Pierwsza wizyta u dentysty - jak przygotować do niej dziecko i jak powinna wyglądać?
Joanna Łuniewska-Rajch

Pierwsza wizyta u dentysty - jak przygotować do niej dziecko i jak powinna wyglądać?

Strach przed dentystą jest jedną z popularniejszych fobii nawet w obecnych czasach. Wielu z nas pamiętając swoje wizyty z czasów dzieciństwa mimowolnie przekazuje ten lęk dzieciom. Jednak brak obawy przed wizytą u stomatologa jest podstawą utrzymania zdrowych i silnych zębów. Co zatem zrobić aby dziecko nie bało się dentysty? Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta w gabinecie?

Kiedy powinna się ona odbyć?

Ważnym jest aby z pierwszą wizytą nie zwlekać zbyt długo. Po pierwsze, dlatego że szansa na zaniedbanie ząbków malucha wzrasta. Po drugie, dlatego że dziecko zamiast wykształcić swoją własną opinię będzie opierać się na doświadczeniach innych, zarówno rówieśników, jak i osób starszych.

Większość zaleceń mówi, aby na pierwszą wizytę udać się już wtedy, kiedy dziecko zaczyna ząbkować, czyli w wieku około 6-12 miesięcy.

Na takiej wizycie jednak zbadanie dziecka bywa trudne i skupia się ona głównie na edukacji rodziców. Regularne wizyty z dzieckiem w związku z tym powinno się rozpocząć w wieku około 2-3 lat. Maluch odwiedzając gabinet stopniowo zaznajamia się zarówno z lekarzem dentystom oraz całym otoczeniem i z wizyty na wizytę czuje się coraz bardziej swobodnie i pewnie. Jeśli na pierwszą wizytę zabieramy dziecko znacznie starsze (na przykład w wieku 8-10 lat) już na wejściu odczuwa ono lęk przed czymś nieznanym, co było unikane przez rodziców. 

Nie przekazuj własnego lęku

Bardzo istotne jest opowiadanie dziecku o dentyście w sposób pozytywny i niewzbudzający lęku. Niestety zdarza się, że rodzice zaraz po wejściu do gabinetu opowiadają o swoich drastycznych wspomnieniach, o tym, że sami się boją, nie zdając sobie sprawy z tego, że takie emocje przekazują maluchowi. Karygodnym wręcz jest określanie wizyty u dentysty słowami kojarzącymi się z bólem, na przykład „męczarnie”, „znęcanie”. Nie powinno się nawet używać negatywnie brzmiących określeń zabiegów stomatologicznych takich jak „zastrzyk”, „wiercenie”, „wyrywanie”. Zamiast tego lepiej stosować słowa brzmiące łagodnie „uśpienie zęba”, „oczyszczenie ząbka”, „wyjęcie zęba”, tak aby nie kojarzyły się dziecku z bólem. Bardzo istotnym jest również nie przypominanie ciągle dziecku o możliwości odczuwania bólu. Należy maluchowi powiedzieć, że zabieg może być nieprzyjemny, ale ciągle się przy nim będzie, że w buzi będzie trochę wody a szczotka do czyszczenia zęba nieprzyjemnie piszczy. Jednak bardzo niewskazanym jest ciągłe pytanie dziecka podczas zabiegu, czy jego nie boli, ponieważ cała uwaga malca skupia się wtedy na odczuwaniu bólu. 

Polecane dla Ciebie

Jak motywować?

Ważnym jest aby podczas leczenia lub nawet podczas wizyt kontrolnych odróżnić motywowanie dziecka od przekupywania go. Dziecko powinno być zmotywowane do dobrej współpracy i do wizyt, jednak nie powinniśmy go przekupywać w momencie kiedy się źle zachowuje. Jeśli dziecko dobrze współpracowało, było grzeczne danie mu nagrody i pochwalenie jest świetnym pomysłem. 

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta u dentysty jest to tak zwana wizyta adaptacyjna. Podczas niej dziecko ma zapoznać się z gabinetem, z jego wyposażeniem i oczywiście z lekarzem dentystą. Podczas takiej wizyty nie wykonuje się żadnych zabiegów, poza ewentualnym badaniem stomatologicznym i w przypadku dobrej współpracy fluoryzacją zębów.

Lekarz na pierwszej wizycie pokazuje dziecku jak działa ślinociąg („jak słoń pije wodę”), jak działa ssak dentystyczny („jak odkurzacz wciąga wodę”), jak wygląda i funkcjonuje dmuchawka. Poza tym dziecko oswaja się z jeżdżeniem fotela dentystycznego. Ważnym jest, aby na takiej wizycie dziecko czuło się swobodnie i bezpiecznie, aby odczuło, że w gabinecie dentystycznym nie ma czego się bać. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij