Badanie: alternatywne metody walki z rakiem grożą śmiercią
Katarzyna Szulik

Badanie: alternatywne metody walki z rakiem grożą śmiercią

Medycyna alternatywna, w tym ziołolecznictwo czy bioenergoterapia, przez wielu pacjentów chorujących na nowotwory traktowana jest jako ostatnia deska ratunku. W ich opinii takie metody być może nie pomogą, ale z pewnością nie zaszkodzą. Jak pokazują wyniki najnowszych badań, takie podejście bywa nie tylko złudne, ale też potencjalnie śmiertelne. 

Zbadaniem tego zagadnienia zajęli się naukowcy z Yale School of Medicine, którzy szukali odpowiedzi na pytanie o to, co skłania pacjentów chorujących na nowotwory do sięgania po metody medycyny alternatywnej. Ponieważ ze wstępnie zebranych danych wynikało, że wielu pacjentów stosuje alternatywne i konwencjonalne metody leczenia sądząc, że taka taktyka zwiększy ich szanse na przeżycie, postanowiono sprawdzić, czy ta zależność ma uzasadnienie. 

Medycyna alternatywna zmniejsza szanse na przeżycie

We wspomnianym badaniu uczestniczyło niemal 1300 pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem piersi, płuc, prostaty lub okrężnicy, u których do rozpoznania doszło między 2004 a 2013 rokiem. 258 osób z tej grupy deklarowało korzystanie z metod medycyny alternatywnej i – jak odkryli badacze – byli oni także bardziej skłonni do odmowy korzystania z terapii konwencjonalnych, w tym poddawania się operacjom, leczeniu hormonalnemu, chemioterapii i naświetlaniom. Ten fakt w naturalny sposób przekłada się na zwiększone ryzyko śmierci w wyniku nowotworów u osób z tej grupy. W tym sensie korzystanie z metod medycyny alternatywnej jest szkodliwe, ponieważ zmniejsza zaufanie do medycyny tradycyjnej, która jako jedyna prowadzi do faktycznych postępów w leczeniu nowotworów.

Główny autor badania doktor Skyler Johnson zwraca uwagę, że niektóre z metod medycyny alternatywnej mogą być traktowane jako terapie komplementarne w leczeniu nowotworów, wspierające efekty leczenia konwencjonalnego. Niestety wielu pacjentów traktuje je równoważnie i w związku z tym rezygnuje z leczenia konwencjonalnego na rzecz alternatywnego. 

Brak skuteczności nie zniechęca chorych

Warto dodać, że wspomniane badanie było prowadzone w Stanach Zjednoczonych, a więc w realiach zupełnie innego systemu opieki zdrowotnej, w którym terapia każdego typu, również ratująca życie, jest płatna. W tym kontekście część zwolenników metod alternatywnych może po nie sięgać ze względu na niższy koszt z nadzieją, że efekty będą porównywalne. Szacuje się, że po metody znane z medycyny alternatywnej sięga średnio jedna trzecia Amerykanów, mimo że skuteczność większości z nich stoi pod znakiem zapytania, a część jest potencjalnie szkodliwa. 

Większość zwolenników medycyny alternatywnej uważa ją za co najmniej nieszkodliwą, a nawet nieskuteczną, co nie zniechęca przed jej stosowaniem. Niestety, jak pokazało badanie, nawet korzystanie podszyte sceptycyzmem może być fatalne w skutkach, bo stawia pod znakiem zapytania również skuteczność terapii konwencjonalnych. 

Polecane dla Ciebie

Herbaciane nanocząstki zwalczają raka

Sceptycyzm wobec stosowania medycyny alternatywnej w leczeniu nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować z niej całkowicie. Niektóre z jej elementów mogą służyć leczeniu nowotworów, pozostając w pełnej zgodności z nauką. Przykładowo, badania prowadzone przez naukowców ze Swansea University dowiodły, że nanocząstki pochodzące z liści herbaty niszczą komórki nowotworu płuc. Nanocząstki są stosowane w medycynie od dłuższego czasu, ale uzyskiwanie ich metodami chemicznymi jest skomplikowane, drogie i wiąże się z toksycznymi efektami ubocznymi. Naukowcy podjęli próbę wytworzenia ich na bazie nietoksycznego ekstraktu z liści herbaty. Naukowcy połączyli ekstrakt z liści herbaty z siarczkiem sodu i pozostawili uzyskany roztwór do inkubacji, w trakcie której wytworzyły się cząstki quantum dots. Gdy tak się stało, nanocząstki zostały zaaplikowane do komórek nowotworu płuc.

Jak się okazało, liście herbaty pozwalają uzyskać nanocząstki w sposób nietoksyczny i tańszy niż w przypadku zastosowania chemikaliów. Ponadto uzyskane w ten sposób quantum dots hamują wzrost komórek raka płuc, prowadząc do zniszczenia aż 80 procent z nich.

To odkrycie było niejako produktem ubocznym podstawowych badań i wywołało niemałe zaskoczenie naukowców. Wnioski zostały opublikowane w czasopiśmie „Applied Nano Material”, a przy ich uzyskaniu naukowcy ze Swansea University pracowali z kolegami z uczelni w Indiach.

Obecnie badacze planują dalsze badania nad rolą liści herbaty w zwalczaniu nowotworów poprzez zastosowanie wywiedzionych z nich nanocząstek. 

Rak zbiera żniwo

Tylko w 2015 roku w wyniku raka śmierć poniosło niemal 9 milionów ludzi na świecie, a koszty, które w związku z tym poniosła światowa gospodarka, przekraczają 1 bilion dolarów każdego roku. W opinii specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia nawet połowie nowotworów można zapomnieć stosując się do zasad zdrowego trybu życia

Obecnie aż 25 procent wszystkich zgonów z powodu nowotworów jest efektem zapadnięcia na raka płuc. Samodzielnie przyczynia się on do większej liczby śmierci niż rak jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego razem wzięte.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysoką śmiertelność z powodu raka płuc jest zbyt późne wykrycie choroby. W aż 85 procent przypadków jest on diagnozowany w zaawansowanym stadium, w którym wyleczenie jest praktycznie niemożliwe. Ten fakt wynika z wielu względów, jednak najważniejszym jest nieswoistość objawów, które zazwyczaj wiążą się z występowaniem duszności, chrypki czy bólu w okolicach klatki piersiowej. Do najbardziej drastycznych należy plucie krwią, które również bywa bagatelizowane. 

Źródło: IFLscience.com, JAMA, Gazeta Wyborcza, Science Daily

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij