Chondromalacja rzepki - objawy, dieta, ćwiczenia i leczenie
Michał Posmykiewicz

Chondromalacja rzepki - objawy, dieta, ćwiczenia i leczenie

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka. Jest on stawem złożonym, w którym łączy się kość udowa i kość piszczelowa. W skład stawu kolanowego wchodzi również rzepka oraz dwie łąkotki, których funkcją jest dopasowywanie do siebie powierzchni stawowych w czasie ruchu stawu. Ponadto staw kolanowy wzmocniony jest kilkoma więzadłami. Staw kolanowy otoczony jest też torebką stawową składająca się z wewnętrznej błony maziowej, gdzie wydzielany jest płyn stawowy (czyli maź stawowa) i zewnętrznej błony włóknistej. Staw kolanowy jest stawem zawiasowym, można w nim wykonywać ruchy zginania i prostowania, w pozycji zgięciowej jest też możliwe wykonywanie w nim ruchów rotacyjnych kończyną.

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do różnego rodzaju schorzeń stawu kolanowego. Jednym z takich schorzeń jest chondromalacja rzepki.

Czym zatem jest chondromalacja rzepki?

Chondromalacja jest to choroba, która prowadzi do destrukcji, zniszczenia chrząstki stawowej rzepki. Chondromalacja inaczej nazywana jest rozmiękaniem chrząstki. 

Jakie mogą być przyczyny chondromalacji rzepki?

Przyczyny chondromalacji rzepki mogą być bardzo różne. Przede wszystkim do rozmiękania rzepki może dochodzić na skutek zbyt dużej aktywności kości udowej, która nakłada dodatkowy nacisk na rzepkę. Taka sytuacja może mieć miejsce przede wszystkim w czasie jazdy na nartach, biegania czy też gry w piłkę nożną. Dlatego też wszystkie te sporty należy uprawiać z umiarem, najlepiej pod okiem instruktora lub trenera, który będzie wiedział, jak dawkować wysiłek fizyczny, aby nie skończył się on dla nas problemem zdrowotnym. Ponadto, do chondromalacji rzepki może też doprowadzić występowanie nadmiernego napięcia lub odwrotnie- osłabienia mięśni otaczających kolano. Także nieprawidłowe położenie rzepki może doprowadzić do jej destrukcji. Zdarza się, że do chondromalacji rzepki przyczyniają się również wady postawy, takie jak płaskostopie oraz koślawość kolan. 

Jakie objawy mogą sugerować chondromalacje rzepki?

Podejrzenie chondromalacji rzepki może nasuwać okresowa bolesność stawu kolanowego, która dotyczy przede wszystkim przedniej części tego stawu. Ponadto, dodatkowym objawem nasuwającym podejrzenie chondromalacji rzepki może też być okresowa sztywność stawu kolanowego oraz jego nieznaczny obrzęk. Czasami, przy zginaniu i prostowaniu kończyny dolnej w stawie kolanowym można też usłyszeć niewielkie trzeszczenie, zaś w czasie chodzenia po schodach czy też kucania bardzo często pojawia się także silny, uporczywy ból. Zwykle chondromalacja rzepki dotyka młodych ludzi, natomiast praktycznie nigdy nie występuje ona u małych dzieci. 

W jaki sposób diagnozuje się chondromalację rzepki?

Najlepszym badaniem diagnostycznym jest rezonans magnetyczny, który w najbardziej dokładny sposób jest w stanie określić stopień uszkodzenia chrząstki stawowej.

Jeśli doszło już do dużego uszkodzenia powierzchni stawowej lub też obecne są również duże zmiany zwyrodnieniowe, wtedy też zmiany te będą widoczne w badaniu usg stawu kolanowego lub też w zdjęciu rtg tego stawu.

Jednak najbardziej czułym i wiarygodnym badaniem oceniającym stopień uszkodzenia chrząstki stawowej jest atroskopia stawu kolanowego, w czasie której lekarz wprowadza do stawu artroskop z kamerką i jest w stanie bardzo dokładnie ocenić stopień zniszczenia tkanki chrzestnej. 

Jak leczy się chondromalacje rzepki?

W zależności od stopnia uszkodzenia chrząstki stawowej, leczenie chondromalacji rzepki może być prowadzone w sposób zachowawczy, jak i w sposób operacyjny. W przypadku leczenia zachowawczego pacjent od swojego lekarza prowadzącego otrzymuje przede wszystkim zalecenie, aby nadmiernie nie obciążać stawu kolanowego. Dlatego też, zwłaszcza w przypadku pacjentów uprawiających aktywnie jakiś sport, zachodzi potrzeba modyfikacji aktywności fizycznej. Ponadto, u pacjentów z rozpoznaną chondromalacją rzepki, często zachodzi też potrzeba właściwej fizykoterapii. Ćwiczenia w przypadku chondromalacji rzepki zlecane są każdemu pacjentowi indywidualnie przez lekarza prowadzącego lub też specjalistę fizykoterapii. Niewłaściwy dóbr ćwiczeń może zamiast poprawić stan zdrowia pacjenta, znacząco go pogorszyć.

Jeśli pacjent cierpi z powodu naprawdę dużych dolegliwości bólowych, wtedy zwykle lekarz zaleca też pacjentowi noszenie specjalnej ortezy, często decyduje się również na założenie choremu specjalnych plastrów  (jest to tzw. kinesiotyping).

Ponadto, w przypadku chondromalacji rzepki pacjenci są też leczeni farmakologicznie. Przede wszystkim powinni oni zażywać suplementy diety, zawierające w swym składzie kolagen, kwas hialuronowy, glukozamine i chondroityne. Substancje te mogą bowiem poprawić stan odżywienia chrzastki stawowej. Czasami lekarz ortopeda decyduje się też na podanie do stawu kolanowego kwasu hialuronowego w postaci iniekcji, co jeszcze lepiej odżywi staw oraz nada jego powierzchniom lepszy poślizg. Dodatkowo, nową, nieinwazyjną metodą leczenia chondromalacji rzepki jest też podawanie do stawu kolanowego w formie iniekcji komórek macierzystych lub też osocza bogatopłytkowego. Takie leczenie jednak stosowane jest bardzo rzadko, przede wszystkim z powodu jego bardzo wysokiego kosztu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których w przebiegu chondromalacji rzepki dochodzi do tak dużego uszkodzenia powierzchni stawowych, że leczenie zachowawcze na pewno nie przyniesie żadnego rezultatu. Wtedy też zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego.

Podstawowym zabiegiem w chondromalacji rzepki jest artroskopia. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do stawu kolanowego kamerki oraz narzędzi chirurgicznych. Dzięki temu w czasie zabiegu lekarz ma możliwość bardzo dokładnie monitorować wnętrze stawu kolanowego i zakres uszkodzeń oraz jednocześnie może też uszkodzenia naprawiać. 

Pamiętaj! Jeśli zaczynasz odczuwać regularne bóle stawu kolanowego, które nasilają się zwłaszcza przy chodzeniu po schodach oraz przy kucaniu, jak również jeśli obserwujesz u siebie niewielki obrzęk stawu kolanowego, nie należy zwlekać, tylko trzeba udać się na konsultacje do lekarza ortopedy. Lepiej bowiem zapobiegać chondromalacji rzepki lub leczyć się w początkowym stadium choroby niż czekać do momentu kiedy zajdzie potrzeba operacji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij