Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala - portal DOZ.pl
Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala
Anna Posmykiewicz

Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

Od czego zatem powinno zacząć się kompletowanie wyprawki dla noworodka?

Lista rzeczy wchodzących w skład wyprawki dla noworodka jest długa. Jednak na początku tej listy przede wszystkim powinny znaleźć się meble do pokoju dla maleństwa. Dlaczego? Dlatego, że wszystkie pozostałe elementy wyprawki dla noworodka będzie można zakupić nawet w szpitalu, gdyby maluch zrobił rodzicom psikusa i przyszedł na świat przed planowanym terminem porodu. 

Najważniejsze zatem jest łóżeczko dla maleństwa. Warto wybrać takie łóżeczko, w którym istnieje możliwość regulacji wysokości, na jakiej maluszek śpi - na początku dziecko będzie spało wysoko, potem, kiedy zacznie robić się starsze, zacznie siadać i wstawać przy szczebelkach łóżeczka, będzie musiało spać niżej, aby z łóżeczka nie wypaść. Dobrze też, aby łóżeczko miało wyjmowane szczebelki- dzięki temu, kiedy maluch zacznie już chodzić, będzie sam mógł wchodzić i wychodzić z łóżeczka. Kolejnym niezbędnym elementem wyprawki dla noworodka jest przewijak. Najlepiej zakupić taki przewijak, który będzie pasował rozmiarem do łóżeczka i będzie go można zamocować właśnie na nim. Dość dobrze sprawdzają się również przewijaki, które można postawić obok łóżeczka, a pod nimi znajdują się szuflady, w których można trzymać ubranka i rzeczy niezbędne do codziennej pielęgnacji dziecka.

Łóżeczko i przewijak to dwa najważniejsze elementy wchodzące w skład wyposażenia pokoju dla dziecka, resztę mebelków można zakupić już znacznie później. 

Lista rzeczy dla noworodka obejmuje również ubranka. Jakie ubranka dla noworodka powinno się zabrać do szpitala? Do szpitala powinno się przede wszystkim zabrać dla maluszka zwykle bawełniane kaftaniki i śpioszki, ilość ich powinna być dość duża, bowiem nigdy nie wiadomo, ile czasu spędzimy z maluszkiem w szpitalu, jak również nie wiemy, jak często maluszek będzie brudził ubranka. Do domu również należy zakupić przede wszystkim dużą ilość bawełnianych kaftaników, śpioszków i ubranek typu „body”. Takie ubranka dla noworodka sprawdzają się bowiem najlepiej, są najwygodniejsze w użyciu. Nie ma natomiast sensu kupowania dużej ilości tzw. wyjściowych strojów, bowiem zwykle praktycznie w ogóle nie są one używane, warto zakupić jedno-dwa takie ubranka, większa ich ilość to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto. 

Na liście rzeczy w wyprawce dla noworodka, które należy zabrać do szpitala, znajdują się również kosmetyki do pielęgnacji maluszka. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby na liście znalazł się krem do pielęgnacji okolic krocza i pośladków, który zapobiegnie powstawaniu ewentualnych odparzeń na skórze maluszka. Ponadto, w skład szpitalnej wyprawki dla noworodka muszą też wchodzić kosmetyki do kąpieli dziecka i te, które stosuje się już po kąpieli. Najlepiej, aby były to kosmetyki z serii emitentów, które są bardzo delikatne, hipoalergiczne i dodatkowo bardzo skutecznie natłuszczają skóre dziecka. Taki sam zestaw kosmetyków powinniśmy mieć dla maluszka również w domu.

Dodatkowo, w skład wyprawki dla noworodka, koniecznie też muszą wchodzić pampersy. Do szpitala powinno zabrać się całą dużą paczkę pieluszek jednorazowych, maluch na pewno będzie bowiem wymagał częstej zmiany pieluszki. Do domu także powinno się zrobić duży zapas pieluszek.

Poza pieluszkami jednorazowymi warto też kupić kilka pieluszek tetrowych, którymi będzie można wycierać buzie maluszka, kiedy np. uleje mu się po jedzeniu. 

Ponadto, na liście rzeczy, które należy zabrać do szpitala, powinna znaleźć się również butelka i smoczek uspokajający. Wiadomo, że każda kobieta będzie starała się karmić dziecko piersią, jednak nigdy nie wiadomo czy na pewno będzie miała wystarczająco dużą ilość mleka oraz czy maluch będzie chciał ssać pierś. Dlatego zawsze w pogotowiu warto jest mieć butelkę, w której w razie czego będzie można podać dziecku mleko modyfikowane. Smoczek uspokajający natomiast może pomóc w ukojeniu płaczu maluszka, jak również w zaśnięciu. 

Dodatkowo, w skład wyprawki dla noworodka, powinien również wchodzić becik lub kocyk, który także należy zabrać ze sobą do szpitala. Becik lub kocyk znakomicie sprawdzą się przy karmieniu dziecka, bowiem wygodniej jest w nich trzymać maluszka. Będą one również bardzo pomocne przy spaniu - idealnie bowiem można dzięki nim okryć dziecko i mieć gwarancje, że będzie mu wystarczająco ciepło i że na pewno nie zmarznie. 

W skład wyprawki dla noworodka powinien również wchodzić podgrzewacz do butelek, jak również wanienka do mycia dziecka w domu oraz wózek i fotelik samochodowy, dzięki któremu będzie można bezpiecznie przewieźć dziecko ze szpitala do domu. Z dodatkowych rzeczy, które nie są obowiązkowe w wyprawce dla noworodka, można jeszcze wymienić materac bezdechu, który będzie monitorował oddech dziecka w czasie snu oraz elektroniczną nianie, dzięki której rodzice zawsze będą wyraźnie słyszeć czy maluszek nie płacze. 

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Niestety, wyprawka dla noworodka to dość kosztowna sprawa. Jeśli kupimy używany wózek, to jest szansa, że początkowo koszt wyprawki zamknie się w kilkuset złotych. Jednak niestety często jest on dużo wyższy, dlatego warto kompletować wszystkie niezbędne dla dziecka rzeczy już od początku ciąży po to, aby jednorazowo nie obciążać kieszeni tak dużymi wydatkami. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból głowy u dziecka – co go powoduje? Co podawać dzieciom, gdy boli je głowa?

  Małe dziecko nie jest w stanie dokładnie określić, co mu dolega, ale niemal przy każdym pogorszeniu samopoczucia zaczyna się skarżyć na ból głowy. I właśnie ból głowy u dziecka to sygnał, którego rodzice nie powinni lekceważyć, bowiem może być pierwszym objawem wielu dolegliwości. Sprawdźmy, co może powodować ból głowy u dzieci i co warto robić, by go złagodzić. 

 • Choroba Kawasaki – przyczyny, objawy, leczenie choroby Kawasakiego. Choroba Kawasaki a koronawirus

  Choroba Kawasaki to choroba ogólnoustrojowa dotykająca głównie małe dzieci, powodująca stan zapalny ścian naczyń krwionośnych. Jej przebieg jest gwałtowny i ostry, pojawiają się takie objawy, jak: wysoka gorączka, stan zapalny gardła, zaczerwienienie spojówek, rozpulchniony, tzw. truskawkowy język, opuchlizna palców rąk i stóp. Jakie są przyczyny choroby Kawasakiego? Jak wygląda jej leczenie?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Kolka u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie kolki niemowlęcej

  Kolka niemowlęca to częsta dolegliwość pojawiająca się najczęściej już w pierwszym miesiącu życia dziecka i trwająca do ok. 3–4 miesiąca. Objawy kolki u niemowlaka to rozdrażnienie, napadowy, trudny do ukojenia płacz, podkurczanie nóżek i prężenie ciała. Jej przyczyny nie zostały do końca zidentyfikowane, najczęściej mówi się o niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego. Jak radzić sobie z kolką u dziecka? Przede wszystkim należy wykluczyć choroby organiczne. Aby złagodzić atak kolki, można próbować masować brzuszek, stosować ciepłe okłady, zazwyczaj ulgę maluszkowi przynosi też delikatne kołysanie. Jeżeli metody te zawodzą, w porozumieniu z pediatrą można włączyć leczenie farmakologiczne.

 • Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy powinno zaniepokoić?

  Ulewanie u noworodka i niemowlaka to mimowolne cofanie się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka. Regurgitację uznaje się za zjawisko fizjologiczne, które mija samoistnie, wynika ono bowiem z niedojrzałości układu pokarmowego malucha. Jeżeli ulewanie nie prowadzi do wystąpienia trudności z karmieniem czy zaburzeń wzrastania, nie ma potrzeby włączania leczenia. Jeśli natomiast pojawiają się wyraźne sygnały ze strony dziecka, że odczuwa ono dyskomfort bądź ból, a także gdy ulewanie ma charakter chlustający i trudno odróżnić je od wymiotów, należy pilnie skonsultować się z pediatrą.

 • Pasożyty u dzieci – objawy, diagnostyka, leczenie, odrobaczanie profilaktyczne

  W organizmie człowieka może bytować ponad 300 gatunków pasożytów (nazwa pasożyt wywodzi się z greckiego słowa parasitos i oznacza „darmozjad”). Mogą żyć one w skórze, na włosach, w płucach, w stawach, wątrobie, oczach, a nawet w mózgu. Czy zatem jest powód do strachu? Jak objawiają się pasożyty u dzieci? Jak często występują robaczyce w Polsce i czy „profilaktyczne odrobaczanie” jest skuteczne? 

 • PFAPA (zespół gorączek nawracających) – przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Gorączka u dziecka zawsze jest przyczyną niepokoju u opiekunów. Na szczęście za większość z nich odpowiadają banalne infekcje wirusowe, jednak zawsze warto zachować czujność w przypadku jej obecności. Czym jest tajemniczo brzmiący zespół PFAP? Jakie są jego przyczyny, diagnostyka i leczenie?

 • Dyschezja niemowlęca – przyczyny, objawy, diagnostyka

  Dyschezja, obok kolki jelitowej, zaparć, nadmiaru gazów oraz ulewania, jest najczęstszą przyczyną problemów z brzuszkiem u noworodków i niemowląt. O ile pojęcia kolki czy ulewania są doskonale znane rodzicom maluszków, „medycznie” brzmiący termin „dyschezja” budzi niepokój. Czy słusznie? Czym jest dyschezja jelitowa? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij