×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Preejakulat - co to jest? Czy płyn preejakulacyjny zawiera plemniki?

Preejakulat (lub inaczej płyn preejakulacyjny) jest bezbarwną wydzieliną, która wydostaje się z penisa w czasie pobudzenia seksualnego, jednak ma to miejsce przed osiągnięciem przez mężczyznę orgazmu. Preejakulat jest produkowany przez męskie gruczoły opuszkowo-cewkowe oraz gruczoły cewkowe, które dodatkowo także wydzielają śluz. Płyn preejakulacyjny przez gruczoły każdego mężczyzny może być produkowany w różnych ilościach. U niektórych mężczyzn nie wydziela się on bowiem praktycznie w ogóle, zaś u innych ilość tego płynu bywa duża, może być to nawet 5 ml.

Jaka funkcje spełnia płyn preejakulacyjny?

Preejakulat ma za zadanie spełniać funkcje naturalnego lubrykantu, czyli ma być on  naturalnym środkiem nawilżającym w czasie odbywania stosunku płciowego.

Ponadto, płyn preejakulacyjny zobojętnia również kwaśny odczyn moczu w cewce moczowej, który byłby zabójczy dla zawartych w nasieniu męskim plemników

Kiedy dochodzi do wydzielania się płynu preejakulacyjnego?

Do wydzielania się preejalukatu dochodzi zawsze w czasie silnego pobudzenia seksualnego, jednak jeszcze zanim dojdzie do pełnego wytrysku nasienia.

Należy pamiętać o tym, że ilość produkowanego preejakulatu jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji każdego mężczyzny- niektórzy mężczyźni bowiem w ogóle nie produkują płynu preejakulacyjnego, inni natomiast produkują go w dużej ilości. 

Czy preejakulat zawiera plemniki?

Tak, preejakulat może zawierać plemniki. Plemniki w preejakulacie występują w naprawdę niewielkiej ilości, poza tym plemniki w preejakulacie mogą też być bardzo słabe lub nawet obumarłe. Nie zmienia to jednak faktu, że tak naprawdę do zapłodnienia jest potrzebny tylko jeden plemnik, który będzie w stanie dotrzeć do komórki jajowej.

Nie można wykluczyć, że do zapłodnienia nie doprowadzi obecność jedynie samego płynu preejakulacyjnego. 

Preejakulat a ciąża

W związku z tym, że w płynie preejakulacyjnym mogą być obecne niewielkie ilości plemników, czasami sama jego obecność może doprowadzić do zapłodnienia. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Taka sytuacja może zdarzyć się wówczas, kiedy współżyjąca ze sobą para jako metodę antykoncepcyjna będzie stosowała stosunek przerywany. Na czym polega stosunek przegrywany? Stosunek przerywany polega na tym, aby partner zdążył wyjąc członek z pochwy partnerki tuż przed samym wytryskiem nasienia. Można zatem powiedzieć, że o skuteczności tej "metody antykoncpecji" decyduje wyłącznie doświadczenie i wyczucie partnera, jednak może się zdarzyć, że nawet najbardziej doświadczony seksualnie partner za którymś razem nie zdąży w porę usunąć członka z pochwy. Ponadto, biorąc pod uwagę, że plemniki mogą też znajdować się w płynie preejakulacyjnym, który wydziela się przecież przed wytryskiem nasienia, do zapłodnienia może dojść poprzez plemniki zawarte w preejakulacie. Dlatego też trudno jest tak naprawdę nazywać stosunek przerywany metodą antykoncepcyjną, bo jak widać jest on na tyle zawodny, że absolutnie nie można na nim w żadnym stopniu polegać i stosowanie jego jako jedynej formy zabezpieczenia przed ciąża prędzej czy później skończy się jednak zapłodnieniem

Dlatego też, jeśli współżyjąca ze sobą para nie chce jeszcze mieć dzieci, absolutnie powinna stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. Jakie zatem mogą to być metody, które będą skutecznie chroniły przed ciąża? Nadal  najbardziej powszechną formą antykoncepcji są prezerwatywy. Są one łatwo dostępne i tanie. Jednak często bywają zawodne. Dlatego warto korzystać z nich jako z dodatkowego środka zabezpieczającego - jako jedyne chronią bowiem przed ewentualnym zarażeniem się chorobą zakaźną i weneryczną. Połączenie prezerwatywy i jednej z nowoczesnych metod antykoncepcji daje naprawdę dużą skuteczność. Kolejną, nowoczesną metodą antykoncepcji są tabletki antykoncepcyjne. Do niedawna kobiety niechętnie je stosowały, bały się bowiem skutków ubocznych zażywania preparatów hormonalnych. Wizja przyrostu masy ciała, migreny, obrzmienia i bolesności piersi, wahań nastroju, nieplanowanych krwawień i spadku libido skutecznie zmniejszała chęć stosowania tabletek. Nowoczesne tabletki mają tak dobrany skład, że ilość działań niepożądanych jest naprawdę niewielka. Mogą się oczywiście one pojawić, jednak zwykle tylko na początku i ustępują po 2-3 cyklach stosowania preparatu. Oczywiście, wszystko uzależnione jest od organizmu kobiety i tolerowaniu przez niego danego preparatu - jednak przy złej tolerancji leku lekarz ginekolog ma tak dużą ilość środków do wyboru, że na pewno znajdzie ten właściwy dla danej pacjentki. Tabletki antykoncepcyjne są bardzo wygodną formą antykoncepcji – tabletki można mieć zawsze w torebce i połknąć o odpowiedniej porze. Poza tym, przy właściwym ich zażywaniu i przestrzeganiu wszystkich zasad, ich skuteczność jest naprawdę bardzo wysoka. Obecnie, także dla kobiet karmiących piersią, dostępne są tabletki antykoncepcyjne, które skutecznie chronią przed zajściem ciążę, a nie są niebezpieczne dla maluszka. Jeszcze jedną formą antykoncepcji, która skutecznie chroni przed ciążą, są plastry antykoncepcyjne. Coraz więcej kobiet decyduje się na stosowanie systemów transdermalnych, czyli popularnych plastrów antykoncepcyjnych. Właściwie przyklejony plaster nie odklei się w czasie kąpieli czy uprawienia sportów. Jest skuteczny i wygodny w użyciu. Dość często kobiety korzystają również z krążków dopochwowych. Do niedawna krążek dopochwowy był w Polsce mało popularny, obecnie jednak kobiety używają go coraz chętniej. Jest on wygodny w użyciu. Po właściwym założeniu krążka pozostaje on w pochwie przez 3 tygodnie i dopiero po tym czasie należy go usunąć- nie trzeba zatem myśleć o codziennym przyjmowaniu preparatu. Ewentualne działania niepożądane (krwawienia, bóle głowy, dyskomfort w pochwie, spadek libido, bolesność piersi, przyrost masy ciała, trądzik, wypadnięcie krążka) także nie są częste i zwykle szybko ustępują. Skuteczność krążka jest porównywalna ze skutecznością tabletek antykoncepcyjnych. Czasami kobiety korzystają  również z formy antykoncepcji, jaką są zastrzyki antykoncepcyjne. 


Podziel się: