Żywieniowe zmiany w żłobkach
Katarzyna Szulik

Żywieniowe zmiany w żłobkach

Jedzą za mało warzyw i za dużo cukru, a w ich diecie brakuje wapnia. Nieprawidłowe odżywianie to również problem wśród najmłodszych dzieci między 1. a 3. rokiem życia – alarmują eksperci. Ten stan rzeczy mają zmienić poradniki dotyczące żywienia w żłobkach przygotowywane pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego.

W ostatnich latach wiele mówiło się o problemach z żywieniem dzieci w wielu szkolnym w kontekście kiepskiego stanu jamy ustnej i nieprawidłowej masy ciała. Z badań przytaczanych przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że problemy tego typu zaczynają się już we wczesnym dzieciństwie. Przez wzgląd na niewłaściwy jadłospis, nieprawidłową masę ciała ma jedna trzecia dzieci od 5. do 36. miesiąca życia. Aż 88 proc. maluchów, które skończyły 12 miesięcy, zjada za mało warzyw, a w diecie 42 proc. z nich brakuje wapnia, czyli składnika niezbędnego do budowy zdrowych zębów i kości. Problemem w tej grupie jest również cukier, który w nadmiernych ilościach spożywa aż trzy czwarte najmłodszych dzieci. 

Zdrowo, naturalnie, estetycznie

Na takim gruncie z powodzeniem rozwijać się mogą rozmaite schorzenia i złe nawyki, dlatego konieczne są działania profilaktyczne, czemu służy poradnik. Zawarte w nim zalecenia są zgodne z normami ustalonymi przez Instytut Żywności i Żywienia, zaktualizowanymi w 2017 roku. W ich myśl posiłki podawane najmłodszym dzieciom powinny być właściwie zbilansowane i przygotowywane na postawie świeżych, sezonowych składników o niskim stopniu przetworzenia. Przy ich przygotowywaniu trzeba jednak brać pod uwagę upodobania żywieniowe dzieci i unikać bezwzględnego forsowania zdrowego żywienia. Zmiany w diecie, obejmujące na przykład ograniczanie cukru i soli, trzeba wprowadzać stopniowo, równocześnie pamiętając o estetyce posiłków, która jest niezwykle ważna w przypadku najmłodszych dzieci.

Po pierwsze: nie przekarmiać

Dzienna liczba posiłków powinna wynosić pięć, w tym trzy większe (śniadanie, obiad kolacja) i dwa mniejsze (drugie śniadanie, podwieczorek). Jeśli dziecko odmawia jedzenia absolutnie nie należy karmić go siłą, bo właśnie przekarmianie w najmłodszym wieku bywa przyczyna problemów z wagą w późniejszych latach. To do dziecka powinna należeć decyzja o tym, czy zje posiłek i w jakiej ilości.

Dystrybucja poradnika rozpocznie się w czerwcu, a każdy chętny rodzic będzie mógł pobrać go ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Powiązane produkty

Żłobków wciąż brakuje

Szeroka dostępność poradnika jest ważna, biorąc pod uwagę jak niewiele dzieci uczęszcza do żłobków. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że z takiej formy opieki korzysta zalewie 11 proc. dzieci w wieku żłobkowym, czyli około 150 tys. w skali kraju. Problemem jest przede wszystkim dostępność miejsc, o które rodzice nierzadko starają się już od chwili narodzin dzieci. Pod koniec roku 2017 w Polsce działało 3120 żłobków, oddziałów żłobkowych i klubów dziecięcych, co oznacza wzrost o ponad 400 tys. placówek w porównaniu z rokiem poprzedni. By jednak móc sprostać zapotrzebowaniu, tempo wzrostu powinno być znacznie większe, zwłaszcza w sferze państwowej. 

Szkolny problem z nadwagą

Nieprawidłowa waga dzieci to problem, z którym w Polsce zmagamy się od lat, przy czym do tej pory koncentrowano się na ocenie stanu zdrowia dzieci w wieku szkolnym. Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że wagę w normie ma jedynie niecałe 60 proc. ośmiolatków, a u niemal 20 proc. stwierdzono nadwagę. 

Wspomniane wnioski płyną z pierwszego w Polsce badania populacyjnego ośmiolatków, realizowanego w ostatnich miesiącach 2016 roku na 3400 uczniach szkół podstawowych w tym wieku. Zgodnie z analizą, prawidłową masę ciała na dokładnie 56,6 proc. ośmiolatków, u 18,5 proc. stwierdzono otyłość, a u 12,7 – nadwagę. Otyłość w znacznie większym stopniu dotyczy chłopców – tego stanu doświadcza 15,5 proc. z nich, podczas gdy u dziewczynek ten odsetek wynosi niecałe 10 proc. Dzieciom badano także skurczowe tętnicze ciśnienie krwi i jak się okazało, u co 10. z ośmiolatków jest ono nieprawidłowe, co ściśle wiąże się w nadwagą i otyłością. 

Najwięcej uczniów zmagających się z nadwagą i otyłością jest w województwie mazowieckim – 32 proc. Na drugim miejscu w niechlubnym rankingu znalazło się łódzkie (29,8 proc.), a na trzecim lubelskie (24,6 proc.). Problem jest spory również na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Najniższy wskaźnik problemów z wagą odnotowano w województwach śląskim (16,5 proc.), świętokrzyskim (18 proc.) i pomorskim (19 proc.). Ustalenie tych liczb było możliwe dzięki stworzeniu mapy otyłości polskich dzieci w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Rodzice nie widzą problemu

Przyczyny takiego stanu rzeczy są związane z niezdrowymi nawykami, ale także niewystarczającym nadzorem rodziców nad dietą i aktywnością ich dzieci. Większość rodziców postrzega masę ciała swoich dzieci jako prawidłową (problem zauważa jedynie 14 procent), a tylko około 55 proc. ośmiolatków jada warzywa codziennie lub przez większość dni w tygodniu. Znacznie lepiej wygląda sytuacja z owocami, które są stałym elementem diety niemal 70 proc. ośmiolatków.

Zdaniem ekspertów to właśnie dieta jest kwestią wymagająca największej poprawy. W zdecydowanej większości przypadków głównym powodem otyłości wśród najmłodszych jest przekarmianie. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij