.1371/journal.pone.0185964, [dostęp:] 15.03.2019.
  4. R.N. Sumner, M. Tomlinson, J. Craigon i in., Independent and combined effects of diethylhexyl phthalate and polychlorinated biphenyl 153 on sperm quality in the human and dog, ,,Scientific Reports”, nr 9 (1) 2019.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij