×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Więcej uprawnień dla pielęgniarek w 2019 roku

Zgodnie z planami Ministerstwa Zdrowia z początkiem 2019 roku pielęgniarki otrzymają nowe uprawnienia, dzięki którym będą w stanie przejąć część obowiązków przypisanych lekarzom – informuje RMF FM. Mowa między innymi o przedłużaniu recept i wystawianiu skierowań na badania.

Wspomniane założenia na antenie radia przedstawiła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Zgodnie z jej słowami pielęgniarki, które poszerzą uprawnienia na specjalistycznych szkoleniach, już w styczniu 2019 roku będą mogły udzielać tzw. porady pielęgniarskiej, polegającej na przykład na przeprowadzeniu podstawowego badania i przedłużeniu recepty wystawionej przez lekarza. Początkowo z takiego prawa mogłyby korzystać osoby chorujące przewlekle, na przykład na cukrzycę, których stan zdrowia jest w pełni udokumentowany, a przyjmowanie leków niezbędne dla zachowania zdrowia. Pielęgniarka będzie mogła również odesłać pacjenta na dodatkową konsultację lekarską, jeśli uzna, że jego stan tego wymaga.

Wiceminister Szczurek-Żelazko podkreślała, że wprowadzenie tego świadczenia w placówkach ochrony zdrowia będzie dobrowolne. Szpitale i przychodnie będą mogły je kontraktować wedle własnego uznania i zgodnie z potrzebami. Trudno więc powiedzieć, ile pielęgniarek skorzystałoby z takiego prawa, ale Narodowy Fundusz Zdrowia przewiduje, że z ich pomocą mogłoby być realizowanych nawet 30 procent porad lekarskich.

Brak chętnych na nowe uprawnienia

Założenia resortu zdrowia są optymistyczne, biorąc pod uwagę, że pielęgniarki już teraz mają możliwość udziału w kursach uprawniających do wypisywania recept, z których korzystają wyjątkowo niechętnie. Zgodnie z założeniami zmiany wprowadzonej jeszcze przez ministra Bartosza Arłukowicza, po 1 stycznia 2016 roku pielęgniarki posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą wypisywać recepty pacjentom czekającym w kolejkach tylko na ich przedłużenie.

Dodatkowe uprawnienia przysługują wyłącznie pielęgniarkom z wyższym wykształceniem oraz posiadającym tytuł specjalisty, po obowiązkowym przejściu dodatkowego kursu. Pielęgniarki zyskają możliwość przepisywania wszystkich leków dostępnych bez recepty oraz, co powinno być dużym ułatwieniem dla pacjentów, wyrobów medycznych, takich jak strzykawki czy paski do mierzenia poziomu cukru we krwi.

Do możliwości wypisywania recept dołączyć ma również prawo kierowania pacjentów na badania diagnostyczne, w tym morfologię krwi, EKG i RTG klatki piersiowej. Zgodnie z informacjami Gazety Wyborczej, spośród 250 tys. polskich pielęgniarek warunki konieczne do kwalifikacji na kurs spełnia około 60 tysięcy – 25,7 tys. absolwentek studiów drugiego stopnia oraz 37,3 tys. posiadających tytuł specjalisty. Spośród tego grona kursy do tej pory ukończyło tylko 100 pielęgniarek.

Obowiązki i ich konsekwencje

Znikomą liczbę chętnych do zdobycia dodatkowych uprawnień na początku tłumaczył komercyjny charakter kursów, za które płacić musiały same zainteresowane. Resort zdrowia wprawdzie przeznaczył na szkolenia 52 mln zł z funduszy unijnych, jednak ich program został ogłoszony dopiero w listopadzie, co oznacza, że pierwsze darmowe kursy rozpoczęły się na początku 2016 roku.

Usunięcie bariery finansowej nie oznacza jednak, że pielęgniarki zaczną tłumnie uczęszczać na kursy podnoszące kwalifikacje. To, co z punktu widzenia pacjenta jest udogodnieniem, z ich perspektywy wiąże się także z potencjalnymi problemami. Pielęgniarka wprawdzie nie wypisze nam każdego leku, ale odpowiedzialność za ewentualny błąd na recepcie poniesie na równi z lekarzem, a to wiąże się z konsekwencjami finansowymi.

Pielęgniarki obawiają się, że w razie pomyłki, która może zdarzyć się zwłaszcza na początku, będą musiały płacić za źle przepisane leki z własnej kieszeni. Biorąc pod uwagę przepaść między zarobkami lekarzy i pielęgniarek, taka ewentualność może być dla nich poważnym problemem.

Kolejne obawy dotyczą sprowadzenia roli pielęgniarek do bycia sekretarkami lekarzy, którzy mogą zechcieć wyręczać się z nimi w czasochłonnym procesie wypisywania recept. W takiej sytuacji dodatkowe uprawnienia będą równoznaczne z brakiem czasu na wypełnianie dotychczasowych obowiązków.

Niskie płace zmuszają do wyjazdu

Nowe uprawnienia nie są w stanie zachęcić do pracy kolejnych pielęgniarek ani zatrzymać w Polsce tych, które ukończyły studia. Niskie płace i niewielki prestiż zawodu połączony z coraz większymi wymaganiami dotyczącymi wykształcenia oraz dodatkowymi obowiązkami sprawiają, że wiele pielęgniarek zakłada wyjazd za granicę już na etapie nauki. Robią to, mimo że zapotrzebowanie na pielęgniarki w kraju jest ogromne.

Zgodnie z raportem OECD znajdujemy się wśród państw o najmniejszej ich liczbie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. W Polsce wynosi ona 5,4, podczas gdy w Niemczech czy Danii nawet 17. 

Obecnie problemy z zatrudnianiem pielęgniarek mają także prywatne szpitale i kliniki, oferujące lepsze warunki finansowe. W tym wypadku rządzą zasady typowe dla rynku pracownika – pielęgniarka, której natychmiast po rozmowie nie proponuje się podpisania umowy, już dzień później może znaleźć zatrudnienie w innym miejscu. Pracy nie brakuje, ale płace nie zachęcają do jej podejmowania.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, początkująca pielęgniarka z licencjatem zatrudniona w szpitalu powiatowym zarabia 2,5 tys. zł brutto, natomiast posiadająca specjalizację i etat w szpitalu klinicznym w stolicy maksymalnie 3 tys. zł brutto.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. J. Watoła, L. Kostrzewski, Pielęgniarka wystawi e-zwolnienie zamiast lekarza. Rząd zmienił przepisy, "Wyborcza.pl" [online], http://wyborcza.pl/7,75398,23661779,pielegniarka-wystawi-e-zwolnienie-zamiast-lekarza-rzad-zmienil.html, [dostęp:] 28.12.2018.
  2. Pielęgniarki przejmą część obowiązków lekarzy. Nowe świadczenie coraz bliżej, "Twoje Zdrowie" [online], https://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-pielegniarki-przejma-czesc-obowiazkow-lekarzy-nowe-swiadczen,nId,2749496#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_, [dostęp:] 28.12.2018.
  3. J. Watoła, Szukam pielęgniarki, dobrze zapłacę. Nie ma chętnych, „Wyborcza.pl” [online], http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23671238,szukam-pielegniarki-dobrze-zaplace-nie-ma-chetnych.html, [dostęp:] 28.12.2018.

Podziel się: