Rodzaje pieluszek – które wybrać dla wymagającej skóry dziecka?
Joanna Naczyńska

Rodzaje pieluszek – które wybrać dla wymagającej skóry dziecka?

Wybór odpowiedniej pieluchy jest kluczowy nie tylko dla komfortu malucha, ale także dla kondycji jego skóry. Dobre produkty wykonane są z delikatnych naturalnych, przewiewnych i chłonnych włókien. Dodatkowo zaopatrzone są w elastyczne elementy, które nie ograniczają ruchów dziecka. By zapobiegać odparzeniom i alergii pieluszka nie powinna zawierać środków zapachowych.

Jak chronić skórę niemowlaka?

Delikatna skóra niemowlęcia narażona jest wiele niekorzystnych czynników – kontakt z moczem, potem, wysokie temperatury. Pomimo odpowiedniej dbałości o higienę, rodzice często muszą zmagać się z problemem odparzeń, potówek i pieluszkowym zapaleniem skóry.

W pielęgnacji kluczowym jest wybór odpowiednich pieluszek i odpowiednio częsta ich wymiana, także w nocy. Konieczna jest także dbałość o ochronę skóry przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków podczas regularnych kąpieli (przynajmniej raz dziennie). Tu pomocne i najbezpieczniejsze są emolienty – płyny i emulsje. Kolejnym etapem pielęgnacji jest zastosowanie kremów, które powinny zostać delikatnie rozprowadzone w okolicach pośladków, szpary międzypośladkowej i w pachwinach. Tworzyć będą barierę ochronną, która zabezpieczy skórę.

Kluczowa pozostaje kwestia wyboru pieluszki z którą skóra malucha ma kontakt niemal przez całą dobę. Rodzice najczęściej sięgają po pieluszki jednorazowe, które chronią naskórek przed wilgocią nawet do kilkunastu godzin, są łatwe do wymiany i nie ograniczają ruchów dziecka. Nadal część rodziców to zwolennicy pieluszek bawełnianych (tetrowych). Bywa, że opiekunowie decydują się, by dziecko w ciągu dnia przez krótki czas było bez pieluszki lub w tej wykonanej z bawełny. Popularne są także pieluchomajtki. Te sprawdzają się zwłaszcza wśród nieco starszych dzieci, które raczkują i stawiają pierwsze kroki. Na półkach sklepowych nie brakuje też produktów eko – pieluszek jednorazowych biodegradowalnych wykonanych np. z włókien kokosowych.

Przy pierwszym kontakcie z pieluszką nowej marki warto zwrócić uwagę czy skóra dziecka nie reaguje alergicznie. Ryzyko takiego odczynu zmniejsza się w sytuacji, gdy pieluszka wykonana jest z naturalnych włókien i nie zawiera substancji zapachowych.

Jednorazowe pieluszki – jakie wybierać?

Dobre pieluszki jednorazowe powinny być wykonane z najwyższej jakości delikatnego i miękkiego materiału chłonnego. Jednocześnie powinny pozwalać oddychać skórze niemowlęcia. Ważne, by wkład chłonny miał dużą zdolność pochłaniania wilgoci, by zapobiegać wyciekaniu i odparzeniom skóry. Dla noworodków przeznaczone są pieluszki ze specjalnym wycięciem na kikut pępowinowy, który wymaga szczególnej pielęgnacji.

Wysokiej jakości pieluszki zaopatrzone są w rozciągliwe wstawki, które pozwalają na idealne dopasowanie się do ciała dziecka i zapewniają mu jednocześnie maksymalny komfort.

Część pieluszek posiada tzw. wskaźnik wilgoci, który informuje o tym, kiedy należy zmienić pieluszkę (pasek we włóknienie, który zmienia odcień). W aptekach dostępne są pieluszki w różnych rozmiarach i o różnym stopniu chłonności. Dla nieco starszych niemowląt, które są aktywne ruchowo, przeznaczone są pieluszki niekrępujące ruchów i nieutrudniające raczkowania czy prób samodzielnego chodzenia.

Jednorazowe pieluszki zapinane są na rzepy z możliwością regulacji. Po zużyciu należy je wyrzucić. W tym celu można zakupić specjalne woreczki zapobiegające uwalnianiu przykrego zapachu.

Powiązane produkty

Pieluszki wielorazowe

Na rynku dostępne są pieluszki wielorazowe, które nie przypominają już tak kiedyś popularnych pieluch tetrowych. Obecnie kupić można specjalne otulacze wielokrotnego użytku, w których umieszczany jest wkład z mikrofibry lub wkład bambusowy. Wkład może chłonąć wilgoć. Te wkłady, które wykonano z mikrofibry, skutecznie zatrzymują ją wewnątrz i dają uczucie suchości.

Wkłady bambusowe z kolei chłoną wilgoć, jednak pod wpływem nacisku uwalniają ją na zewnątrz. Taki efekt sprawia, że dziecko czuje wilgoć w pieluszce – ma to pomóc szybciej nauczyć dziecko sygnalizowania potrzeby załatwiania się i skrócić czas korzystania z pieluch.

Wkłady można prać i używać ich wielokrotnie. Do tego celu warto wykorzystywać naturalne olejki eteryczne (lawendowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego), które mają antyseptyczne właściwości.

Sprawdź ofertę pieluch jednorazowych na doz.pl.

Pieluchomajtki

Są przeznaczone dla nieco starszych dzieci. Sięgnąć mogą po nie rodzice dziecka nawet 4-letniego, gdy zajdzie taka potrzeba. Od typowych pieluch różnią się tym, że zakłada je się tak, jak zwykłą bieliznę. Są jednorazowego użytku i posiadają dużą chłonność.

Jeśli kilkulatek potrafi już kontrolować załatwianie się w ciągu dnia, a w nocy ma jeszcze z tym kłopot, pieluchomajtki stosowane na noc będą idealnym rozwiązaniem. Przydadzą się również w czasie dłuższej podróży, kiedy nie można w dowolnym momencie skorzystać z toalety.  Również wtedy, kiedy dziecko jest chore i osłabione, kiedy ma biegunkę, a także u dzieci z problemami moczenia nocnego.

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, potrzebuje czasu na naukę sygnalizowania potrzeb i samodzielnego korzystania z toalety. Niejednokrotnie etap ten jest dużym stresem dla dziecka, warto wówczas zapewnić je, że mamy dla niego awaryjne rozwiązanie i może korzystać z pieluszek, jeśli będzie tego potrzebować. Poczucie bezpieczeństwa na pewno ułatwi maluszkowi etap nauki samodzielności.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

    Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij