100 tysięcy e-zwolnień od 1 grudnia
Katarzyna Szulik

100 tysięcy e-zwolnień od 1 grudnia

Z początkiem grudnia 2018 roku zwolnienia lekarskie oficjalnie stały się elektroniczne – papierowe druki mogą być wystawiane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jak poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, od 1 grudnia do ZUS wpłynęło 100 tys. zwolnień tego typu.

Podczas konferencji prasowej inaugurującej wprowadzenie e-zwolnień szefowa ZUS zapewniała, że wcześniejsze obawy o nieprzystosowanie wyposażenia gabinetów lub niedostateczne przygotowanie lekarzy do przejścia w system elektroniczny okazały się przesadzone. Od początku grudnia w całej Polsce konieczne było wystawienie tylko 47 zwolnień papierowych (taka sytuacja może wystąpić np. w razie awarii sprzętu), a wśród wystawiających znajdowali się także lekarze z długim stażem, o których najbardziej obawiano się w kontekście wdrażania zwolnień nowego typu.

Po wprowadzeniu numeru PESEL do systemu lekarz uzyskuje wszystkie dane niezbędne do wystawienia zwolnienia, przy okazji unikając błędów, które przy papierowych drukach nie były rzadkością. Wśród danych dostępnych od ręki znajdują się również te dotyczące pracodawcy, więc pracownik nie musi mieć ze sobą np. jego NIP-u. Informacja o zwolnieniu automatycznie trafia do zakładu pracy, co zwalnia pracownika z konieczności dostarczenia mu druku.

Dofinansowanie i szkolenia

Ci z lekarzy, którzy nie czują się dostatecznie przygotowani do wystawiania e-zwolnień mogą korzystać z podpowiedzi pracowników ZUS gotowych udzielić informacji w razie jakichkolwiek wątpliwości. Do 15 grudnia lekarze POZ mogą również ubiegać się o środki na zakup niezbędnego sprzętu, oprogramowania i sfinansowanie szkoleń z zakresu wystawiania zwolnień elektronicznych.

Lekarze POZ mogą liczyć na dofinansowanie 60% kwoty niezbędnej do wyposażenia ich gabinetów w komputery, dzięki czemu możliwe będzie wystawianie recept elektronicznych – zadeklarował resort zdrowia. Na ten cel Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył w sumie 50 mln złotych, co przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pieniądze z tej puli trafią do 13 tysięcy praktyk lekarskich, dzięki czemu lekarze pierwszego kontaktu będą w stanie wystawiać recepty elektroniczne. Warto dodać, że wspomniane środki będą dostępne nie tyko dla lekarzy, którzy zamierzają doposażyć swoje gabinety czy wykupić konieczne oprogramowanie, ale również do tych, którzy już to zrobili. W pierwszym wypadku konieczne będzie złożenie deklaracji, w której znajdzie się zapewnienie, że gabinet zostanie doposażony do określonego terminu – jego niedotrzymanie ma skutkować zwrotem środków.

Wygoda dla pacjenta

Elektroniczne zwolnienia to przede wszystkim wygoda dla zatrudnionych, którzy dzięki zmianie sposobu wystawiania zaświadczeń nie będą musieli dostarczać ich pracodawcy osobiście.

Zamiast na papierowym druczku jak dotychczas, lekarz będzie wpisywał informacje do elektronicznego formularza zawierającego wszystkie dane na temat pacjenta i miejsca jego zatrudnienia, co oznacza, że chory nie będzie musiał pamiętać danych pracodawcy. Formularz po wypełnieniu z automatu trafi na skrzynkę podawczą ZUS, gdzie zostanie zaksięgowany.

Wyjątkiem będą wizyty domowe, podczas których lekarz przez wzgląd na brak dostępu do Internetu będzie musiał wystawić papierowy druk, a także sytuacje, gdy po zwolnienie zgłosi się pracownik niewielkiej firmy niemającej konta w portalu ZUS.

Elektroniczny przesył danych przy okazji wyeliminuje sytuacje, w których chory, często z przyczyn od siebie niezależnych, spóźni się z dostarczeniem zwolnienia, co równa się zmniejszeniu zasiłku chorobowego o 25 procent. Dziś musi to zrobić w ciągu 7 dni od momentu otrzymania zwolnienia.

Polecane dla Ciebie

Zwolnienia pod kontrolą

Cyfryzacja zwolnień daje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych możliwość lepszej kontroli ich zasadności, zwłaszcza w przypadku tych wystawianych na okres do 10 dni, które stanowią aż 1/3 ogółu. Do tej pory było to bardzo trudne, ponieważ dokument potwierdzający zwolnienie często docierał do ZUS-u już po powrocie chorego do pracy. Dzięki e-zwolnieniom dokument dotrze do Zakładu w zasadzie natychmiast, co pozwoli na szybsze podjęcie decyzji o kontroli i – w konsekwencji – wykrycie ewentualnych nadużyć. Z aktualnych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że nawet 12% zwolnień jest wystawianych bez dostatecznych podstaw, co generuje znaczące koszty dla ZUS-u, podobnie jak utrzymywanie etatów osób obsługujących zwolnienia oraz wydruk papierowych druczków. Według szacunków ministerstw, zmiana przepisów pozwoli zaoszczędzić nawet około 200 mln złotych rocznie.

Plusy dla pracodawców

Nowe przepisy w ogólnym rozrachunku są pozytywne dla pracodawców. Przekazywanie zwolnień będzie się odbywać bez ich udziału pod warunkiem, że założą indywidualne konto w portalu ZUS. Obowiązek dotyczy wszystkich firm, również tych zatrudniających więcej niż 5 pracowników. Dzięki temu, gdy informacja o zwolnieniu dotrze do zakładu, zostanie udostępniona pracodawcy na jego profilu. Usprawnienie przepływu informacji ułatwi ZUS-owi kontrolę zwolnień i wyłapywanie ewentualnych nadużyć, na czym zyskają także pracodawcy, ponieważ dziś to oni opłacają pierwsze 33 dni zwolnienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij