Pacjenci karetek nie dostają leków przeciwbólowych
Katarzyna Szulik

Pacjenci karetek nie dostają leków przeciwbólowych

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ratownicy medyczni są pierwszymi niosącymi pomoc. Niestety, w większości przypadków ratunek nie równa się uśmierzaniu bólu – na podanie takiego leku liczyć może zaledwie co szósty pacjent.

Zatrważające dane o postępowaniu ratowników wynikają z analizy kart wyjazdowych, które zebrano na Pomorzu w latach 2016-17. Wynika z nich, że w omawianym okresie silne środki przeciwbólowe podawało średnio 14,6 proc. ratowników z zespołów „P” (wyjeżdżających na wezwania bez lekarza) oraz 17 proc, zespołów „S” z medykiem na miejscu. Na uśmierzenie bólu nie mogą liczyć nawet najmłodsi pacjenci – w przypadku dzieci odsetek ten wynosi zaledwie 20 procent. Z tych danych wyłania się ponury obraz cierpień, jakie w karetce przechodzą między innymi ofiary wypadków komunikacyjnych doświadczające wielokrotnych złamań. 

Męczarnie w karetce

Silne leki dopiero od niedawna są na wyposażeniu wszystkich karetek, a niechęć przed ich podawaniem, zwłaszcza w karetkach typu „S” może wynikać z obawy przed wyborem niewłaściwej dawki. W miastach poszkodowani mogą przynajmniej liczyć na to, że ich ból potrwa krótko, oczywiście zakładając, że pod szpitalnym SOR-em nie ustawi się kolejka. W znacznie gorszej sytuacji są pacjenci z prowincji, w których wypadku przebycie odległości między domem a szpitalem trwać może nawet kilkadziesiąt minut. W razie wystąpienia rozległych i mnogich obrażeń np. wskutek wypadku samochodowego zespoły z lekarzem podawały środki przeciwbólowe w ponad 40  proc. przypadków (wobec niecałych 20 w przypadku karetek typu „S”), co wciąż jest bardzo niskim odsetkiem biorąc pod uwagę, jak bolesne są urazy doznane w takim wypadku. 

Leczenie bólu jest prawem pacjenta

Lekarze medycyny ratunkowej i pacjenci chcą radykalnej zmiany postępowania zespołów ratunkowych. Zdaniem prof. Andrzeja Basińskiego z jedynego w Polsce Klinicznego Oddziału Ratunkowego działającego przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, ratownicy w karetkach powinni być zobligowani do pytania pacjentów o natężenie ich bólu wyrażone w 10-stopniowej skali, by na tej podstawie móc podać stosowny środek. Informacja o odpowiedzi znalazłaby się w karcie leczenia bólu pacjenta, razem z kolejną odpowiedzią udzielaną już po podaniu środka znieczulającego. 

Powiązane produkty

“Głuche telefony” do dyspozytorni

Niezależnie od tego, czy zespół karetki ukoi nasz ból, z punktu widzenia zdrowia i życia najważniejsze jest, że pomoc zdołała do nas dotrzeć. Dostęp do niej utrudnia ogromna skala fałszywych zgłoszeń o pomoc, które blokują linię osobom autentycznie potrzebującym ratunku.

W 2017 roku aż 45 proc. wszystkich telefonów do służb ratunkowych było nieuzasadnionych.

Na 19 milionów połączeń odebranych przez CPR-y w 2017 roku prawie 8,5 mln stanowiły zgłoszenia fałszywe. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które odpowiada za działalność centrów, apeluje o zaprzestanie takich praktyk i telefony jedynie w sytuacjach w pełni uzasadnionych. 

Ratownik nie może pomóc dziecku?

Kolejny problem pojawia się w sytuacji, gdy pomocy ratowników wymaga osoba małoletnia.

Prawo stanowi, że w przypadku osób do 16 roku życia ich zgoda jest konieczna do wykonania jakichkolwiek czynności medycznych, również tych ratujących życie. Wyjątek od tej reguły zarezerwowany jest wyłącznie dla lekarza udzielającego niezwłocznej pomocy lekarskiej – wówczas może on działać mimo braku możliwości kontaktu z opiekunem lub rodzicem.

Ratownicy medyczni są jednak traktowani inaczej. Jeśli przyjeżdżając z pomocą przy dziecku nie ma rodzica bądź opiekuna i nie można się z nimi skontaktować, mogą oni jedynie wykonać badanie w obecności nauczyciela. Na tym ich możliwości się kończą – każde inne działanie byłoby niezgodne z prawem.

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij