Ekorodzicielstwo – co to takiego?
Agnieszka Radziszowska

Ekorodzicielstwo – co to takiego?

Ekorodzicielstwo, czyli rodzicielstwo ekologiczne, to nie tylko moda, ale przede wszystkim świadomy wybór. Decydując się na wychowywanie dzieci bliżej natury, mamy na uwadze ich zdrowy rozwój, a w szerszej perspektywie również dobrobyt i przyszłość Ziemi.

Rodzicielstwo bliżej natury

Ekorodzic troszczy się o środowisko, bo wie, że jego wpływ na rozwój dzieci jest ogromny. Ma także świadomość tego, że kolejnym pokoleniom przyjdzie żyć na planecie, jaką dla nich zostawimy. Tak rozumiane ekorodzicielstwo staje się więc również sposobem na ratowanie Ziemi – i to bez względu na to, czy myślimy wyłącznie o zdrowiu i szczęściu własnego potomstwa, czy też o kondycji kolejnych pokoleń.

Przyjazne naturze zachowania to nie tylko efektowne i nastawione na nagłośnienie problemu działania wojujących ekologów, ale też, jeśli nie przede wszystkim, drobne decyzje, które świadomi konsekwencji swoich wyborów i ich wpływu na środowisko rodzice podejmują każdego dnia.

Ekorodzicielstwo – jak się zaczyna?

Nie każdy ekorodzic myślał wcześniej o ekologicznych zachowaniach. Owszem, wśród rodziców wychowujących dzieci w sposób ekologiczny są tacy, dla których bliskość natury była ważna, zanim powołali na świat potomstwo, często jednak zmiana trybu życia jest odpowiedzią na problemy zdrowotne nowego członka rodziny. Wzrost zainteresowania zdrową żywnością czy naturalnymi kosmetykami bywa spowodowany alergiami, nietolerancjami pokarmowymi lub chorobami skóry i – zanim stanie się stylem życia – jest zwykle próbą poradzenia sobie z problemem.

Ekorodzicielstwo nie skupia się wyłącznie na zdrowiu. Ekologiczne są przecież wszystkie zachowania, które mają na celu dbanie o środowisko: od segregowania śmieci, przez zakręcanie wody podczas mycia zębów i gaszenie światła przy wychodzeniu z pokoju, po rezygnację z samochodu na rzecz dwóch kółek. Ponieważ dzieci uczą się przez przykład, najważniejsze jest to, co robimy, a nie co jedynie mówimy. Chcący wychowywać w duchu eko i mający nadzieję na zaszczepienie proekologicznych zachowań rodzic świeci przykładem – same słowne deklaracje nie wystarczą.

Polecane dla Ciebie

Chcę zostać ekorodzicem!

Ekorodzicielstwo to wybór, a nie przymus. Z całego wachlarza ekologicznych zachowań można wybrać coś dla siebie, biorąc pod uwagę własne potrzeby i możliwości. Co w wychowaniu dzieci najczęściej kojarzy się z nurtem eko?

Karmienie piersią. Mleko matki to naturalny i najbardziej wartościowy pokarm dla niemowlaka. Karmienie piersią jest przyjazne naturze z wielu powodów. To najprostszy sposób na nakarmienie dziecka, nie zużywa energii elektrycznej, nie wymaga pojemników (a co za tym idzie ich przechowywania i utrzymywania w czystości), nie generuje odpadów i stwarza okazję do nawiązania szczególnej więzi z potomkiem.

Pieluchy wielorazowe. Kolejny sposób na ograniczenie produkcji śmieci i na oszczędność pieniędzy. Koszt ich zakupu może wydawać się duży, ale to jednorazowa inwestycja i nawet po doliczeniu opłat za codzienne pranie nie zbliża się do wysokości wydatków, jakie ponosimy, kupując – często przez lata – pieluchy jednorazowe. Dodatkowo, co wielu rodziców uznaje za ich największy atut, uszyte z naturalnych materiałów pieluszki wielorazowe są bezpieczniejsze dla delikatnej skóry dziecka.

Dom bez chemii. Popularne środki czyszczące zastępowane są preparatami o prostym składzie, często robionymi samodzielnie z ogólnodostępnych składników, m.in. sody oczyszczonej, soku z cytryny czy octu. Podobnie rzecz ma się z kosmetykami. Składniki pochodzenia naturalnego, brak konserwantów i szkodliwych substancji to mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień i alergii skórnych.

Zdrowa żywność. Liczy się nie tylko sposób jej wytwarzania (a tu przede wszystkim brak nawozów sztucznych), ale też pochodzenie. Jemy lokalnie i sezonowo. Chcąc być eko, na balkonie uprawiamy na przykład truskawki i pomidory, zakupy robimy bezpośrednio u rolnika lub na targu, nie w supermarkecie, a z warzyw i owoców wybieramy te, na które właśnie trwa sezon. Zwracamy uwagę na to, aby droga od producenta na stół była jak najkrótsza.

Produkty z drugiej ręki. To sposób na ograniczenie wydatków i ilości gromadzonych rzeczy. Dzieci rosną bardzo szybko i rzadko niszczą ubranka, dlatego te, zamiast trafić do kosza, mogą znaleźć kolejnego właściciela. Wielokrotne pranie testuje jakość wykonania i pomaga pozbyć się z materiału chemikaliów, a to znakomita profilaktyka antyalergiczna. Wymieniać można się także dziecięcymi zabawkami czy książeczkami. Jeden egzemplarz ucieszy wiele maluchów po kolei, a ciągła wymiana nie pozwoli na nudę.

Drobne decyzje – wielka różnica

Gdy trudno zdecydować się na radykalną zmianę stylu życia, warto pamiętać, że w ekorodzicielstwie liczą się małe kroki. Radykalna strategia „wszystko albo nic” nie sprawdzi się, jeśli nie będzie zgodna z osobistymi przekonaniami. Nie trzeba więc prać dziecięcych ubranek na tarze w górskim strumieniu, można za to obniżyć temperaturę wody w pralce, żeby zużyć mniej energii do jej podgrzania. Nie wszyscy mają ochotę hodować drób, mogą za to bez większego wysiłku podczas zakupów wybrać jajka od kur z wolnego wybiegu zamiast tych z chowu klatkowego. Każda, najmniejsza decyzja ma wpływ na środowisko, a przez to na przyszłość naszych dzieci.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij