Młode pielęgniarki masowo wyjeżdżają z kraju
Katarzyna Szulik

Młode pielęgniarki masowo wyjeżdżają z kraju

Średnia wieku polskich pielęgniarek obecnie wynosi 51 lat, a aż 20 proc. jest w wieku emerytalnym. Pielęgniarek „seniorek” jest obecnie więcej niż młodych, zaliczanych do grupy 20-40 lat, ponieważ młode adeptki zawodu coraz częściej wybierają emigrację.

Niskie płace i niewielki prestiż zawodu połączony z coraz większymi wymaganiami dotyczącymi wykształcenia oraz dodatkowymi obowiązkami sprawiają, że wiele pielęgniarek zakłada wyjazd za granicę już na etapie studiów. Robią to mimo, że zapotrzebowanie na pielęgniarki w kraju jest ogromne.

Zgodnie z raportem OECD znajdujemy się wśród państw o najmniejszej ich liczbie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. W Polsce wynosi ona 5,4, podczas gdy w Niemczech czy Danii nawet 17. 

Pielęgniarki poszukiwane 

Obecnie problemy z zatrudnianiem pielęgniarek mają także prywatne szpitale i kliniki, oferujące lepsze warunki finansowe. W tym wypadku rządzą zasady typowe dla rynku pracownika – pielęgniarka, której natychmiast po rozmowie nie proponuje się podpisania umowy, już dzień później może znaleźć zatrudnienie w innym miejscu. Pracy nie brakuje, ale płace nie zachęcają do jej podejmowania. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, poczatkująca pielęgniarka z licencjatem zatrudniona w szpitalu powiatowym zarabia 2,5 tys. zł brutto, natomiast posiadająca specjalizację i etat w szpitalu klinicznym w stolicy maksymalnie 3 tys. zł brutto. Ich sytuację mają poprawić podwyżki zatwierdzone przez byłego Ministra Mariana Zembalę, zakładające wzrost ich wynagrodzeń o 1600 zł brutto na przestrzeni 4 lat, czyli do 2017 roku. Mimo pewnych problemów z przyznawaniem dodatków, ta obietnica zniechęciła do wyjazdu część pielęgniarek. Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas cytowana przez „Wyborczą” przypomina, że jeszcze przed trzema laty chęć wyjazdu poprzez pobranie zaświadczenia potrzebnego do pracy za granicą wyrażało 1500 pielęgniarek, a w roku 2017 jedynie 650. 

Obecnie uprawnienia emerytalne posiada ponad 50 tys. pielęgniarek, a za kilka lat ta liczba się podwoi, co oznacza, że konieczne są szybkie i radykalne zmiany. Już dziś aż jedna trzecia absolwentów pielęgniarstwa (w Polsce co roku jest ich około 4,5 tys.) nie podejmuje pracy w zawodzie.

Zmiana warunków pracy na lepsze jest konieczna, bo obecne nie zachęcają do pracy nawet pielęgniarek z Ukrainy – obecnie w Polsce pracuje ich mniej niż setka. 

Sfrustrowane i przepracowane

Niskie płace nie są jedynym, co zniechęca do zawodu. Badanie warunków pracy pielęgniarek wykazało, że wśród innych problemów znajdują się przeciążenie obowiązkami, presja ze strony szefów, ale też pacjentów czy zła organizacja pracy związana z nagminnym odrywaniem od obowiązków i przydzielaniem nowych zadań. Kłopoty w pracy rzutują także na ich życie osobiste skutkując brakiem wolnego czasu i problemami w życiu osobistym. 

Polecane dla Ciebie

Pielęgniarka przepisze lek

Wśród dodatkowych obowiązków umieścić można możliwość samodzielnego wystawiania recept na leki refundowane przez pielęgniarki z tytułem magistra, a w przypadku licencjonowanych, kontynuację recepty wystawionej przez lekarza.

Pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać recepty na wszystkie leki refundowane za wyjątkiem odurzających, psychotropowych oraz substancji silnie działających, na okres nawet 120 dni (na 4 osobnych receptach). Recepty pielęgniarskie tego typu będą poddawane kontrolom NFZ, co oznacza, że do ich wypisania konieczna będzie wiedza z zakresu ordynacji leków i zasad refundacji, w związku z czym dla pielęgniarek przewidziano odpowiednie szkolenia.

Możliwość wystawiania leków nie będzie obowiązkiem, a dobrowolnym prawem pielęgniarek, ale przedstawicielki środowiska już zapowiadają, że większość będzie chciała zdobyć uprawnienia z tym związane.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij