×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Alergia u dziecka. Jak sobie radzić?

Choroby alergiczne dotykają obecnie milionów ludzi na świecie. Szczególnie często alergia stwierdzana jest u małych dzieci. Reakcje nadwrażliwości mogą pojawiać się po kontakcie z pożywieniem, alergenem wziewnym lub kontaktowym. Choroby alergiczne mogą przejawiać się w postaci wielu, zróżnicowanych objawów, co sprawia, że diagnostyka i leczenie nie jest łatwe.

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa najczęściej jest rozpoznawana u niemowląt i małych dzieci, uczulanych przez alergeny zawarte w pokarmach stanowiących ich codzienną dietę. Najczęstszymi alergenami są: jajo kurze (alergia może występować na białko lub żółtko, albo na jedno i drugie), mleko krowie, orzechy, ryby, gluten, barwniki spożywcze. Alergenami mogą być tak samo często owoce (jabłko, kiwi, banan, truskawka) oraz warzywa (pomidory) i inne składniki pokarmów.

Pierwsze objawy reakcji alergicznej na produkt można zaobserwować na etapie rozszerzania diety u małych dzieci. 

Alergia wziewna

W tym przypadku alergen znajduje się w powietrzu i wdychany powoduje takie objawy jak duszności, kaszel, łzawienie oczu lub nieżyt nosa. Alergenami w tym przypadku są pyłki roślin, sierść lub pióra zwierząt. Częstym alergenem są również roztocza znajdujące się w kurzu domowym.

Alergia kontaktowa

O alergii kontaktowej mówimy wówczas, gdy reakcja, najczęściej skórna wysypka, pokrzywka lub wyprysk, występuje po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Mogą nim być substancje chemiczne, metale (np. nikiel), barwniki.

Jak radzić sobie z alergią?

Aby uniknąć silnych i dokuczliwych objawów alergii warto przygotować się do sezonu pylenia roślin. Warto w tym celu skorzystać z kalendarza pyleń roślin w Polsce. Można znaleźć go m.in. na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Po konsultacji z lekarzem, odpowiednio wcześnie można rozpocząć podawanie leków przeciwalergicznych, co pozwoli złagodzić objawy alergii.

Jeżeli nie wiemy co jest przyczyną alergii, warto skonsultować się z lekarzem alergologiem, który zleci prawdopodobnie wykonanie testów. W zależności od potrzeby lekarz ma możliwość wykonania testów skórnych lub testów z krwi. Testy skórne można wykonać na miejscu w wielu poradniach alergologicznych, niektóre próby muszą być wykonane wyłącznie w warunkach oddziału szpitalnego. W tym celu często lekarz kieruje pacjenta na krótki, zwykle 3 dniowy pobyt na oddziale alergologicznym, gdzie pacjent jest poddawany badaniom diagnostycznym w kierunku alergii. 

Gdy już otrzymamy zalecenia lekarskie, bardzo ważne jest ich przestrzeganie. W przypadku alergii pokarmowej, należy wyeliminować z diety produkty alergizujące. Obecnie, wiele produktów można zastąpić innymi wartościowymi produktami spożywczymi. W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego, związki chemiczne obecne w kosmetykach lub detergentach, ważne jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Warto zapoznać się wówczas z ofertą produktów hipoalergicznych detergentów lub kosmetyków. Osoby z alergią której towarzyszy atopowe zapalenie skóry, powinny ściśle przestrzegać zasad pielęgnacji skóry atopowej. Szczególnie ważne jest regularne nakładanie na skórę emolientów nawilżających i natłuszczających przesuszoną skórę.  Jeżeli objawy skórne są nasilone, warto również zasięgnąć porady lekarza dermatologa, a najlepiej pozostać pod jego opieką w poradni specjalistycznej. Niezależnie od rodzaju alergii zalecone leki należy stosować ściśle według wskazań lekarza, nie można ich odstawiać na własną rękę. 

Należy w tym miejscu podkreślić, że nieleczona alergia lub nieprawidłowo leczona, może doprowadzić do tzw. „marszu alergicznego”. Polega on na pojawieniu się nowych symptomów choroby alergicznej, np. skórna alergia może zacząć manifestować się w postaci objawów ze strony układu oddechowego.

U części chorych, zwłaszcza z alergią pokarmową, ścisłe unikanie alergenu, wraz z odpowiednią farmakoterapią, nie przynosi zadowalających efektów leczenia. W takim przypadku lekarz może zaproponować tzw. odczulanie. Odczulanie przeprowadza się pod kontrolą lekarza. Warto porozmawiać o możliwościach odczulania podczas wizyty kontrolnej u alergologa.


Podziel się: