
Rodzaje pieluszek – które wybrać dla wymagającej skóry dziecka?
Jak chronić skórę niemowlaka?
Delikatna skóra niemowlęcia narażona jest wiele niekorzystnych czynników – kontakt z moczem, potem, wysokie temperatury. Pomimo odpowiedniej dbałości o higienę, rodzice często muszą zmagać się z problemem odparzeń, potówek i pieluszkowym zapaleniem skóry.
W pielęgnacji kluczowym jest wybór odpowiednich pieluszek i odpowiednio częsta ich wymiana, także w nocy. Konieczna jest także dbałość o ochronę skóry przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków podczas regularnych kąpieli (przynajmniej raz dziennie). Tu pomocne i najbezpieczniejsze są emolienty – płyny i emulsje. Kolejnym etapem pielęgnacji jest zastosowanie kremów, które powinny zostać delikatnie rozprowadzone w okolicach pośladków, szpary międzypośladkowej i w pachwinach. Tworzyć będą barierę ochronną, która zabezpieczy skórę.
Kluczowa pozostaje kwestia wyboru pieluszki z którą skóra malucha ma kontakt niemal przez całą dobę. Rodzice najczęściej sięgają po pieluszki jednorazowe, które chronią naskórek przed wilgocią nawet do kilkunastu godzin, są łatwe do wymiany i nie ograniczają ruchów dziecka. Nadal część rodziców to zwolennicy pieluszek bawełnianych (tetrowych). Bywa, że opiekunowie decydują się, by dziecko w ciągu dnia przez krótki czas było bez pieluszki lub w tej wykonanej z bawełny. Popularne są także pieluchomajtki. Te sprawdzają się zwłaszcza wśród nieco starszych dzieci, które raczkują i stawiają pierwsze kroki. Na półkach sklepowych nie brakuje też produktów eko – pieluszek jednorazowych biodegradowalnych wykonanych np. z włókien kokosowych.
Jednorazowe pieluszki – jakie wybierać?
Dobre pieluszki jednorazowe powinny być wykonane z najwyższej jakości delikatnego i miękkiego materiału chłonnego. Jednocześnie powinny pozwalać oddychać skórze niemowlęcia. Ważne, by wkład chłonny miał dużą zdolność pochłaniania wilgoci, by zapobiegać wyciekaniu i odparzeniom skóry. Dla noworodków przeznaczone są pieluszki ze specjalnym wycięciem na kikut pępowinowy, który wymaga szczególnej pielęgnacji.
Wysokiej jakości pieluszki zaopatrzone są w rozciągliwe wstawki, które pozwalają na idealne dopasowanie się do ciała dziecka i zapewniają mu jednocześnie maksymalny komfort.
Część pieluszek posiada tzw. wskaźnik wilgoci, który informuje o tym, kiedy należy zmienić pieluszkę (pasek we włóknienie, który zmienia odcień). W aptekach dostępne są pieluszki w różnych rozmiarach i o różnym stopniu chłonności. Dla nieco starszych niemowląt, które są aktywne ruchowo, przeznaczone są pieluszki niekrępujące ruchów i nieutrudniające raczkowania czy prób samodzielnego chodzenia.
Jednorazowe pieluszki zapinane są na rzepy z możliwością regulacji. Po zużyciu należy je wyrzucić. W tym celu można zakupić specjalne woreczki zapobiegające uwalnianiu przykrego zapachu.
Powiązane produkty
Pieluszki wielorazowe
Na rynku dostępne są pieluszki wielorazowe, które nie przypominają już tak kiedyś popularnych pieluch tetrowych. Obecnie kupić można specjalne otulacze wielokrotnego użytku, w których umieszczany jest wkład z mikrofibry lub wkład bambusowy. Wkład może chłonąć wilgoć. Te wkłady, które wykonano z mikrofibry, skutecznie zatrzymują ją wewnątrz i dają uczucie suchości.
Wkłady bambusowe z kolei chłoną wilgoć, jednak pod wpływem nacisku uwalniają ją na zewnątrz. Taki efekt sprawia, że dziecko czuje wilgoć w pieluszce – ma to pomóc szybciej nauczyć dziecko sygnalizowania potrzeby załatwiania się i skrócić czas korzystania z pieluch.
Wkłady można prać i używać ich wielokrotnie. Do tego celu warto wykorzystywać naturalne olejki eteryczne (lawendowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego), które mają antyseptyczne właściwości.
Pieluchomajtki
Są przeznaczone dla nieco starszych dzieci. Sięgnąć mogą po nie rodzice dziecka nawet 4-letniego, gdy zajdzie taka potrzeba. Od typowych pieluch różnią się tym, że zakłada je się tak, jak zwykłą bieliznę. Są jednorazowego użytku i posiadają dużą chłonność.
Jeśli kilkulatek potrafi już kontrolować załatwianie się w ciągu dnia, a w nocy ma jeszcze z tym kłopot, pieluchomajtki stosowane na noc będą idealnym rozwiązaniem. Przydadzą się również w czasie dłuższej podróży, kiedy nie można w dowolnym momencie skorzystać z toalety. Również wtedy, kiedy dziecko jest chore i osłabione, kiedy ma biegunkę, a także u dzieci z problemami moczenia nocnego.
Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, potrzebuje czasu na naukę sygnalizowania potrzeb i samodzielnego korzystania z toalety. Niejednokrotnie etap ten jest dużym stresem dla dziecka, warto wówczas zapewnić je, że mamy dla niego awaryjne rozwiązanie i może korzystać z pieluszek, jeśli będzie tego potrzebować. Poczucie bezpieczeństwa na pewno ułatwi maluszkowi etap nauki samodzielności.