Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala
Anna Posmykiewicz

Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

Od czego zatem powinno zacząć się kompletowanie wyprawki dla noworodka?

Lista rzeczy wchodzących w skład wyprawki dla noworodka jest długa. Jednak na początku tej listy przede wszystkim powinny znaleźć się meble do pokoju dla maleństwa. Dlaczego? Dlatego, że wszystkie pozostałe elementy wyprawki dla noworodka będzie można zakupić nawet w szpitalu, gdyby maluch zrobił rodzicom psikusa i przyszedł na świat przed planowanym terminem porodu. 

Najważniejsze zatem jest łóżeczko dla maleństwa. Warto wybrać takie łóżeczko, w którym istnieje możliwość regulacji wysokości, na jakiej maluszek śpi - na początku dziecko będzie spało wysoko, potem, kiedy zacznie robić się starsze, zacznie siadać i wstawać przy szczebelkach łóżeczka, będzie musiało spać niżej, aby z łóżeczka nie wypaść. Dobrze też, aby łóżeczko miało wyjmowane szczebelki- dzięki temu, kiedy maluch zacznie już chodzić, będzie sam mógł wchodzić i wychodzić z łóżeczka. Kolejnym niezbędnym elementem wyprawki dla noworodka jest przewijak. Najlepiej zakupić taki przewijak, który będzie pasował rozmiarem do łóżeczka i będzie go można zamocować właśnie na nim. Dość dobrze sprawdzają się również przewijaki, które można postawić obok łóżeczka, a pod nimi znajdują się szuflady, w których można trzymać ubranka i rzeczy niezbędne do codziennej pielęgnacji dziecka.

Łóżeczko i przewijak to dwa najważniejsze elementy wchodzące w skład wyposażenia pokoju dla dziecka, resztę mebelków można zakupić już znacznie później. 

Lista rzeczy dla noworodka obejmuje również ubranka. Jakie ubranka dla noworodka powinno się zabrać do szpitala? Do szpitala powinno się przede wszystkim zabrać dla maluszka zwykle bawełniane kaftaniki i śpioszki, ilość ich powinna być dość duża, bowiem nigdy nie wiadomo, ile czasu spędzimy z maluszkiem w szpitalu, jak również nie wiemy, jak często maluszek będzie brudził ubranka. Do domu również należy zakupić przede wszystkim dużą ilość bawełnianych kaftaników, śpioszków i ubranek typu „body”. Takie ubranka dla noworodka sprawdzają się bowiem najlepiej, są najwygodniejsze w użyciu. Nie ma natomiast sensu kupowania dużej ilości tzw. wyjściowych strojów, bowiem zwykle praktycznie w ogóle nie są one używane, warto zakupić jedno-dwa takie ubranka, większa ich ilość to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto. 

Na liście rzeczy w wyprawce dla noworodka, które należy zabrać do szpitala, znajdują się również kosmetyki do pielęgnacji maluszka. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby na liście znalazł się krem do pielęgnacji okolic krocza i pośladków, który zapobiegnie powstawaniu ewentualnych odparzeń na skórze maluszka. Ponadto, w skład szpitalnej wyprawki dla noworodka muszą też wchodzić kosmetyki do kąpieli dziecka i te, które stosuje się już po kąpieli. Najlepiej, aby były to kosmetyki z serii emitentów, które są bardzo delikatne, hipoalergiczne i dodatkowo bardzo skutecznie natłuszczają skóre dziecka. Taki sam zestaw kosmetyków powinniśmy mieć dla maluszka również w domu.

Dodatkowo, w skład wyprawki dla noworodka, koniecznie też muszą wchodzić pampersy. Do szpitala powinno zabrać się całą dużą paczkę pieluszek jednorazowych, maluch na pewno będzie bowiem wymagał częstej zmiany pieluszki. Do domu także powinno się zrobić duży zapas pieluszek.

Poza pieluszkami jednorazowymi warto też kupić kilka pieluszek tetrowych, którymi będzie można wycierać buzie maluszka, kiedy np. uleje mu się po jedzeniu. 

Ponadto, na liście rzeczy, które należy zabrać do szpitala, powinna znaleźć się również butelka i smoczek uspokajający. Wiadomo, że każda kobieta będzie starała się karmić dziecko piersią, jednak nigdy nie wiadomo czy na pewno będzie miała wystarczająco dużą ilość mleka oraz czy maluch będzie chciał ssać pierś. Dlatego zawsze w pogotowiu warto jest mieć butelkę, w której w razie czego będzie można podać dziecku mleko modyfikowane. Smoczek uspokajający natomiast może pomóc w ukojeniu płaczu maluszka, jak również w zaśnięciu. 

Dodatkowo, w skład wyprawki dla noworodka, powinien również wchodzić becik lub kocyk, który także należy zabrać ze sobą do szpitala. Becik lub kocyk znakomicie sprawdzą się przy karmieniu dziecka, bowiem wygodniej jest w nich trzymać maluszka. Będą one również bardzo pomocne przy spaniu - idealnie bowiem można dzięki nim okryć dziecko i mieć gwarancje, że będzie mu wystarczająco ciepło i że na pewno nie zmarznie. 

W skład wyprawki dla noworodka powinien również wchodzić podgrzewacz do butelek, jak również wanienka do mycia dziecka w domu oraz wózek i fotelik samochodowy, dzięki któremu będzie można bezpiecznie przewieźć dziecko ze szpitala do domu. Z dodatkowych rzeczy, które nie są obowiązkowe w wyprawce dla noworodka, można jeszcze wymienić materac bezdechu, który będzie monitorował oddech dziecka w czasie snu oraz elektroniczną nianie, dzięki której rodzice zawsze będą wyraźnie słyszeć czy maluszek nie płacze. 

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Niestety, wyprawka dla noworodka to dość kosztowna sprawa. Jeśli kupimy używany wózek, to jest szansa, że początkowo koszt wyprawki zamknie się w kilkuset złotych. Jednak niestety często jest on dużo wyższy, dlatego warto kompletować wszystkie niezbędne dla dziecka rzeczy już od początku ciąży po to, aby jednorazowo nie obciążać kieszeni tak dużymi wydatkami. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Katar u niemowlaka – przyczyny i domowe sposoby

  Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 

 • Refluks u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie choroby refluksowej przełyku u dzieci

  Refluks u noworodka czy niemowlaka często bywa przez rodziców mylony z ulewaniem. Jednak regurgitacje to zjawisko fizjologiczne i jeśli nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, nie wymaga interwencji lekarskiej. Jeżeli natomiast cofaniu się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka towarzyszą wymioty, nawracające infekcje dróg oddechowych, problemy z karmieniem, snem czy przybieraniem na wadze przez malucha, należy podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy. Należy także pamiętać, że refluksowi może w ogóle nie towarzyszyć ulewanie, a jedynymi symptomami schorzenia są płacz czy prężenie się i odginanie głowy podczas karmienia (zespół Sandifera).

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij