Wyciąg z alg może pomóc leczyć raka skóry
Katarzyna Szulik

Wyciąg z alg może pomóc leczyć raka skóry

Naukowcy odkryli, że siarczanowy polisacharyd o nazwie fukoidan, będący składnikiem brązowych alg i strzykw (znanych lepiej jako morskie ogórki), może hamować wzrost komórek nowotworowych w raku skóry.

Badania prowadzili naukowcy z Chin, którzy skupili się na zagadnieniu wpływu fukoidanu na komórki czerniaka w kontekście jego zdolności do hamowania produkcji melaniny. Melanocyty, czyli komórki barwnikowe wytwarzające melaninę, w sprzyjających warunkach – takich jak np. nadmiar promieniowania – mogą przekształcić się w komórki nowotworowe, co prowadzi do czerniaka.

Korzystając z metod spektrometrycznych i wykorzystując zjawisko ekspresji protein, badacze sprawdzali, w jaki sposób fukoidan oddziałuje na komórki czerniaka typu B16 oraz enzym komórkowej tyrozynazy, który jest kluczowy dla syntezy melaniny.

Zahamować rozwój czerniaka

Synteza melaniny jest definiowana jako najważniejsza funkcja i cecha wyróżniająca melanocytów. Melanina chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, jednak jej nadmiar lub nierównomierne rozprowadzenie mogą skutkować zmianami koloru skóry w różnym natężeniu. Tyrozyna i pokrewne jej enzymy kontrolują drogę syntezy melaniny, dlatego przy opracowaniu leków wybielających w schorzeniach skóry ich działanie również jest brane pod uwagę. Jak pokazały wcześniejsze badania, fukoidan hamuje działanie enzymów tyrozynazy, a co za tym idzie – wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Szczegółowa analiza wykazała, że fukoidan jest w stanie blokować wzrost komórek nowotworowych różnego typu, w tym piersi, okrężnicy czy białaczki, jak również przyspieszyć szlak apoptozy, czyli śmierci komórek czerniaka. W swoich dalszych badaniach naukowcy planują skoncentrować się właśnie w badaniu wyciągów z morskich roślin przede wszystkim w kierunku raka skóry, ponieważ w tym wypadku wyniki były najbardziej obiecujące. 

Czym jest czerniak?

Czerniak jest jednym z nowotworów powodujących największy lęk w społeczeństwie. Nie bez powodu, ponieważ w szybszym tempie niż inne nowotwory daje przerzuty na inne organy. Wywodzi się on z melanocytów, a więc komórek wytwarzających oraz zawierających melaninę, które mogą ulec złośliwej przemianie. Czerniak w większości przypadków pojawia się na skórze, ale może też wystąpić na błonach śluzowych w siatkówce oka, jamie ustnej czy też odbytnicy. Objawem, który powinien wywołać zaniepokojenie i konsultację lekarską są płaskie znamiona barwnikowe, prawie czarne, pozbawione włosów. Rzadziej nowotwór rozwija się ze znamion owłosionych. Zmiany o charakterze złośliwych najczęściej dotykają kobiet w średnim lub starszym wieku. Niebezpieczne znamiona z czasem się powiększają i mają nacieczoną podstawę. Czerniak jednak coraz częściej atakuje również młodych ludzi.

Jako czynnik zwiększający ryzyka zachorowania na ten nowotwór uważa się urazy skóry i stałe jej drażnienie oraz długotrwałą ekspozycję na słońce. Częściej ze schorzeniem zmagają się osoby o jasnej karnacji oraz te, które posiadają wrodzone znamiona barwnikowe, dysplastyczne lub dużo drobnych znamion.

W Polsce każdego roku czerniaka wykrywa się u około 3,5 tysiąca pacjentów.

Wczesna ochrona pozwala uniknąć raka skóry

Profilaktyka czerniaka powinna zacząć się jak najwcześniej. Szczególnie narażone na oparzenia są dzieci, a dbałość o ochronę przeciwsłoneczną od najmłodszych lat może znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na czerniaka w wieku dorosłym.

Badanie prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney jest pierwszym, które sprawdza związek stosowania preparatów przeciwsłonecznych w dzieciństwie z występowaniem raka u osób poniżej 40. roku życia. By dojść do takich wniosków, badacze podjęli się analizy danych o zdrowiu 1700 osób biorących udział w badaniu Australian Melanoma Family Study.

Wyniki badania potwierdzają stawiana od lat tezę, że stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych w sposób bezpośredni i realny przekłada się na ryzyko zachorowania na nowotwór skóry, a regularność jest konieczna, by zachować ich skuteczność. Australijczycy dowiedli, że u osób regularnie stosujących ochronę przeciwsłoneczną od najmłodszych lat, ryzyko zapadnięcia na raka po osiągnieciu pełnoletności spada o 35 do 40 procent w porównaniu z tymi, które nie stosowały jej regularnie. 

Przy okazji wskazano także cechy wyróżniające osoby systematycznie stosujące ochronę przeciwsłoneczną. W tej grupie dominowały kobiety w młodszym wieku, o wyższym poziomie wykształcenia i jaśniejszej karnacji, które przynajmniej raz doświadczyły oparzeń słonecznych. Analogicznie – ochronę słoneczną stosowały nieregularnie osoby starsze, o ciemniejszej karnacji i gorzej wykształcone. 

Koniec z solariami dla niepełnoletnich

W Polsce elementem walki z plagą czerniaka było wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez osoby poniżej 18. roku życia.

Zakaz jest podyktowany dbałością o zdrowie dzieci i młodzieży w kontekście szkodliwości korzystania z solariów. Zakazy tego typu, włącznie z ograniczeniem dostępu do solariów dla młodzieży szkolnej niezależnie od wieku, zaleca także Światowa Organizacja Zdrowia, która postuluje też o ogólne ograniczenie ekspozycji na szkodliwe promieniowanie UV niezależnie od wieku.

Jak przekonują eksperci, korzystanie z solarium przed 18. rokiem życia zwiększa ryzyko zapadnięcia na raka nawet o 75 procent. Solaria dostarczają ciału zintensyfikowaną dawkę promieniowania. Zbyt częste i długie korzystanie z łóżek solaryjnych jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza, że dostarczyciele tych usług nie muszą stosować się do żadnych zaleceń wiekowych.

Promieniowanie ultrafioletowe, które oddziałuje na skórę w solarium, jest nawet o 15 razy silniejsze niż naturalne światło słoneczne, co wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem zachorowania na raka skóry. W Polsce na to niebezpieczeństwo najbardziej narażeni są właśnie młodzi ludzie, ponieważ zgodnie z informacjami Polskiego Radia średnia wieku Polek korzystających z solariów wynosi 17 lat.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Sydney.au, Rzeczpospolita, Herbs.news

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij