
Ostrogi piętowe — przyczyny, objawy, leczenie
Obecność choroby wywołuje ból, który sporadycznie jest niewielki, a niekiedy tak silny, że uniemożliwia poruszanie się. W pierwszej fazie występuje tylko przy chodzeniu lub dłuższym staniu. W miarę upływu czasu bywa odczuwalny nawet w czasie spoczynku.
Jakie są przyczyny powstawania zapalenia rozcięgna?
Ostrogi piętowe pojawiają się zazwyczaj u osób, które wykonują pracę stojącą, uprawiają różnego rodzaju sporty, na przykład biegi. Za tego rodzaju dysfunkcję stopy może być odpowiedzialne noszenie niewygodnego obuwia — ciasnego, z twardą powierzchnią bądź na wysokim obcasie. Ponadto do takiego stanu zdrowia przyczynia się czasem nadwaga, a także otyłość. Choroba może być też spowodowana różnymi wadami wrodzonymi bądź kontuzjami, które nie zostały prawidłowo wyleczone i doprowadziły do koślawienia oraz krzywego stawiania stopy.
Ostrogi piętowe — diagnoza lekarska
Zazwyczaj z bólami pięty, które trwają długi czas i nie chcą ustąpić, pacjent zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu. W poradni doktor przeprowadza z nim wywiad. Następnie ocenia stan stóp. Jeśli nie są na nich widoczne cechy stanu zapalnego ani oznaki urazu, kieruje chorego na zdjęcie RTG. W czasie kolejnej wizyty medyk zapoznaje się z wynikiem badania. Gdy na fotografii rentgenowskiej będzie widoczna ostra, dziobiasta narośl, zalecona zostanie konsultacja u ortopedy.
Leczenie zwyrodnienia
Po zdiagnozowaniu choroby najczęściej stosowane są u pacjenta leki niesteroidowe w postaci tabletek doustnych. Miejscowo można również używać maści oraz kremów. Osoba chora na tę przypadłość bywa kierowana przez lekarza prowadzącego na różnego rodzaju zabiegi fizykoterapeutyczne — zwykle jest to krioterapia, laseroterapia, a także jonoforeza. Jeżeli leczenie farmakologiczne i fizykoterapia nie dają żadnego efektu (objawy nie ustępują lub wręcz ulegają nasileniu), wtedy zazwyczaj zapada decyzja o wykonaniu zabiegu operacyjnego.
Zapobieganie ostrogom piętowym
Podstawą profilaktyki jest unikanie przeciążania stopy. Wszelkie sporty należy uprawiać rozsądnie, nie przesadzać z intensywnością treningów. Nie można zbyt często chodzić w wysokich i niewygodnych butach. Istotne jest też utrzymywanie właściwej masy ciała. Warto pamiętać o tym, że w przypadku doznania jakiejkolwiek kontuzji, wskazane jest udanie się do specjalisty. Ostrogi piętowe nie są groźną chorobą, lecz bardzo uciążliwą.