
Pierwsza wizyta u dentysty - jak przygotować do niej dziecko i jak powinna wyglądać?
Kiedy powinna się ona odbyć?
Ważnym jest aby z pierwszą wizytą nie zwlekać zbyt długo. Po pierwsze, dlatego że szansa na zaniedbanie ząbków malucha wzrasta. Po drugie, dlatego że dziecko zamiast wykształcić swoją własną opinię będzie opierać się na doświadczeniach innych, zarówno rówieśników, jak i osób starszych.
Na takiej wizycie jednak zbadanie dziecka bywa trudne i skupia się ona głównie na edukacji rodziców. Regularne wizyty z dzieckiem w związku z tym powinno się rozpocząć w wieku około 2-3 lat. Maluch odwiedzając gabinet stopniowo zaznajamia się zarówno z lekarzem dentystom oraz całym otoczeniem i z wizyty na wizytę czuje się coraz bardziej swobodnie i pewnie. Jeśli na pierwszą wizytę zabieramy dziecko znacznie starsze (na przykład w wieku 8-10 lat) już na wejściu odczuwa ono lęk przed czymś nieznanym, co było unikane przez rodziców.
Nie przekazuj własnego lęku
Bardzo istotne jest opowiadanie dziecku o dentyście w sposób pozytywny i niewzbudzający lęku. Niestety zdarza się, że rodzice zaraz po wejściu do gabinetu opowiadają o swoich drastycznych wspomnieniach, o tym, że sami się boją, nie zdając sobie sprawy z tego, że takie emocje przekazują maluchowi. Karygodnym wręcz jest określanie wizyty u dentysty słowami kojarzącymi się z bólem, na przykład „męczarnie”, „znęcanie”. Nie powinno się nawet używać negatywnie brzmiących określeń zabiegów stomatologicznych takich jak „zastrzyk”, „wiercenie”, „wyrywanie”. Zamiast tego lepiej stosować słowa brzmiące łagodnie „uśpienie zęba”, „oczyszczenie ząbka”, „wyjęcie zęba”, tak aby nie kojarzyły się dziecku z bólem. Bardzo istotnym jest również nie przypominanie ciągle dziecku o możliwości odczuwania bólu. Należy maluchowi powiedzieć, że zabieg może być nieprzyjemny, ale ciągle się przy nim będzie, że w buzi będzie trochę wody a szczotka do czyszczenia zęba nieprzyjemnie piszczy. Jednak bardzo niewskazanym jest ciągłe pytanie dziecka podczas zabiegu, czy jego nie boli, ponieważ cała uwaga malca skupia się wtedy na odczuwaniu bólu.
Polecane dla Ciebie
Jak motywować?
Ważnym jest aby podczas leczenia lub nawet podczas wizyt kontrolnych odróżnić motywowanie dziecka od przekupywania go. Dziecko powinno być zmotywowane do dobrej współpracy i do wizyt, jednak nie powinniśmy go przekupywać w momencie kiedy się źle zachowuje. Jeśli dziecko dobrze współpracowało, było grzeczne danie mu nagrody i pochwalenie jest świetnym pomysłem.
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Lekarz na pierwszej wizycie pokazuje dziecku jak działa ślinociąg („jak słoń pije wodę”), jak działa ssak dentystyczny („jak odkurzacz wciąga wodę”), jak wygląda i funkcjonuje dmuchawka. Poza tym dziecko oswaja się z jeżdżeniem fotela dentystycznego. Ważnym jest, aby na takiej wizycie dziecko czuło się swobodnie i bezpiecznie, aby odczuło, że w gabinecie dentystycznym nie ma czego się bać.