Już wkrótce aptekarze będą nas szczepić
Katarzyna Szulik

Już wkrótce aptekarze będą nas szczepić

W świetle prawa są przede wszystkim handlowcami, jednak farmaceuci to w pierwszej kolejności specjaliści z zakresu zdrowia i to ono, a nie zysk apteki, powinno być ich priorytetem. Ta zasada ma przyświecać pierwszej w historii ustawie o zawodzie farmaceuty, która ma trafić do konsultacji publicznych z początkiem 2019 roku.

Do tej pory farmaceuci pozostawali jedynym z zawodów medycznych, których funkcjonowania nie regulują konkretne przepisy prawa. Obecnie są związani wyłącznie ustawą o izbach aptekarskich, która nie wspomina o osobistych prawach i obowiązkach poszczególnych aptekarzy. W efekcie prowadzenie aptek w wielu wypadkach sprowadza się do biznesu nastawionego na zysk. Głosy płynące ze środowiska, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, jasno sugerują, że w wielu wypadkach swoboda w udzielaniu porad i wydawaniu leków jest iluzoryczna, ponieważ farmaceuci są związani prowizją lub koniecznością sprzedaży pacjentom leków lub preparatów konkretnych marek. To stoi w jasnej sprzeczności ze ślubowaniem farmaceuty, który przy sprzedaży leków powinien kierować się przede wszystkim dobrem pacjenta. Nowa ustawa ma być gwarantem jego niezależności i uwzględnia poszerzenie uprawnień aptekarzy, mających na celu bardziej skuteczne realizowanie opieki.

Aptekarz sprawdzi leki i zaszczepi

Wśród jej założeń znajduje się nadanie aptekarzom uprawnień do kontroli tzw. compliance, czyli stosowania się przez pacjentów do zaleceń lekarza, jak również zjawiska przyjmowania leków, których wzajemne działanie się znosi lub jest po prostu szkodliwe (nosi ono nazwę polipragmazji). Będzie to możliwe dzięki planowanemu upowszechnieniu recept elektronicznych. Farmaceuta będzie miał dostęp do wszystkich recept wystawionych na nazwisko pacjenta, dzięki czemu będzie w stanie wydać leki, których pacjent potrzebuje, unikając dublowania dawek lub niekorzystnych korelacji preparatów. Wspomniana kontrola ma obejmować także przypominanie pacjentom o konieczności wykupienia leku. Dzięki dostępowi do systemu farmaceuta będzie widział, który preparat nie został wykupiony i będzie mógł przypomnieć o tej konieczności pacjentowi za pośrednictwem SMS-a lub telefonu. Ta możliwość ma służyć przede wszystkim osobom chorym przewlekle, dla których pominięcie zażycia leku lub zaprzestanie jego stosowania może grozić śmiercią.

Kolejnym novum w dziedzinie uprawnień farmaceutów ma być przyznanie im prawa do wykonywania prostych szczepień u osób zdrowych – mowa przede wszystkim o szczepieniach przeciwko grypie.

Możliwość wykonywania zabiegów tego typu mieliby farmaceuci, którzy ukończyli odpowiedni kurs lub szkolenie. Niewykluczona jest także modyfikacja studiów farmaceutycznych pod tym kątem, żeby absolwenci farmacji mieli odpowiednie uprawnienia już na starcie.

Zdaniem wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Marka Tomkowa przyznanie farmaceutom dodatkowych uprawnień jest zasadne w obliczu chronicznego niedoboru lekarzy i długich kolejek do specjalistów. Przykładowo, kontrola przyjmowania leków może pozwolić uniknąć powikłań i komplikacji zdrowotnych, redukując liczbę wizyt lekarskich.

Farmaceuta zadecyduje o cenie leku?

Próby poszerzenia kompetencji farmaceutów były podejmowane już wcześniej, między innymi poprzez modyfikacje w ustawie Prawo Farmaceutyczne, co wzbudziło kontrowersje. Rozporządzenie z marca 2018 roku zakłada, że w sytuacji, gdy lekarz nie określi stopnia refundacji na recepcie, ten obowiązek będzie spoczywał na farmaceucie. Ten musiałby to zrobić, wchodząc w buty diagnosty, robiąc wywiad z pacjentem przy aptecznym okienku.

Obecnie sytuacja jest jasna – farmaceuta kieruje się tym, co lekarz wpisuje w okienko na recepcie, w zależności od przypadku określając odpłatność na poziomie zerowym, ryczałtowym lub ze zniżką wynoszącą 30 lub 50 procent. Jeśli żadnej adnotacji nie ma, farmaceuta z zasady udziela najmniej korzystnej zniżki.

Po wejściu w życie wspomnianego rozporządzenia ma to się zmienić. W razie braku wskazania refundacji na recepcie, farmaceuta nie będzie mógł po prostu odmówić zniżki – jego zadaniem będzie określenie jej samodzielnie. To rodzi masę potencjalnych problemów, zaczynając od dyskomfortu wypytywania pacjenta o jego stan zdrowia przy okienku i w towarzystwie innych osób czekających w kolejce.

Klauzula sumienia dla farmaceuty?

Dyskusyjne jest również przyznanie farmaceutom możliwości stosowania klauzuli sumienia, czego domaga się część środowiska. W czerwcu 2017 roku Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski skierowało do Sejmu projekt ustawy przewidującej wprowadzenie klauzuli sumienia dla aptekarzy. W opinii jej przedstawicieli aktualne przepisy dyskryminują aptekarzy, którzy formalnie nie mogą, podobnie jak lekarze czy pielęgniarki, powoływać się na sumienie przy odmowie sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Projekt przewiduje nowelizację prawa farmaceutycznego pod kątem poszerzenia listy powodów, na podstawie których aptekarz może odmówić wydania produktu. Obecnie jest to możliwe, jeśli farmaceuta stwierdzi, że dany lek może być szkodliwy dla zdrowia pacjenta lub recepta na niego budzi uzasadnione wątpliwości.

Stowarzyszenie postuluje, by do listy wspomnianych przyczyn dołączyła odmowa sprzedaży ze względu na „niezgodność z sumieniem”, która obejmowałaby nie tylko farmaceutów i techników farmaceutycznych, ale także właścicieli aptek. W tej sytuacji placówka apteczna mogłaby całkowicie zaprzestać sprzedaży preparatów budzących wątpliwości etyczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij