Niepowściągliwe wymioty w ciąży to wina genów
Katarzyna Szulik

Niepowściągliwe wymioty w ciąży to wina genów

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego badali przyczyny występowania najcięższej formy wymiotów w ciąży, tzw. niepowściągliwych. Jak się okazało, za tę dolegliwość odpowiadają dwa geny, które posiada około 2 proc. kobiet.

Odkrycie amerykańskich naukowców podważa wyznawane dotychczas przekonanie mówiące, że za wspomniane wymioty odpowiadają hormony ciążowe, konkretnie estrogen i gonadotropina kosmówkowa. Sprawdzenie ich wpływu na tę dolegliwość było punktem wyjścia badaczy, jednak nie znaleźli oni żadnych dowodów wskazujących na to, by hormony w tym wypadku miały jakiekolwiek znaczenie.

Wyniszczające geny

Okazało się natomiast, że ogromną rolę odgrywają geny GDF15 i IGFBP7, które uczestniczą w rozwoju łożyska i odpowiadają za apetyt matek w czasie ciąży. U kobiet, które doświadczały niepowściągliwych wymiotów zaobserwowano nadmiernie wysoki poziom białek kodowanych przez te geny, co sugeruje ich dużą aktywność. Wspomniane geny biorą udział również w procesie ogólnego wyniszczenia organizmu u pacjentów nowotworowych, wpływając na szybki ubytek masy ciała – aż 20 proc. z nich umiera w wyniku takiego wyniszczenia. 

Teraz naukowcy kierują swoje badania na metody obniżania poziomu białek kodowanych we wspomnianych genach, co może pozwolić na redukcję wymiotów i nudności w najcięższych przypadkach. 

„Królewska” przypadłość

Temat niepowściągliwych wymiotów w ciąży powrócił przy okazji ciąży brytyjskiej Księżnej Kate, która również cierpi na tę przypadłość – dotykała jej podczas każdej z trzech ciąż. Kobiety jej doświadczające zmagają się z bardzo intensywnymi nudnościami i wymiotami, które pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży. Nie należy mylić ich ze znacznie łagodniejszymi porannymi nudnościami, których doświadcza większość przyszłych mam. Niepowściągliwe wymioty są znacznie gwałtowniejsze, występują o różnych porach dnia, często niespodziewanie, i prowadzą do znacznej utraty masy ciała, przekraczającej 5 proc., wagi sprzed ciąży. Tej dolegliwości nie można również zaradzić domowymi sposobami, a często kończy się hospitalizacją i dożylnym podawaniem płynów. Niepowściągliwe wymioty mogą utrzymywać się nawet do 22 tygodnia ciąży, podczas gdy zwykłe nudności zazwyczaj kończą się po pierwszym trymestrze. 

Na wystąpienie nudności szczególnie narażone są kobiety w pierwszej lub mnogiej ciąży, a także te, w których rodzinie wystąpiły takie przypadki, co może potwierdzać genetyczne podłoże tej dolegliwości. 

Niepowściągliwe wymioty wyniszczają organizm matki, a co za tym idzie zagrażają dziecku. Może ono urodzić się przedwcześnie, z niską masa urodzeniową bądź wadami wrodzonymi. 

W razie podejrzenia wymiotów niepowściągliwych należy jak najszybciej zgłosić się o pomoc do lekarza. Łagodzenie ich domowymi sposobami może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego (przykładowo imbir może je wzmóc zamiast hamować), natomiast lekarz jest w stanie przepisać leki, które pomogą matce i nie zaszkodzą dziecku. Należy także liczyć się z możliwością hospitalizacji. 

Źródło: PAP, edziecko.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij