Na operację zaćmy poczekamy krócej?
Katarzyna Szulik

Na operację zaćmy poczekamy krócej?

Szybsza operacja zaćmy, ale tylko dla najbardziej potrzebujących – takie zmiany proponuje krajowy konsultant ds. okulistyki, by skutecznie skrócić kolejki oczekujących na to świadczenie. Uzależnienie skierowania na operację od ostrości widzenia mogłoby zredukować liczbę pacjentów o około 20 procent.

Czas oczekiwania na operację zaćmy w Polsce wynosi od 1 do 2 lat – w tym czasie wzrok wielu chorych często pogarsza się jeszcze mocniej. Za kolejki odpowiada nie tylko duża skala zachorowań na to schorzenie, ale również dość swobodna praktyka kierowania na operację, nie zawsze podparta względami medycznymi. Wielu lekarzy kieruje na nią profilaktycznie, zwłaszcza pacjentów w starszym wieku, których wzrok szybko się pogarsza. W efekcie osoby, dla których poprawa ostrości widzenia jest konieczna dla odzyskania komfortu życia trafiają do kolejek z tymi, które doświadczyły pierwszych, wczesnych objawów zmętnienia rogówki. 

Kontrowersje wokół pomysłu

Z tego względu krajowy konsultant ds. okulistyki, wspierany przez Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich, chciałby uzależnienia skierowania na operację od obiektywnej oceny ostrości widzenia. W jego opinii skierowanie byłoby konieczne dla tych chorych, u których na skali od 0 (utrata wzroku) do 1 (dobre widzenie) ostrość wzroku określana jest jako niższa niż 0,6. Z tym założeniem nie zgadzają się przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, którzy zwracają uwagę, że poziom uciążliwości wady wzroku bywa kwestią subiektywną i nie zawsze wiąże się z oceną jego ostrości. Zdaniem zarządu organizacji bywają chory, którzy nawet przy ostrości na poziomie 0,4 nie wymagają zabiegu. Z kolei na drugim biegunie znajdują się kierowcy ze wzrokiem na poziome ostrości 0,9 cierpiący na specyficzny typ zaćmy, dla których natychmiastowy zabieg to kwestia utrzymania zdolności do wykonywania obowiązków służbowych. 

Arłukowiczowi się nie udało

Pomysł jak na razie wspierają resort zdrowia i NFZ, ale do wprowadzenia go w życie jeszcze długa droga. Gazeta Prawna przypomina, że podobne zasady wprowadzać chciał minister zdrowia w gabinecie PO Bartosz Arłukowicz, co jednak spotkało się z dużym oporem społecznym i skazało pomysł na fiasko. W tym wypadu jednak mówiono o obowiązku skierowań wyłącznie dla osób o ostrości widzenia wynoszącej maksymalnie 0,4, co znacznie mocniej zawężało grupę oczekujących na zabieg. 

Polecane dla Ciebie

Zaćmę leczymy w Czechach

Na trudnościach z dostępem do leczenia zaćmy w Polsce korzystają przede wszystkim przygraniczne kliniki w Czechach, gdzie zabiegi wykonać można za darmo, w ramach dyrektywy transgranicznej. W Polsce czas oczekiwania na operację wynosi przynajmniej kilkanaście miesięcy, natomiast za południową granicą zaledwie kilka tygodni, a dyrektywa transgraniczna gwarantuje zwrot kosztów świadczenia z NFZ. Placówki tego typu często biorą na siebie transport osób (zwłaszcza gdy mowa o dużej grupie związanej z jednym ośrodkiem, np. zakładem pracy chronionej) oraz pomoc w rozliczeniu formalności z NFZ. Wielu niepełnosprawnych pacjentów nie jest w stanie opłacić leczenia z własnej kieszeni w oczekiwaniu na zwrot, dlatego pośrednicy pomagają uporać się z tymi wydatkami i odzyskać pieniądze za zabiegi. 

Transgraniczna opieka zdrowotna umożliwia pacjentom korzystanie ze świadczeń, które przysługują im w Polsce i znajdują się w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych. Swoboda w tym względzie dotyczy jednak wyłącznie leczenia, które nie przekracza jednej doby, w przeciwnym wypadku konieczne jest uzyskanie zgodny na leczenie za granicą ze strony dyrektora Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij