
Niepowściągliwe wymioty w ciąży to wina genów
Odkrycie amerykańskich naukowców podważa wyznawane dotychczas przekonanie mówiące, że za wspomniane wymioty odpowiadają hormony ciążowe, konkretnie estrogen i gonadotropina kosmówkowa. Sprawdzenie ich wpływu na tę dolegliwość było punktem wyjścia badaczy, jednak nie znaleźli oni żadnych dowodów wskazujących na to, by hormony w tym wypadku miały jakiekolwiek znaczenie.
Wyniszczające geny
Okazało się natomiast, że ogromną rolę odgrywają geny GDF15 i IGFBP7, które uczestniczą w rozwoju łożyska i odpowiadają za apetyt matek w czasie ciąży. U kobiet, które doświadczały niepowściągliwych wymiotów zaobserwowano nadmiernie wysoki poziom białek kodowanych przez te geny, co sugeruje ich dużą aktywność. Wspomniane geny biorą udział również w procesie ogólnego wyniszczenia organizmu u pacjentów nowotworowych, wpływając na szybki ubytek masy ciała – aż 20 proc. z nich umiera w wyniku takiego wyniszczenia.
„Królewska” przypadłość
Temat niepowściągliwych wymiotów w ciąży powrócił przy okazji ciąży brytyjskiej Księżnej Kate, która również cierpi na tę przypadłość – dotykała jej podczas każdej z trzech ciąż. Kobiety jej doświadczające zmagają się z bardzo intensywnymi nudnościami i wymiotami, które pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży. Nie należy mylić ich ze znacznie łagodniejszymi porannymi nudnościami, których doświadcza większość przyszłych mam. Niepowściągliwe wymioty są znacznie gwałtowniejsze, występują o różnych porach dnia, często niespodziewanie, i prowadzą do znacznej utraty masy ciała, przekraczającej 5 proc., wagi sprzed ciąży. Tej dolegliwości nie można również zaradzić domowymi sposobami, a często kończy się hospitalizacją i dożylnym podawaniem płynów. Niepowściągliwe wymioty mogą utrzymywać się nawet do 22 tygodnia ciąży, podczas gdy zwykłe nudności zazwyczaj kończą się po pierwszym trymestrze.
Niepowściągliwe wymioty wyniszczają organizm matki, a co za tym idzie zagrażają dziecku. Może ono urodzić się przedwcześnie, z niską masa urodzeniową bądź wadami wrodzonymi.
W razie podejrzenia wymiotów niepowściągliwych należy jak najszybciej zgłosić się o pomoc do lekarza. Łagodzenie ich domowymi sposobami może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego (przykładowo imbir może je wzmóc zamiast hamować), natomiast lekarz jest w stanie przepisać leki, które pomogą matce i nie zaszkodzą dziecku. Należy także liczyć się z możliwością hospitalizacji.
Źródło: PAP, edziecko.pl