Prawie połowa zgłoszeń alarmowych jest fałszywa
Katarzyna Szulik

Prawie połowa zgłoszeń alarmowych jest fałszywa

Możliwość wezwania karetki bądź straży pożarnej w sytuacji zagrożenia może uratować życie nam lub naszym bliskim. Istnieje jednak spore ryzyko, że trafimy na linię zajętą przez kogoś, kto dzwoni do służb bez powodu. W 2017 roku aż 45 proc. wszystkich telefonów do służb ratunkowych było nieuzasadnionych.

Na zgłoszenia alarmowe w całej Polsce czeka 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego, zajmujących się kierowaniem wezwań o pomoc do odpowiednich służb. Każde z nich odbiera średnio 100 tys. zgłoszeń miesięcznie, w tym mnóstwo bezpodstawnych lub błędnych, co często uniemożliwia wezwanie pomocy osobom, które faktycznie jej potrzebują.

Na 19 milionów połączeń odebranych przez CPR-y w 2017 roku prawie 8,5 mln stanowiły zgłoszenia fałszywe. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które odpowiada za działalność centrów, apeluje o zaprzestanie takich praktyk i telefony do centrów jedynie w sytuacjach w pełni uzasadnionych. 

Problem znany od lat

W roku 2017 najwięcej zgłoszeń odebrały centra w Krakowie, Katowicach i Radomiu (około 2 mln telefonów każde). Z informacji MSWiA wynika, że średni czas oczekiwania na połączenie nie przekracza 10 sekund, a najwięcej telefonów odbieranych jest między godziną 13:00 a 19:00. Z kolei od 20:00 wzwyż ich liczba wyraźnie spada, by ponownie wzrosnąć po godzinie 7:00 rano. 

Wynik z roku 2017 jest o 2 proc. niższy niż w roku poprzednim, jednak skala problemu wciąż jest ogromna. Sprawę komplikuje fakt, że w Polsce nadal funkcjonuje kilka numerów alarmowych, poza ogólnym europejskim 112 również osobne telefony do pogotowia ratunkowego (999), straży pożarnej (998) oraz na policję (997). 

Nawet kilkaset „głuchych telefonów” dziennie

Za dużą część nieuzasadnionych zgłoszeń odpowiadają osoby celowo blokujące numery, które wykonują od kilkunastu do nawet kilkuset fałszywych zgłoszeń na godzinę. Znane są między innymi przypadki mieszkanki Ełku, która dzwoniła na policyjną linię alarmową ponad 200 razy dziennie, czy mieszkańca Nowego Tomyśla, który na przestrzeni 6 godzin wykonał 67 telefonów po numery 112 i 997. Na numery alarmowe dzwonić można nawet bez zasięgu czy karty SIM, co sprawia, że telefony tego typu wykonać może każdy w dowolnych okolicznościach, pod warunkiem że ma pod ręką aparat telefoniczny.

Polecane dla Ciebie

Bat na blokujących

Do niedawna działania takich osób pozostawały bezkarne. Zgodnie z prawem dopóki nie udowodniono im chęci celowego wprowadzenia w błąd instytucji użyteczności publicznej, nie mogły zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Skala zjawiska blokowania numerów alarmowych zaowocowała zmianą przepisów, które w znowelizowanej formie obowiązują od listopada 2017 roku. Obecnie za umyślne i nieuzasadnione blokowane telefonicznych numerów alarmowych, w szczególności 112, 999, 998 i 997 grozi kara aresztu, ograniczenia wolności bądź 1,5 tys. zł grzywy. 

Problem z ogromną skalą blokowania numerów alarmowych dotyczy całej Europy. Około połowa telefonów kierowanych na numer 112 na całym Starym Kontynencie jest nieuzasadniona. 

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij