
Ciesz się seksem. Jak zadbać o zdrowie intymne?
Na jakość życia seksualnego wpływa wiele czynników zarówno psychicznych, jak i fizycznych związanych bezpośrednio ze stanem zdrowia, kondycją fizyczną, a także trybem życia. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a czynniki niesprzyjające nasilają się wraz z wiekiem partnerów.
Do najczęstszych przyczyn dolegliwości okolic intymnych należą:
Infekcje intymne
Mogą mieć podłoże grzybicze, którym często towarzyszą białe upławy (drożdżyca), bakteryjne, charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem, a także wirusowe, którym może towarzyszyć ból (opryszczka narządów płciowych).
Infekcje dróg moczowych
Charakterystycznym objawem jest pieczenie cewki moczowej nasilające się podczas oddawania moczu, a także ból w podbrzuszu i częste parcie na mocz. Najczęściej za infekcję dróg moczowych odpowiada bakteria Escherichia Coli, naturalnie występująca w przewodzie pokarmowym, która na skutek niewłaściwej higieny może przedostać się do dróg moczowych. Przyczyną może być również przeziębienie, a nawet reakcja alergiczna na składniki preparatów do higieny intymnej.
Polecane dla Ciebie
Alergia na składniki kosmetyków i detergenty
Nieprzyjemne dolegliwości mogą wystąpić także na skutek reakcji alergicznej wywołanej przez niektóre składniki kosmetyków i detergenty. W przypadku ich wystąpienia warto rozważyć zmianę proszku do prania lub płynu do płukania tkanin. Do higieny intymnej nie należy używać zwykłego mydła, które działa wysuszająco i zaburza naturalne ph pochwy, można stosować szare mydło. Stosowane podczas stosunku lubrykanty oraz prezerwatywy zawierające lateks i środki plemnikobójcze również mogą być przyczyną podrażnień.
Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia równowagi hormonalnej (estrogeny, progesteron) występujące w okresie menopauzy oraz przed menstruacją mogą być przyczyną zmiany ph pochwy i niewłaściwego nawilżenia, a to z kolei może powodować suchość pochwy, swędzenie i podrażnienia.
Suchość pochwy
Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości narządów płciowych jest niewłaściwe nawilżenie pochwy i sromu. Zbyta mała produkcja śluzu sprzyja podrażnieniom i zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne, które występują w okresie menopauzy, przed menstruacją, w ciąży oraz po porodzie. Do zaburzeń wydzielania śluzu może dochodzić także na skutek stosowania niektórych leków, np. środków antykoncepcyjnych czy antybiotyków oraz niewłaściwej higieny, zbyt częstego stosowania tamponów czy perfumowanych wkładek higienicznych.
Profilaktyka dolegliwości intymnych - właściwa higiena okolic intymnych
Nadmierna higiena okolic intymnych może przyczynić się do zaburzenia naturalnej mikroflory i zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji i podrażnień. Wystarczy jeden prysznic dziennie, a w razie potrzeby można używać hipoalergicznych chusteczek do higieny intymnej. W czasie miesiączki należy pamiętać o częstym wymienianiu środków higienicznych, a tampony stosować tylko w razie konieczności. Wybierając środki do higieny intymnej należy zwracać uwagę na składniki w nich zawarte, które pomagają utrzymać właściwe ph i zachować równowagę naturalnej mikroflory.