Ciesz się seksem. Jak zadbać o zdrowie intymne?
Ernest Niewiadomski

Ciesz się seksem. Jak zadbać o zdrowie intymne?

Udane życie seksualne to recepta na zdrowie i długowieczność, zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. Satysfakcja seksualna korzystnie wpływa na samopoczucie, pomaga rozładować negatywne emocje, a także poprawia koncentrację oraz zdolność uczenia się i kreatywnego myślenia. Dzięki aktywności seksualnej łatwiej utrzymać ciało w dobrej kondycji, ponieważ podczas stosunku spalamy zbędne kalorie, aktywujemy niemal wszystkie mięśnie, a dzięki pobudzaniu układu krążenia poprawia się dotlenienie całego organizmu oraz nasila usuwanie toksyn. Seks pielęgnuje również sferę emocjonalną i relacje w związku.

Na jakość życia seksualnego wpływa wiele czynników zarówno psychicznych, jak i fizycznych związanych bezpośrednio ze stanem zdrowia, kondycją fizyczną, a także trybem życia. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a czynniki niesprzyjające nasilają się wraz z wiekiem partnerów. 

Jednym z czynników wpływających negatywnie na aktywność seksualną są dolegliwości okolic intymnych takie, jak swędzenie, pieczenie, ból czy suchość pochwy. Problemy te mogą wystąpić u kobiet w każdym wieku, a nieprzyjemne objawy powodują dyskomfort skutecznie odbierający ochotę na seks. 

Do najczęstszych przyczyn dolegliwości okolic intymnych należą:

Infekcje intymne

Mogą mieć podłoże grzybicze, którym często towarzyszą białe upławy (drożdżyca), bakteryjne, charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem, a także wirusowe, którym może towarzyszyć ból (opryszczka narządów płciowych).

Infekcje dróg moczowych

Charakterystycznym objawem jest pieczenie cewki moczowej nasilające się podczas oddawania moczu, a także ból w podbrzuszu i częste parcie na mocz. Najczęściej za infekcję dróg moczowych odpowiada bakteria Escherichia Coli, naturalnie występująca w przewodzie pokarmowym, która na skutek niewłaściwej higieny może przedostać się do dróg moczowych. Przyczyną może być również przeziębienie, a nawet reakcja alergiczna na składniki preparatów do higieny intymnej.

Polecane dla Ciebie

Alergia na składniki kosmetyków i detergenty

Nieprzyjemne dolegliwości mogą wystąpić także na skutek reakcji alergicznej wywołanej przez niektóre składniki kosmetyków i detergenty. W przypadku ich wystąpienia warto rozważyć zmianę proszku do prania lub płynu do płukania tkanin. Do higieny intymnej nie należy używać zwykłego mydła, które działa wysuszająco i zaburza naturalne ph pochwy, można stosować szare mydło. Stosowane podczas stosunku lubrykanty oraz prezerwatywy zawierające lateks i środki plemnikobójcze również mogą być przyczyną podrażnień.

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia równowagi hormonalnej (estrogeny, progesteron) występujące w okresie menopauzy oraz przed menstruacją mogą być przyczyną zmiany ph pochwy i niewłaściwego nawilżenia, a to z kolei może powodować suchość pochwy, swędzenie i podrażnienia.

Suchość pochwy

Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości narządów płciowych jest niewłaściwe nawilżenie pochwy i sromu. Zbyta mała produkcja śluzu sprzyja podrażnieniom i zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne, które występują w okresie menopauzy, przed menstruacją, w ciąży oraz po porodzie. Do zaburzeń wydzielania śluzu może dochodzić także na skutek stosowania niektórych leków, np. środków antykoncepcyjnych czy antybiotyków oraz niewłaściwej higieny, zbyt częstego stosowania tamponów czy perfumowanych wkładek higienicznych.

Profilaktyka dolegliwości intymnych - właściwa higiena okolic intymnych

Nadmierna higiena okolic intymnych może przyczynić się do zaburzenia naturalnej mikroflory i zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji i podrażnień. Wystarczy jeden prysznic dziennie, a w razie potrzeby można używać hipoalergicznych chusteczek do higieny intymnej. W czasie miesiączki należy pamiętać o częstym wymienianiu środków higienicznych, a tampony stosować tylko w razie konieczności. Wybierając środki do higieny intymnej należy zwracać uwagę na składniki w nich zawarte, które pomagają utrzymać właściwe ph i zachować równowagę naturalnej mikroflory. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Otarcia i podrażnienia po stosunku

    Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

    Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij