Pomijanie wizyt zwiększa ryzyko śmierci
Katarzyna Szulik

Pomijanie wizyt zwiększa ryzyko śmierci

Pomijanie wcześniej umówionych wizyt kontrolnych może prowadzić do przedwczesnej śmierci – wynika z zakrojonego na szeroką skalę badania przeprowadzonego w Szkocji. Szczególnie zagrożeni pod tym względem są pacjenci cierpiący na schorzenia psychiczne.

Badania zostały przeprowadzone pod kierunkiem doktora Rossa McQueenie’ego. Uczestniczyli w nich naukowcy z University of Glasgow, Lancaster University i University of Aberdeen. Celem było sprawdzenie, jak pomijanie wizyt kontrolnych, nawet tych u lekarzy rodzinnych, wpływa na stan zdrowia pacjentów.

Jest to jedna z najbardziej ambitnych analiz tego typu. Badacze wzięli pod lupę wizyty lekarskie aż pół miliona osób żyjących w Szkocji z lat 2013-2016. Następnie powiązali wyniki z historiami chorób i przypadkami śmierci.

Podwyższone ryzyko

Szkoccy badacze przedstawili trzy główne wnioski ze swojej analizy. Pierwszy z nich dotyczy pacjentów, którzy cierpią na choroby przewlekłe. Takie osoby częściej od innych pacjentów nie stawiały się na umówione wizyty u lekarzy.

Ponadto osoby ze schorzeniami przewlekłymi, które nie przychodziły na wizyty w danym roku, w następnym były bardziej narażone na utratę życia. Po pominięciu dwóch lub więcej wizyt ryzyko śmierci u takich osób wzrastało trzykrotnie w porównaniu do pacjentów, którzy regularnie stawiali się na kontrole.

Trzeci wniosek związany jest z osobami ze schorzeniami psychicznymi, które nie cierpiały na przypadłości fizyczne. Jak wskazują badacze, pacjenci, którzy nie pojawili się na dwóch lub więcej wizytach, zwiększali ryzyko swojej śmierci aż ośmiokrotnie w stosunku do osób sprawdzających swój stan zdrowia zgodnie z harmonogramem.

„Pacjenci cierpiący na długoterminowe przypadłości psychiczne, którzy zmarli niedługo po okresie absencji na wizytach, często ponosili śmierć przedwcześnie. Nie z przyczyn naturalnych, ale np. z powodu samobójstwa” – powiedział doktor Ross McQueenie. Badacz dodał również, że wyniki analizy pokrywają się pod tym względem z obserwacjami lekarzy, którzy prowadzili pacjentów z chorobami psychicznymi.

Zwiększenie liczby wizyt

Po opublikowaniu wyników badania specjaliści zaczęli zastanawiać się nad nowymi sposobami, które mają zapobiegać pomijaniu wizyt przez pacjentów. Szczególnie istotne jest dla nich sprawdzenie, czy na obszarze Wielkiej Brytanii dostęp do ośrodków zdrowia psychicznego jest wystarczająco łatwy.

Analiza jest też kluczowa z punktu widzenia lekarzy rodzinnych. Może im pomóc w ocenianiu, którzy pacjenci są bardziej narażeni na utratę życia. Osoby, które cierpią na wieloletnie choroby mogą szybko podupaść na zdrowiu, jeśli nie będą poddawać się regularnej kontroli.

Polecane dla Ciebie

Problem dla systemu

Pacjenci, którzy nie pojawiają się na umówionych wcześniej wizytach, narażają nie tylko siebie, ale też inne osoby. Zamiast nich u lekarza mogłyby się stawiać inne osoby. Problem ten jest szczególnie wyraźny w Polsce, gdzie na wizytę u specjalisty można czekać miesiące lub nawet lata.

Wkrótce może się to zmienić, a praktyki szeroko stosowane w prywatnej służbie zdrowia mają w końcu stać się powszechne również w sektorze publicznym. Mowa o przesyłaniu pacjentom przypomnień dotyczących nadchodzącej wizyty u lekarza, co ma skrócić i zracjonalizować system kolejkowy. To jedna z kilku zmian, które wprowadza przyjęty przez Sejm projekt ustawy o e-skierowaniach i listach oczekujących.

Ustawa ma za zadanie uczynić system kolejkowy bardziej przejrzystym. W tym celu na placówki ochrony zdrowia nałożone zostaną nowe obowiązki sprawozdawcze polegające na przekazywaniu danych o dostępności świadczeń pod koniec każdego dnia roboczego. Kolejnym nowym obowiązkiem ma być przekazywanie do NFZ harmonogramów leczenia pacjenta – niezależnie od tego, czy mowa o terapii krótko- czy długoterminowej. Żeby usprawnić przepływ pacjentów, NFZ będzie przesyłał przypomnienia w jednej z wybranych form: SMS-owej, telefonicznej bądź mailowej. Jeśli dana osoba nie będzie mogła się stawić na wizycie, poinformuje o tym fakcie tą samą drogą. Obecnie w razie odwołania wizyty niejako z automatu w tak powstałe okienko wskakuje kolejny pacjent, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zmiana terminu bywa dla niego problematyczna. Nowelizacja umożliwia elastyczne wciąganie na wolne miejsce osób z listy oczekujących w przedziale od 7 do 30 dni od odwołanego terminu. To daje szpitalom czas na racjonalne zarządzanie kolejkami bez generowania kolejnych nieprawidłowości.

Lista pacjentów

Wspomniane zmiany nie spotkały się z entuzjazmem środowiska lekarskiego. Medycy twierdzą, że rząd stosuje półśrodki zamiast realnie wpływać na skrócenie kolejek poprzez zwiększanie dostępu do badań i lekarzy. Dodatkowe obowiązki będą wymagały zatrudnienia nowych osób, jednak ustawa nie przewiduje wygospodarowania dodatkowych środków na ten cel z budżetu Państwa.

Z problemem osób, które nie pojawiają się na wizytach, postanowili zawalczyć sami lekarze. Stworzyli listę pacjentów, których odpowiedzialność w tym względzie pozostawia wiele do życzenia. Problem w tym, że wgląd w nią może mieć każdy.

Listę pacjentów „na cenzurowanym" znaleźć można na specjalnie do tego stworzonej stronie internetowej. Dostęp do listy w teorii mają wyłącznie lekarze, którzy w tym celu muszą zalogować się używając swojego numeru prawa do wykonywania zawodu. Numery te są jednak dostępne publicznie, ponieważ każdy może je odnaleźć w Centralnym Rejestrze Lekarzy RP i przejrzeć listę na własną rękę. Lista zawiera wyłącznie numery telefonów pacjentów, ale to wystarczy, by móc mówić o naruszeniu prawa do ochrony danych osobowych. Takie wątpliwości wyraził Urząd Ochrony Danych Osobowych, który zamierza bliżej przyjrzeć się sprawie listy niesolidnych pacjentów. Prezes urzędu uważa również, że funkcjonowanie strony mogłoby grozić ograniczeniem dostępu do świadczeń medycznych osobom, które mają do nich prawo.

 1. R. McQueenie, D. A. Ellis, A. McConnachie, P. Wilson, Motbidity, mortality and missed appointments in healthcare: a national retrospective data linkage study, „BMC Medicine” 2019; 17.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij