Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala
Anna Posmykiewicz

Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

Od czego zatem powinno zacząć się kompletowanie wyprawki dla noworodka?

Lista rzeczy wchodzących w skład wyprawki dla noworodka jest długa. Jednak na początku tej listy przede wszystkim powinny znaleźć się meble do pokoju dla maleństwa. Dlaczego? Dlatego, że wszystkie pozostałe elementy wyprawki dla noworodka będzie można zakupić nawet w szpitalu, gdyby maluch zrobił rodzicom psikusa i przyszedł na świat przed planowanym terminem porodu. 

Najważniejsze zatem jest łóżeczko dla maleństwa. Warto wybrać takie łóżeczko, w którym istnieje możliwość regulacji wysokości, na jakiej maluszek śpi - na początku dziecko będzie spało wysoko, potem, kiedy zacznie robić się starsze, zacznie siadać i wstawać przy szczebelkach łóżeczka, będzie musiało spać niżej, aby z łóżeczka nie wypaść. Dobrze też, aby łóżeczko miało wyjmowane szczebelki- dzięki temu, kiedy maluch zacznie już chodzić, będzie sam mógł wchodzić i wychodzić z łóżeczka. Kolejnym niezbędnym elementem wyprawki dla noworodka jest przewijak. Najlepiej zakupić taki przewijak, który będzie pasował rozmiarem do łóżeczka i będzie go można zamocować właśnie na nim. Dość dobrze sprawdzają się również przewijaki, które można postawić obok łóżeczka, a pod nimi znajdują się szuflady, w których można trzymać ubranka i rzeczy niezbędne do codziennej pielęgnacji dziecka.

Łóżeczko i przewijak to dwa najważniejsze elementy wchodzące w skład wyposażenia pokoju dla dziecka, resztę mebelków można zakupić już znacznie później. 

Lista rzeczy dla noworodka obejmuje również ubranka. Jakie ubranka dla noworodka powinno się zabrać do szpitala? Do szpitala powinno się przede wszystkim zabrać dla maluszka zwykle bawełniane kaftaniki i śpioszki, ilość ich powinna być dość duża, bowiem nigdy nie wiadomo, ile czasu spędzimy z maluszkiem w szpitalu, jak również nie wiemy, jak często maluszek będzie brudził ubranka. Do domu również należy zakupić przede wszystkim dużą ilość bawełnianych kaftaników, śpioszków i ubranek typu „body”. Takie ubranka dla noworodka sprawdzają się bowiem najlepiej, są najwygodniejsze w użyciu. Nie ma natomiast sensu kupowania dużej ilości tzw. wyjściowych strojów, bowiem zwykle praktycznie w ogóle nie są one używane, warto zakupić jedno-dwa takie ubranka, większa ich ilość to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto. 

Na liście rzeczy w wyprawce dla noworodka, które należy zabrać do szpitala, znajdują się również kosmetyki do pielęgnacji maluszka. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby na liście znalazł się krem do pielęgnacji okolic krocza i pośladków, który zapobiegnie powstawaniu ewentualnych odparzeń na skórze maluszka. Ponadto, w skład szpitalnej wyprawki dla noworodka muszą też wchodzić kosmetyki do kąpieli dziecka i te, które stosuje się już po kąpieli. Najlepiej, aby były to kosmetyki z serii emitentów, które są bardzo delikatne, hipoalergiczne i dodatkowo bardzo skutecznie natłuszczają skóre dziecka. Taki sam zestaw kosmetyków powinniśmy mieć dla maluszka również w domu.

Dodatkowo, w skład wyprawki dla noworodka, koniecznie też muszą wchodzić pampersy. Do szpitala powinno zabrać się całą dużą paczkę pieluszek jednorazowych, maluch na pewno będzie bowiem wymagał częstej zmiany pieluszki. Do domu także powinno się zrobić duży zapas pieluszek.

Poza pieluszkami jednorazowymi warto też kupić kilka pieluszek tetrowych, którymi będzie można wycierać buzie maluszka, kiedy np. uleje mu się po jedzeniu. 

Ponadto, na liście rzeczy, które należy zabrać do szpitala, powinna znaleźć się również butelka i smoczek uspokajający. Wiadomo, że każda kobieta będzie starała się karmić dziecko piersią, jednak nigdy nie wiadomo czy na pewno będzie miała wystarczająco dużą ilość mleka oraz czy maluch będzie chciał ssać pierś. Dlatego zawsze w pogotowiu warto jest mieć butelkę, w której w razie czego będzie można podać dziecku mleko modyfikowane. Smoczek uspokajający natomiast może pomóc w ukojeniu płaczu maluszka, jak również w zaśnięciu. 

Dodatkowo, w skład wyprawki dla noworodka, powinien również wchodzić becik lub kocyk, który także należy zabrać ze sobą do szpitala. Becik lub kocyk znakomicie sprawdzą się przy karmieniu dziecka, bowiem wygodniej jest w nich trzymać maluszka. Będą one również bardzo pomocne przy spaniu - idealnie bowiem można dzięki nim okryć dziecko i mieć gwarancje, że będzie mu wystarczająco ciepło i że na pewno nie zmarznie. 

W skład wyprawki dla noworodka powinien również wchodzić podgrzewacz do butelek, jak również wanienka do mycia dziecka w domu oraz wózek i fotelik samochodowy, dzięki któremu będzie można bezpiecznie przewieźć dziecko ze szpitala do domu. Z dodatkowych rzeczy, które nie są obowiązkowe w wyprawce dla noworodka, można jeszcze wymienić materac bezdechu, który będzie monitorował oddech dziecka w czasie snu oraz elektroniczną nianie, dzięki której rodzice zawsze będą wyraźnie słyszeć czy maluszek nie płacze. 

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Niestety, wyprawka dla noworodka to dość kosztowna sprawa. Jeśli kupimy używany wózek, to jest szansa, że początkowo koszt wyprawki zamknie się w kilkuset złotych. Jednak niestety często jest on dużo wyższy, dlatego warto kompletować wszystkie niezbędne dla dziecka rzeczy już od początku ciąży po to, aby jednorazowo nie obciążać kieszeni tak dużymi wydatkami. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij