
Kobiecość? Naturalnie! Zioła i preparaty ziołowe dla kobiet na różnych etapach życia
Czy wybrać zioła sypkie, czy ekstrakty ziołowe dostępne w postaci tabletek, gum do żucia, kropli? Na te pytania nie trzeba od razu szukać odpowiedzi. Warto udać się do apteki i porozmawiać z farmaceutą, który pomoże dopasować odpowiednią postać preparatu do naszych potrzeb. O które zioła warto zapytać w aptece? Oto kilka z nich:
Niepokalanek pospolity
Jest stosowany w celu łagodzenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wiele kobiet tuż przed wystąpieniem miesiączki odczuwa bolesność piersi, bóle głowy, zaburzenia nastroju. Objawom tym mogą towarzyszyć obrzęki i ogólne złe samopoczucie. Sugeruje się, że związki zawarte w niepokalanku działają dopaminergicznie, co pozwala na obniżenie poziomu prolaktyny w organizmie i zmniejszenie występowania objawów napięcia przedmiesiączkowego. W aptece można nabyć tabletki z ekstraktem z niepokalanka; należy jednak pamiętać, że produkty tego typu przeznaczone są wyłącznie dla dorosłych kobiet.
Kora dębu
Zioła te są tradycyjnie stosowane w łagodzeniu stanów zapalnych okolic intymnych. Przygotowany odwar z kory dębu stosuje się na skórę lub błony śluzowe w przebiegu łagodnych stanów zapalnych. Działa ściągająco i pomaga łagodzić nieprzyjemne objawy infekcji. Ekstrakty z kory dębu są składnikami płynów do higieny intymnej przeznaczonych do codziennego stosowania.
Polecane dla Ciebie
Wyciąg z kłącza imbiru
Jest składnikiem preparatów dla kobiet w ciąży odczuwających poranne mdłości. Możemy znaleźć go w preparatach witaminowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży jako dodatek, który pozwala złagodzić odczucie nudności często występujących w tym czasie. Ekstrakt z imbiru dostępny jest w postaci tabletek, kropli doustnych, gum do żucia lub jako jeden ze składników herbatek dla kobiet w ciąży.
Zioła w laktacji
Zioła są również składnikiem herbatek dla kobiet karmiących. Najczęściej w ich składzie znajduje się liść melisy, owoc anyżu, owoc kopru włoskiego, owoc kminku. Wypijanie naparu z tak skomponowanych mieszanek ziołowych wspomaga laktację, a także trawienie. Ponadto dostarcza karmiącej kobiecie płynów, których należy wypijać odpowiednią ilość w ciągu doby. Dodatkowo, dzięki zawartości melisy, łagodzi napięcie i rozdrażnienie karmiącej mamy. Wyciszenie i uspokojenie korzystnie wpływają na kontakt z maluszkiem i karmienie piersią. Herbatkę można pić dwa razy dziennie. Warto wspomnieć, że nie należy stosować mieszanek ziołowych w przypadku alergii na któryś ze składników.
Zioła w okresie menopauzy
Wiele kobiet, wchodząc w trudny okres menopauzy, skarży się na dokuczliwe uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się czy drażliwość. Aby złagodzić te nieprzyjemne odczucia, warto poznać preparaty zawierające wyciągi ziołowe tradycyjnie stosowane w tego typu dolegliwościach. Do wyboru mamy preparaty z ekstraktem z koniczyny czerwonej, wyciągiem z kłącza pluskwicy groniastej czy melisy, które – stosowane regularnie – pomagają łagodzić objawy menopauzy.
Na rynku obecne są także preparaty z suchym ekstraktem z soi, zawierające izoflawony sojowe. Związki te w budowie są podobne do hormonów kobiecych – estrogenów. Z tego względu tradycyjnie są stosowane w okresie przekwitania u kobiet.