Doula przy porodzie – w czym może pomóc?
Katarzyna Szulik

Doula przy porodzie – w czym może pomóc?

W Polsce działają zaledwie od dekady, jednak na zachodzie rodzące korzystają z ich pomocy od niemal pół wieku. Doule są ogniwem pośredniczącym między rodzącą i położną, a ich zadaniem jest udzielanie matkom wszelkich form wsparcia, by ich ciąża, poród i połóg przebiegały możliwie jak najlepiej. Co oznacza to praktyce?

Ciąża, poród i połóg to wyjątkowy czas dla każdej matki, związany nie tylko z wyczekiwaniem i radością z przyjścia na świat dziecka, ale też ze stresem, bólem i niepokojem. Ten zwłaszcza na etapie porodu łagodzić powinny położne, specjalnie wykwalifikowane medycznie do opieki nad rodzącą i jej dzieckiem. W szpitalach jednak ich możliwości bywają ograniczone brakiem czasu i natłokiem formalności, przez co nie mogą wspierać kobiety w sposób, którego mogłaby oczekiwać. Tę lukę emocjonalną może wypełnić doula, która korzystając z własnych doświadczeń związanych z macierzyństwem wspiera kobietę często od momentu rozpoczęcia ciąży, przez poród po pierwsze chwile tuż po nim. 

Nauka wspiera doule

Zbawienny wpływ douli na rodzące dostrzeżono już ponad pół wieku temu. W latach 70. Ubiegłego wieku Amerykanie dr Mashall Klaus i dr Josh Kennel dowiedli, że kobiety rodzące w towarzystwie osoby, w której czuły oparcie, rodziły szybciej, rzadziej sięgały po medyczne formy znieczulenia i były mniej narażone na porodowe komplikacje.

Doule w Polsce pojawiły się w latach 90., jednak polski etap w rozwoju tej formy wsparcia dla rodzących oficjalnie datuje się na rok 2009, gdy szkolenia dla doul po raz pierwszy zorganizowała Fundacja Rodzić po ludzku.

Zgodnie z definicją, którą posługuje się Stowarzyszenie Doula w Polsce, czyli aktualnie jedyny oficjalny organ certyfikujący kobiety chcące wykonywać tę profesję (doula w świetle prawa jest zawodem od 2015 roku ), doula jest wykształconą i doświadczoną w swoim macierzyństwie kobietą, która zapewnia ciągłe oaz niemedyczne, emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie matce i jej rodzinie w czasie ciąży, porodu i po porodzie. Oznacza to, że doula może być obecna także na Sali porodowej podczas porodu fizjologicznego np. w zastępstwie ojca dziecka, ponieważ zgodnie z polskim prawem rodzącej w takiej sytuacji może towarzyszyć jedna, wybrana przez nią i niekoniecznie spokrewniona osoba. 

Wsparcie niemedyczne

Jak podkreślono, doula udziela rodzącej wsparcie niemedycznego, co oznacza, że na żadnym etapie nie może wchodzić w kompetencje lekarza czy położnej. Co więcej, nawet jeśli ma wykształcenie medyczne, w swojej pracy nie występuje z pozycji ekspertki z tego zakresu. Niezależnie od typu wyksztalcenia doula powinna oczywiście dysponować wiedzą z zakresu przebiegu ciąży, porodu i połogu, ale nie po to, żeby ingerować w pracę lekarza lub położnej, ale przede wszystkim by móc dostarczać informacji rodzącej. Dodatkowo, jeśli podstawowe wykształcenie douli mogłoby także przydać się rodzącej z jakichś względów, udzielanie porad z tego zakresu powinno być ściśle oddzielone od pracy douli. Ma ona swoją ściśle określoną i z założenia intymną rolę, której powinna przestrzegać. 

Powiązane produkty

Kompetencje douli

Wspomniane Stowarzyszenie opracowało również zasady postępowania i kodeks etyczny postępowania douli, która w jego myśl oferuje:

•    spotkania przed porodem,
•    pomoc w opracowaniu planu porodu (w tym m.in. pozycję porodową lub miejsce jego przebiegu, jeśli szpital oferuje szersze możliwości w tym względzie),
•    wsparcie telefoniczne/e-mailowe,
•    „gotowość porodową” przez wcześniej ustalony czas,
•    ciągłość wsparcia w czasie porodu i po nim,
•    kontakt/wizyty w połogu,
•    wsparcie w zakresie opieki, karmienia i pielęgnacji noworodka,
•    wsparcie emocjonalne w połogu.

To w jaki sposób wygląda współpraca matki i douli jest więc kwestią całkowicie indywidualną i wynikającą z jej preferencji. Wspierająca może, ale nie musi towarzyszyć jej przy porodzie, a zakres pomocy jest ustalany wcześniej. Doula w największym stopniu zbliża się do położnej, gdy oferuje matce masaże, np., pleców lub łydek, które łagodzą ból porodowy, a także pomaga w porodzie w pozycji wertykalnej (na stojąco), która siłą rzeczy wymaga dodatkowego wsparcia. Jej pomoc może ograniczyć się do rozmowy w czasie porodu, ale część kobiet zamiast niej prosi np. o puszczenie w słuchawkach ulubionej muzyki lub czytanie książek na głos. 

Doula może udzielić wsparcia także kobiecie przygotowującej się do porodu przez cięcie cesarskie. W takiej sytuacji nie może ona być obecna na Sali porodowej, ale jej rola rośnie tuż po operacji. Wówczas, gdy kobieta odzyskuje siły po porodzie, może czasowo przejąć rolę opiekunki dziecka, zajmować się kangurowaniem (noszeniem go) i asystować przy myciu lub ubieraniu matki.

Doula, podobnie jak położna, jest także osobą, która powinna zwracać uwagę na wystąpienie symptomów depresji poporodowej i zareagować sugerując wizytę u specjalisty, jeśli sytuacja tego wymaga. 

Doula w szpitalu

Biorąc pod uwagę liczbę douli aktywnie działających w Polsce, ich obecność przy porodzie bywa różnie przyjmowana przez położne lub lekarzy. Personel medyczny powinien obowiązkowo być informowany o tym fakcie, najlepiej z omówieniem sposobów wsparcia, jakie oferuje matce. Doule są obecne przede wszystkim przy porodach fizjologicznych, przebiegających bez komplikacji, podczas których mogą możliwie najbardziej efektywnie wspierać matkę i położną w jej zadaniu. 

Warunkiem praktykowania zawodu douli w Polsce jest przejście odpowiednich kursów. Szkolenia podstawowe z tego zakresu prowadzą Stowarzyszenie Doula w Polsce oraz Fundacja Rodzić po Ludzku. Po nim przyszła doula musi odbyć staż pod okiem douli-mentorki, po którym następuje egzamin certyfikujący sprawdzający jej kompetencje. Doula certyfikowana może wykonywać swój zawód samodzielnie. Koszt wynajęcia douli, w zależności od rejonu Polski i zakresu współpracy, to około 1,5 tys. złotych. 

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz, Stowarzyszenie Doula w Polsce

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij