Kobiecość? Naturalnie! Zioła i preparaty ziołowe dla kobiet na różnych etapach życia
Joanna Naczyńska

Kobiecość? Naturalnie! Zioła i preparaty ziołowe dla kobiet na różnych etapach życia

Kobiety na różnych etapach swojego życia mogą czerpać z cennych właściwości ziół. Chcąc zadbać o cerę czy włosy albo złagodzić różne dolegliwości, często sięgamy po zioła. Okazuje się, że wyciągi ziołowe mogą pomóc zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące kobietom na różnych etapach ich życia. Zarówno w okresie młodości, na etapie macierzyństwa, jak i w tym niełatwym czasie, jakim jest wejście w okres menopauzy. Jakie zioła mogą okazać się pomocne?

Czy wybrać zioła sypkie, czy ekstrakty ziołowe dostępne w postaci tabletek, gum do żucia, kropli? Na te pytania nie trzeba od razu szukać odpowiedzi. Warto udać się do apteki i porozmawiać z farmaceutą, który pomoże dopasować odpowiednią postać preparatu do naszych potrzeb. O które zioła warto zapytać w aptece? Oto kilka z nich:

Niepokalanek pospolity

Jest stosowany w celu łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wiele kobiet tuż przed wystąpieniem miesiączki odczuwa bolesność piersi, bóle głowy, zaburzenia nastroju. Objawom tym mogą towarzyszyć obrzęki i ogólne złe samopoczucie.  Sugeruje się, że związki zawarte w niepokalanku działają dopaminergicznie, co pozwala na obniżenie poziomu prolaktyny w organizmie i zmniejszenie występowania objawów napięcia przedmiesiączkowego. W aptece można nabyć tabletki z ekstraktem z niepokalanka; należy jednak pamiętać, że produkty tego typu przeznaczone są wyłącznie dla dorosłych kobiet.

Kora dębu

Zioła te są tradycyjnie stosowane w łagodzeniu stanów zapalnych okolic intymnych. Przygotowany odwar z kory dębu stosuje się na skórę lub błony śluzowe w przebiegu łagodnych stanów zapalnych. Działa ściągająco i pomaga łagodzić nieprzyjemne objawy infekcji. Ekstrakty z kory dębu są składnikami płynów do higieny intymnej przeznaczonych do codziennego stosowania.

Polecane dla Ciebie

Wyciąg z kłącza imbiru

Jest składnikiem preparatów dla kobiet w ciąży odczuwających poranne mdłości. Możemy znaleźć go w preparatach witaminowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży jako dodatek, który pozwala złagodzić odczucie nudności często występujących w tym czasie. Ekstrakt z imbiru dostępny jest w postaci tabletek, kropli doustnych, gum do żucia lub jako jeden ze składników herbatek dla kobiet w ciąży.

Zioła w laktacji

Zioła są również składnikiem herbatek dla kobiet karmiących. Najczęściej w ich składzie znajduje się liść melisy, owoc anyżu, owoc kopru włoskiego, owoc kminku. Wypijanie naparu z tak skomponowanych mieszanek ziołowych wspomaga laktację, a także trawienie. Ponadto dostarcza karmiącej kobiecie płynów, których należy wypijać odpowiednią ilość w ciągu doby. Dodatkowo, dzięki zawartości melisy, łagodzi napięcie i rozdrażnienie karmiącej mamy. Wyciszenie i uspokojenie korzystnie wpływają na kontakt z maluszkiem i karmienie piersią. Herbatkę można pić dwa razy dziennie. Warto wspomnieć, że nie należy stosować mieszanek ziołowych w przypadku alergii na któryś ze składników.

Zioła w okresie menopauzy

Wiele kobiet, wchodząc w trudny okres menopauzy, skarży się na dokuczliwe uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się czy drażliwość. Aby złagodzić te nieprzyjemne odczucia, warto poznać preparaty zawierające wyciągi ziołowe tradycyjnie stosowane w tego typu dolegliwościach. Do wyboru mamy preparaty z ekstraktem z koniczyny czerwonej, wyciągiem z kłącza pluskwicy groniastej czy melisy, które – stosowane regularnie – pomagają łagodzić objawy menopauzy.

Na rynku obecne są także preparaty z suchym ekstraktem z soi, zawierające izoflawony sojowe. Związki te w budowie są podobne do hormonów kobiecych – estrogenów. Z tego względu tradycyjnie są stosowane w okresie przekwitania u kobiet.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Nadmierne pocenie się (hiperhydroza) – przyczyny i leczenie. Co stosować na nadpotliwość?

    Pocenie pełni istotną fizjologiczną funkcję – pomaga organizmowi schłodzić się w warunkach przegrzania. Dla wielu osób ten sprytny mechanizm oznacza, niestety, plamy pod pachami, mokre skarpetki czy nieprzyjemne, lepkie dłonie, które zawstydzają nas przy uścisku na powitanie. Dlaczego dochodzi do nadmiernego pocenia się? Jak temu zaradzić? Czy nadpotliwość może być objawem innych chorób? 

  • 5 pomysłów na zdrowy prezent pod choinkę. Podaruj najbliższym zdrowie!

    Składając świąteczne życzenia, życzymy bliskim przede wszystkim zdrowia. Chcemy, by najdroższe nam osoby cieszyły się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Przygotowując świąteczne prezenty, warto zastanowić się, jaki zdrowy prezent możemy podarować tym, którzy zasiądą z nami przy wigilijnym stole. Jeżeli potrzebujesz podpowiedzi – oto 5 pomysłów na zdrowy prezent pod choinkę.

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

  • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

    Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

  • Leki rozkurczowe – jak je bezpiecznie stosować?

    Leki na skurczowy ból brzucha dostępne bez recepty szybko łagodzą uporczywe dolegliwości bólowe podczas menstruacji, ataku kolki nerkowej lub wątrobowej, a także w stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Co warto o nich wiedzieć?

  • Zapalenie czerwieni wargowej – przyczyny, objawy, leczenie

    Czerwień wargowa jest określeniem odnoszącym się do zabarwienia ust. Warstwa nabłonkowa, która pokrywa wargi, jest bardzo cienka, a za kolor ust odpowiadają prześwitujące naczynia krwionośne. Jedną z częstych dolegliwości czerwieni wargowej jest cheilitis – czyli zapalenie czerwieni wargowej, oznaczające wiele różnych stanów chorobowych, jak opryszczka, zajady czy zapalenie kątów ust. Zapalenie czerwienie wargowej objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, odczuciem suchości czy popękaniem ust. Co na nie stosować?

  • Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?

    Guzy, stłuczenia, siniaki i obrzęki – jakie środki warto mieć pod ręką, aby urazy goiły się szybciej? Podpowiadamy.

  • Zakola u kobiet i dziewcząt – przyczyny i leczenie

    Zakola u kobiet i dziewcząt bardzo często stanowią trudny do zaakceptowania problem natury estetycznej. Przerzedzanie włosów z przodu głowy i łysienie częściej kojarzone jest z łysieniem typu męskiego. Pojawiające się zakola u dziewcząt i kobiet mogą powodować frustrację, niską samoocenę i trudności w nawiązywaniu kontaktów. Dlaczego niektóre kobiety mają zakola?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij