Chondromalacja rzepki - objawy, dieta, ćwiczenia i leczenie
Michał Posmykiewicz

Chondromalacja rzepki - objawy, dieta, ćwiczenia i leczenie

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka. Jest on stawem złożonym, w którym łączy się kość udowa i kość piszczelowa. W skład stawu kolanowego wchodzi również rzepka oraz dwie łąkotki, których funkcją jest dopasowywanie do siebie powierzchni stawowych w czasie ruchu stawu. Ponadto staw kolanowy wzmocniony jest kilkoma więzadłami. Staw kolanowy otoczony jest też torebką stawową składająca się z wewnętrznej błony maziowej, gdzie wydzielany jest płyn stawowy (czyli maź stawowa) i zewnętrznej błony włóknistej. Staw kolanowy jest stawem zawiasowym, można w nim wykonywać ruchy zginania i prostowania, w pozycji zgięciowej jest też możliwe wykonywanie w nim ruchów rotacyjnych kończyną.

Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do różnego rodzaju schorzeń stawu kolanowego. Jednym z takich schorzeń jest chondromalacja rzepki.

Czym zatem jest chondromalacja rzepki?

Chondromalacja jest to choroba, która prowadzi do destrukcji, zniszczenia chrząstki stawowej rzepki. Chondromalacja inaczej nazywana jest rozmiękaniem chrząstki. 

Jakie mogą być przyczyny chondromalacji rzepki?

Przyczyny chondromalacji rzepki mogą być bardzo różne. Przede wszystkim do rozmiękania rzepki może dochodzić na skutek zbyt dużej aktywności kości udowej, która nakłada dodatkowy nacisk na rzepkę. Taka sytuacja może mieć miejsce przede wszystkim w czasie jazdy na nartach, biegania czy też gry w piłkę nożną. Dlatego też wszystkie te sporty należy uprawiać z umiarem, najlepiej pod okiem instruktora lub trenera, który będzie wiedział, jak dawkować wysiłek fizyczny, aby nie skończył się on dla nas problemem zdrowotnym. Ponadto, do chondromalacji rzepki może też doprowadzić występowanie nadmiernego napięcia lub odwrotnie- osłabienia mięśni otaczających kolano. Także nieprawidłowe położenie rzepki może doprowadzić do jej destrukcji. Zdarza się, że do chondromalacji rzepki przyczyniają się również wady postawy, takie jak płaskostopie oraz koślawość kolan. 

Jakie objawy mogą sugerować chondromalacje rzepki?

Podejrzenie chondromalacji rzepki może nasuwać okresowa bolesność stawu kolanowego, która dotyczy przede wszystkim przedniej części tego stawu. Ponadto, dodatkowym objawem nasuwającym podejrzenie chondromalacji rzepki może też być okresowa sztywność stawu kolanowego oraz jego nieznaczny obrzęk. Czasami, przy zginaniu i prostowaniu kończyny dolnej w stawie kolanowym można też usłyszeć niewielkie trzeszczenie, zaś w czasie chodzenia po schodach czy też kucania bardzo często pojawia się także silny, uporczywy ból. Zwykle chondromalacja rzepki dotyka młodych ludzi, natomiast praktycznie nigdy nie występuje ona u małych dzieci. 

W jaki sposób diagnozuje się chondromalację rzepki?

Najlepszym badaniem diagnostycznym jest rezonans magnetyczny, który w najbardziej dokładny sposób jest w stanie określić stopień uszkodzenia chrząstki stawowej.

Jeśli doszło już do dużego uszkodzenia powierzchni stawowej lub też obecne są również duże zmiany zwyrodnieniowe, wtedy też zmiany te będą widoczne w badaniu usg stawu kolanowego lub też w zdjęciu rtg tego stawu.

Jednak najbardziej czułym i wiarygodnym badaniem oceniającym stopień uszkodzenia chrząstki stawowej jest atroskopia stawu kolanowego, w czasie której lekarz wprowadza do stawu artroskop z kamerką i jest w stanie bardzo dokładnie ocenić stopień zniszczenia tkanki chrzestnej. 

Jak leczy się chondromalacje rzepki?

W zależności od stopnia uszkodzenia chrząstki stawowej, leczenie chondromalacji rzepki może być prowadzone w sposób zachowawczy, jak i w sposób operacyjny. W przypadku leczenia zachowawczego pacjent od swojego lekarza prowadzącego otrzymuje przede wszystkim zalecenie, aby nadmiernie nie obciążać stawu kolanowego. Dlatego też, zwłaszcza w przypadku pacjentów uprawiających aktywnie jakiś sport, zachodzi potrzeba modyfikacji aktywności fizycznej. Ponadto, u pacjentów z rozpoznaną chondromalacją rzepki, często zachodzi też potrzeba właściwej fizykoterapii. Ćwiczenia w przypadku chondromalacji rzepki zlecane są każdemu pacjentowi indywidualnie przez lekarza prowadzącego lub też specjalistę fizykoterapii. Niewłaściwy dóbr ćwiczeń może zamiast poprawić stan zdrowia pacjenta, znacząco go pogorszyć.

Jeśli pacjent cierpi z powodu naprawdę dużych dolegliwości bólowych, wtedy zwykle lekarz zaleca też pacjentowi noszenie specjalnej ortezy, często decyduje się również na założenie choremu specjalnych plastrów  (jest to tzw. kinesiotyping).

Ponadto, w przypadku chondromalacji rzepki pacjenci są też leczeni farmakologicznie. Przede wszystkim powinni oni zażywać suplementy diety, zawierające w swym składzie kolagen, kwas hialuronowy, glukozamine i chondroityne. Substancje te mogą bowiem poprawić stan odżywienia chrzastki stawowej. Czasami lekarz ortopeda decyduje się też na podanie do stawu kolanowego kwasu hialuronowego w postaci iniekcji, co jeszcze lepiej odżywi staw oraz nada jego powierzchniom lepszy poślizg. Dodatkowo, nową, nieinwazyjną metodą leczenia chondromalacji rzepki jest też podawanie do stawu kolanowego w formie iniekcji komórek macierzystych lub też osocza bogatopłytkowego. Takie leczenie jednak stosowane jest bardzo rzadko, przede wszystkim z powodu jego bardzo wysokiego kosztu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których w przebiegu chondromalacji rzepki dochodzi do tak dużego uszkodzenia powierzchni stawowych, że leczenie zachowawcze na pewno nie przyniesie żadnego rezultatu. Wtedy też zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego.

Podstawowym zabiegiem w chondromalacji rzepki jest artroskopia. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do stawu kolanowego kamerki oraz narzędzi chirurgicznych. Dzięki temu w czasie zabiegu lekarz ma możliwość bardzo dokładnie monitorować wnętrze stawu kolanowego i zakres uszkodzeń oraz jednocześnie może też uszkodzenia naprawiać. 

Pamiętaj! Jeśli zaczynasz odczuwać regularne bóle stawu kolanowego, które nasilają się zwłaszcza przy chodzeniu po schodach oraz przy kucaniu, jak również jeśli obserwujesz u siebie niewielki obrzęk stawu kolanowego, nie należy zwlekać, tylko trzeba udać się na konsultacje do lekarza ortopedy. Lepiej bowiem zapobiegać chondromalacji rzepki lub leczyć się w początkowym stadium choroby niż czekać do momentu kiedy zajdzie potrzeba operacji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij