Jak wyglądają procedury higieniczne w gabinecie stomatologicznym?
Joanna Łuniewska-Rajch

Jak wyglądają procedury higieniczne w gabinecie stomatologicznym?

Gabinet stomatologiczny jest miejscem, w którym występują różnorodne ustroje o zróżnicowanym poziomie zjadliwości. Podczas codziennych zabiegów dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, błony śluzowej pacjenta, a tym samym narażenie go na prawdopodobne zarażenie. W związku z tym dokłada dezynfekcja powierzchni oraz sterylizacja narzędzi dentystycznych, są ściśle określone w każdym gabinecie, przez stworzone tam procedury higieniczne.

Na co narażony jest lekarz i pacjent?

Podczas każdej wizyty stomatologicznej dochodzi do ekspozycji na drobnoustroje przenoszone drogą powietrzno-kropelkową. Pacjent pozostając dłuższą chwilę z otwartą jamą ustną sam infekuje, jak i może być zainfekowany drobnoustrojami kolonizującymi drogi oddechowe – między innymi wirusem grypy, prątkami gruźlicy. Poza tym część drobnoustrojów może być przenoszonych bezpośrednio – przez dotyk skóry i śluzówek – w śród nich możemy wymienić wirus grypy, czy też bakterie z grupy gronkowców. Również poprzez kontakt z krwią pacjenta lekarz może ulec zakażeniu wirusami takimi jak HIV, HBV, HCV. Lekarz unikając zakażenia po pierwsze u narażonej grupy pacjentów wdraża dodatkowe środki ostrożności – stosuje dodatkowe rękawiczki, częstszą i rozszerzoną dezynfekcję sprzętu. Jednak duża grupa pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka podczas udzielania wywiadu lekarskiego nie zgłasza wszystkich chorób i ukrywa na przykład bycie nosicielem wirusa HIV. W związku z tym podstawowe procedury higienizacyjne są stosowane w przypadku każdego z pacjentów. Niesumienne i niewłaściwe postępowanie może być bowiem przyczyną zarażenia personelu (lekarza, asysty stomatologicznej), jak i innych pacjentów. 

Prawidłowa higiena rąk

Przestrzeganie prawidłowej higieny rąk od dziesięcioleci jest podstawą w całej medycynie, w tym w stomatologii. W zależności od przeprowadzanych zabiegów lekko się ona od siebie różni. Jednak szczegóły higienizacji – dokładnego mycia i dezynfekcji rąk są zawsze dokładnie określone. Dodatkowo lekarz zawsze powinien stosować jednorazowe rękawiczki lekarskie, a w przypadku zabiegów mocno inwazyjnych rękawiczki chirurgiczne. 

Polecane dla Ciebie

Dezynfekcja powierzchni

W każdym gabinecie stomatologicznym powinny być zapisane dokładne procedury dezynfekcji poszczególnych powierzchni. Procedury te powinny obejmować podział powierzchni na duże (ściany, podłogi, meble, sufity) oraz małe (fotele, stoliki, blaty robocze, asystory). Powierzchnie te powinny być również podzielone ze względu na możliwości ich dezynfekcji – czy są wrażliwe na działanie alkoholi (tapicerka, tworzywa sztuczne) czy też są na nie odporne (metal, szkło, ceramika, stal nierdzewna). Wyróżnia się również oddzielnie powierzchnie wymagające specjalnej dezynfekcji, ze względu na zwiększoną ekspozycję na substancje zakaźne – krew, ślina, tkanki pacjenta, wydzieliny. W obrębie procedur opisane są również dokładnie roztwory, którymi dokonuje się dezynfekcji konkretnych powierzchni. 

Sterylizacja narzędzi i sprzętu

Narzędzia wykorzystywane podczas zabiegów stomatologicznych (między innymi wiertła, lusterka, nakładacze, zgłębniki, kleszcze i dźwignie do usuwania zębów, końcówki do skalerów, narzędzia endodontyczne, klamry endodontyczne) są w znacznym stopniu eksponowane na materiały zakaźne – ślinę i krew. W związku z tym poza dokładnym oczyszczeniem i umyciem powinny one również być wysterylizowane w specjalnych urządzeniach – autoklawach. Przeprowadza się to według dokładnych procedur. Podczas każdej z nich stosowane są również specjalne wskaźniki pokazujące, czy była ona skuteczna. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

    Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

  • Diastema – czemu powstaje?

    Posiada ją wielu celebrytów, dla części z nich stanowi wręcz cechę rozpoznawczą. Według niektórych dodaje urody i charakteru, według innych jest wręcz szpecącym elementem uśmiechu… Diastema, czyli przerwa pomiędzy górnymi siekaczami. Jak powstaje i kiedy wymaga leczenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij