Już wkrótce aptekarze będą nas szczepić
Katarzyna Szulik

Już wkrótce aptekarze będą nas szczepić

W świetle prawa są przede wszystkim handlowcami, jednak farmaceuci to w pierwszej kolejności specjaliści z zakresu zdrowia i to ono, a nie zysk apteki, powinno być ich priorytetem. Ta zasada ma przyświecać pierwszej w historii ustawie o zawodzie farmaceuty, która ma trafić do konsultacji publicznych z początkiem 2019 roku.

Do tej pory farmaceuci pozostawali jedynym z zawodów medycznych, których funkcjonowania nie regulują konkretne przepisy prawa. Obecnie są związani wyłącznie ustawą o izbach aptekarskich, która nie wspomina o osobistych prawach i obowiązkach poszczególnych aptekarzy. W efekcie prowadzenie aptek w wielu wypadkach sprowadza się do biznesu nastawionego na zysk. Głosy płynące ze środowiska, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, jasno sugerują, że w wielu wypadkach swoboda w udzielaniu porad i wydawaniu leków jest iluzoryczna, ponieważ farmaceuci są związani prowizją lub koniecznością sprzedaży pacjentom leków lub preparatów konkretnych marek. To stoi w jasnej sprzeczności ze ślubowaniem farmaceuty, który przy sprzedaży leków powinien kierować się przede wszystkim dobrem pacjenta. Nowa ustawa ma być gwarantem jego niezależności i uwzględnia poszerzenie uprawnień aptekarzy, mających na celu bardziej skuteczne realizowanie opieki.

Aptekarz sprawdzi leki i zaszczepi

Wśród jej założeń znajduje się nadanie aptekarzom uprawnień do kontroli tzw. compliance, czyli stosowania się przez pacjentów do zaleceń lekarza, jak również zjawiska przyjmowania leków, których wzajemne działanie się znosi lub jest po prostu szkodliwe (nosi ono nazwę polipragmazji). Będzie to możliwe dzięki planowanemu upowszechnieniu recept elektronicznych. Farmaceuta będzie miał dostęp do wszystkich recept wystawionych na nazwisko pacjenta, dzięki czemu będzie w stanie wydać leki, których pacjent potrzebuje, unikając dublowania dawek lub niekorzystnych korelacji preparatów. Wspomniana kontrola ma obejmować także przypominanie pacjentom o konieczności wykupienia leku. Dzięki dostępowi do systemu farmaceuta będzie widział, który preparat nie został wykupiony i będzie mógł przypomnieć o tej konieczności pacjentowi za pośrednictwem SMS-a lub telefonu. Ta możliwość ma służyć przede wszystkim osobom chorym przewlekle, dla których pominięcie zażycia leku lub zaprzestanie jego stosowania może grozić śmiercią.

Kolejnym novum w dziedzinie uprawnień farmaceutów ma być przyznanie im prawa do wykonywania prostych szczepień u osób zdrowych – mowa przede wszystkim o szczepieniach przeciwko grypie.

Możliwość wykonywania zabiegów tego typu mieliby farmaceuci, którzy ukończyli odpowiedni kurs lub szkolenie. Niewykluczona jest także modyfikacja studiów farmaceutycznych pod tym kątem, żeby absolwenci farmacji mieli odpowiednie uprawnienia już na starcie.

Zdaniem wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Marka Tomkowa przyznanie farmaceutom dodatkowych uprawnień jest zasadne w obliczu chronicznego niedoboru lekarzy i długich kolejek do specjalistów. Przykładowo, kontrola przyjmowania leków może pozwolić uniknąć powikłań i komplikacji zdrowotnych, redukując liczbę wizyt lekarskich.

Farmaceuta zadecyduje o cenie leku?

Próby poszerzenia kompetencji farmaceutów były podejmowane już wcześniej, między innymi poprzez modyfikacje w ustawie Prawo Farmaceutyczne, co wzbudziło kontrowersje. Rozporządzenie z marca 2018 roku zakłada, że w sytuacji, gdy lekarz nie określi stopnia refundacji na recepcie, ten obowiązek będzie spoczywał na farmaceucie. Ten musiałby to zrobić, wchodząc w buty diagnosty, robiąc wywiad z pacjentem przy aptecznym okienku.

Obecnie sytuacja jest jasna – farmaceuta kieruje się tym, co lekarz wpisuje w okienko na recepcie, w zależności od przypadku określając odpłatność na poziomie zerowym, ryczałtowym lub ze zniżką wynoszącą 30 lub 50 procent. Jeśli żadnej adnotacji nie ma, farmaceuta z zasady udziela najmniej korzystnej zniżki.

Po wejściu w życie wspomnianego rozporządzenia ma to się zmienić. W razie braku wskazania refundacji na recepcie, farmaceuta nie będzie mógł po prostu odmówić zniżki – jego zadaniem będzie określenie jej samodzielnie. To rodzi masę potencjalnych problemów, zaczynając od dyskomfortu wypytywania pacjenta o jego stan zdrowia przy okienku i w towarzystwie innych osób czekających w kolejce.

Polecane dla Ciebie

Klauzula sumienia dla farmaceuty?

Dyskusyjne jest również przyznanie farmaceutom możliwości stosowania klauzuli sumienia, czego domaga się część środowiska. W czerwcu 2017 roku Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski skierowało do Sejmu projekt ustawy przewidującej wprowadzenie klauzuli sumienia dla aptekarzy. W opinii jej przedstawicieli aktualne przepisy dyskryminują aptekarzy, którzy formalnie nie mogą, podobnie jak lekarze czy pielęgniarki, powoływać się na sumienie przy odmowie sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Projekt przewiduje nowelizację prawa farmaceutycznego pod kątem poszerzenia listy powodów, na podstawie których aptekarz może odmówić wydania produktu. Obecnie jest to możliwe, jeśli farmaceuta stwierdzi, że dany lek może być szkodliwy dla zdrowia pacjenta lub recepta na niego budzi uzasadnione wątpliwości.

Stowarzyszenie postuluje, by do listy wspomnianych przyczyn dołączyła odmowa sprzedaży ze względu na „niezgodność z sumieniem”, która obejmowałaby nie tylko farmaceutów i techników farmaceutycznych, ale także właścicieli aptek. W tej sytuacji placówka apteczna mogłaby całkowicie zaprzestać sprzedaży preparatów budzących wątpliwości etyczne.

 1. Karolina Kowalska, Aptekarz zaszczepi i przypomni, by wziąć lek, „Rzeczpospolita” [online], https://www.rp.pl/Lekarze-i-pielegniarki/301029905-Aptekarz-zaszczepi-i-przypomni-by-wziac-lek.html, [dostęp:] 08.01.2018.
 2. Karolina Kowalska, Refundacja związana z płcią i wiekiem – kto decyduje o odpłatności za lek, „Rzeczpospolita” [online], https://www.rp.pl/Zdrowie/303129982-Refundacja-zwiazana-z-plcia-i-wiekiem---kto-decyduje-o-odplatnosci-za-lek.html, [dostęp:] 8.01.2018.
 3. Wiktor Ferfecki, Farmaceuta będzie mógł zastosować klauzulę sumienia, „Rzeczpospolita, [online], https://www.rp.pl/Kraj/306069887-Farmaceuta-bedzie-mogl-zastosowac-klauzulesumienia.html, [dostęp:] 08.01.2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij