Preejakulat - co to jest? Czy płyn preejakulacyjny zawiera plemniki?
Anna Posmykiewicz

Preejakulat - co to jest? Czy płyn preejakulacyjny zawiera plemniki?

Preejakulat (lub inaczej płyn preejakulacyjny) jest bezbarwną wydzieliną, która wydostaje się z penisa w czasie pobudzenia seksualnego, jednak ma to miejsce przed osiągnięciem przez mężczyznę orgazmu. Preejakulat jest produkowany przez męskie gruczoły opuszkowo-cewkowe oraz gruczoły cewkowe, które dodatkowo także wydzielają śluz. Płyn preejakulacyjny przez gruczoły każdego mężczyzny może być produkowany w różnych ilościach. U niektórych mężczyzn nie wydziela się on bowiem praktycznie w ogóle, zaś u innych ilość tego płynu bywa duża, może być to nawet 5 ml.

Jaka funkcje spełnia płyn preejakulacyjny?

Preejakulat ma za zadanie spełniać funkcje naturalnego lubrykantu, czyli ma być on naturalnym środkiem nawilżającym w czasie odbywania stosunku płciowego. Ponadto płyn preejakulacyjny odpowiada również za zobojętnienie kwaśnego odczynu moczu w cewce moczowej, który byłby zabójczy dla zawartych w nasieniu męskim plemników.

Kiedy dochodzi do wydzielania się płynu preejakulacyjnego?

Do wydzielania się preejalukatu dochodzi zawsze w czasie silnego podniecenia seksualnego, jednak jeszcze zanim dojdzie do pełnego wytrysku nasienia. Należy pamiętać o tym, że ilość produkowanego preejakulatu jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji każdego pana – niektórzy mężczyźni w ogóle nie produkują płynu preejakulacyjnego, inni natomiast produkują go w dużej ilości. Za wydzielanie preejakulatu odpowiadają gruczoły opuszkowo – cewkowe oraz cewkowe.

Czy preejakulat zawiera plemniki?

Badania dowiodły, że preejakulat może zawierać plemniki. Ilość plemników, które przedostają się do płynu preejakulayjnego jest jednak niewielka, a poza tym  są one bardzo słabe lub nawet obumarłe. Nie zmienia to jednak faktu, że tak naprawdę do zapłodnienia wystarczy tylko jeden żywy plemnik, który będzie w stanie dotrzeć do komórki jajowej, doprowadzając do zapłodnienia.

Tym samym nie można wykluczyć, że do zapłodnienia nie doprowadzi obecność jedynie samego płynu preejakulacyjnego, czasami prowadząc do powstania nieplanowej ciąży.

Preejakulat a ciąża

W związku z tym, że w płynie preejakulacyjnym mogą być obecne niewielkie ilości żywych plemników, czasami sama jego obecność (bez pełnego wytrysku nasienia) w trakcie stosunku może doprowadzić do zapłodnienia. Taka sytuacja może zdarzyć się wówczas, kiedy współżyjąca ze sobą para jako metodę antykoncepcyjna będzie stosowała stosunek przerywany. Na czym polega stosunek przegrywany? Stosunek przerywany polega na tym, aby partner umiejętnie zdążył wysunąć penisa z pochwy partnerki, zanim dojdzie do wytrysku nasienia. Można zatem powiedzieć, że o skuteczności tej „metody antykoncepcji" decyduje wyłącznie doświadczenie i wyczucie partnera.

Trudno jest jednak  nazywać stosunek przerywany metodą antykoncepcyjną, ponieważ często jest on bardzo zawodny (Skuteczność oceniono na 96%,  przy pełnym stosowaniu zaleceń). Jest niewątpliwie oparty na przypadkowości, nie gwarantując współżyjącej parze uniknięcia nieplanowanej ciąży.  

Skuteczne metody antykoncepcyjne

Prezerwatywy

Jeśli współżyjąca ze sobą para nie chce jeszcze mieć dzieci, absolutnie powinna uprawiać jedynie stosunku przerywanego a wprowadzić dodatkowe metody antykoncepcyjne. Jakie zatem mogą to być metody, które będą skutecznie chroniły przed ciąża? Nadal najbardziej powszechną formą antykoncepcji są prezerwatywy. Są one łatwo dostępne i relatywnie tanie, niemniej nie dają najwyższej skuteczności i bywają zawodne. Warto jednak wspomnieć, że jako jedyne chronią przed ewentualnym zarażeniem się chorobą zakaźną i weneryczną. Połączenie prezerwatywy i jednej z hormonalnych metod antykoncepcji daje naprawdę dużą skuteczność.

Tabletki antykoncepcyjne

Kolejną, popularną metodą zapobiegania ciąży są tabletki antykoncepcyjne. Do niedawna kobiety niechętnie je stosowały, bojąc się skutków ubocznych zażywania preparatów hormonalnych. Wizja przyrostu masy ciała, migreny, obrzmienia i bolesności piersi, wahań nastroju, nieplanowanych krwawień i spadku libido skutecznie zmniejszała chęć stosowania tabletek. Współcześnie przepisywane tabletki mają tak dobrany skład, że ilość działań niepożądanych jest naprawdę znikoma. Mogą się oczywiście one pojawić, jednak zwykle tylko na początku zażywania i ustępują po 2-3 cyklach stosowania preparatu. Oczywiście, wszystko uzależnione jest od organizmu kobiety i tolerowaniu przez niego danego preparatu. Należy jednak pamiętać, że przy złej tolerancji leku lekarz ginekolog ma tak dużą ilość środków do wyboru, że na pewno znajdzie właściwy dla danej pacjentki.  Poza tym, przy właściwym ich zażywaniu i przestrzeganiu wszystkich zasad, ich skuteczność jest naprawdę bardzo wysoka (ponad 99%). Obecnie, także dla kobiet karmiących piersią, dostępne są tabletki antykoncepcyjne, które skutecznie chronią przed zajściem ciążę, a nie są niebezpieczne dla maluszka.

Plastry antykoncepcyjne i krążki dopochwowe

Jeszcze jedną formą antykoncepcji, która skutecznie chroni przed ciążą, są plastry antykoncepcyjne. Coraz więcej kobiet decyduje się na stosowanie systemów transdermalnych, czyli popularnych plastrów antykoncepcyjnych. Właściwie przyklejony plaster nie odklei się w czasie kąpieli czy uprawienia sportów. Jest skuteczny i wygodny w użyciu. Dość często kobiety korzystają również ze specjalnych krążków, które umieszcza się wewnątrz pochwy. Krążki uwalniając hormony, blokują plemniki, przez co nie może dojść do zapłodnienia. Do niedawna krążek dopochwowy był w Polsce mało popularny, obecnie jednak kobiety używają go coraz chętniej. Jest on wygodny w użyciu. Po właściwym założeniu krążka pozostaje on w pochwie przez 3 tygodnie i dopiero po tym czasie należy go usunąć. Nie trzeba tym samym pamiętać o codziennym przyjmowaniu preparatu doustnego. Ewentualne działania niepożądane (krwawienia, bóle głowy, dyskomfort w pochwie, spadek libido, bolesność piersi, przyrost masy ciała, trądzik, wypadnięcie krążka) także nie są częste i zwykle szybko ustępują. Skuteczność krążka jest porównywalna ze skutecznością tabletek antykoncepcyjnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Menopauza – przyczyny i objawy. Przegląd preparatów na uderzenia gorąca, nocne poty, nerwowość i suchość pochwy

  Pomimo różnych dolegliwości należy pamiętać, że menopauza (klimakterium, przekwitanie) nie jest chorobą, a jedynie kolejnym etapem w życiu każdej kobiety. Wiąże się co prawda z uporczywymi objawami, takimi jak nocne poty, wahania nastroju i wagi a także suchość pochwy czy zaburzania libido, niemniej w obecnych czasach także z nimi można sobie poradzić, łagodząc ich przebieg. Na rynku farmaceutycznym i zielarskim znajduje się szereg ziołowych suplementów, tabletek i kosmetyków, które są przeznaczone dla kobiety w okresie menopauzy.

 • Ćwiczenia mięśni Kegla – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  Mięśnie Kegla, zwane inaczej mięśniami dna miednicy, odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu narządów umieszczonych w jamie brzusznej. Zapobiegają nietrzymaniu moczu, a także mają duży wpływ na jakość życia seksualnego. Są szczególnie istotne dla kobiet, jednak u mężczyzn również odgrywają niebagatelną rolę. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czy są do tego dostępne specjalne akcesoria i dlaczego w ogóle warto to robić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia kobiety wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest okres menopauzy, inaczej nazywany klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na łagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak bezpiecznie je stosować? 

 • Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

  Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij