Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży
Paulina Kłos-Wojtczak

Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  1. Czy preejakulat zawiera plemniki?
  2. Jak wygląda stosunek przerywany?
  3. Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?
  4. Czy stosunek przerywany jest szkodliwy dla zdrowia?

Istnieje wiele naturalnych metod antykoncepcji. Decydując się na jedną z nich, warto przyjrzeć się skali Pearla, która mówi o ich skuteczności. Jedną z mniej skutecznych jest stosunek przerywany, ponieważ skala Pearla wynosi dla niego 10-35 (w celu porównania – dla najpopularniejszej prezerwatywy wynosi ona 3-7), co oznacza, że od 10 do 35 kobiet stosujących tę metodę zajdzie w ciągu roku w ciążę. Jak to jest możliwe? Odpowiedzi można szukać w składzie preejakulatu, czyli substancji wydzielanej w czasie pobudzenia seksualnego u mężczyzn.

Czy preejakulat zawiera plemniki?

Aby doszło do zapłodnienia komórki jajowej, potrzebny jest jeden żywy plemnik. To wiedza, którą wynosi się ze szkoły podstawowej i nie ma w niej nic zaskakującego. Powszechnie wiadomo, że w nasieniu (spermie) podczas ejakulacji znajduje się nawet do 500 milionów plemników. A jak jest z preejakulatem? Co to jest, jak wygląda i najważniejsze – czy zawiera w składzie plemniki?

Preejakulat to przezroczysty płyn produkowany przez gruczoły cewkowe i opuszkowo-cewkowe męskich narządów rozrodczych. Jego ilość jest kwestią bardzo indywidualną, co uzależnione jest od czynności gruczołów. Kiedy pojawia się preejakulat? Wydzielanie preejakulatu ma miejsce podczas pobudzenia seksualnego przed ejakulacją. Płyn ten jest nie tylko naturalnym lubrykantem, ale także zapewnia optymalne pH dla przeżycia plemników.

Ci, którzy poszukują naturalnych metod antykoncepcji, często zadają sobie pytanie o to, czy preejakulat zawiera plemniki. Badania wykazały, że w preejakulacie może znajdować się niewielka ilość plemników, chociaż najczęściej są one zbyt słabe lub obumarłe. Nie oznacza to jednak, że nie są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli zatem szukamy odpowiedzi na pytanie, czy preejakulat może zapłodnić, to odpowiedź jest jedna – tak, może. Szczególnie gdy stosunek odbywał się w dni płodne i miał charakter pochwowy. Co ciekawe, plemniki w drogach rodnych kobiet mogą przeżyć nawet do 5 dni.

Czy każdy mężczyzna ma preejakulat? Nie, niektórzy z nich nie produkują tego płynu, co nie jest żadną patologią.

Jak wygląda stosunek przerywany?

Stosunek przerywany to jedna z popularnych, aczkolwiek mało skutecznych metod antykoncepcji. Jak wygląda? Polega on na współżyciu opartym na powstrzymaniu się mężczyzny przed ejakulacją w drogach rodnych partnerki.

Dlaczego stosunek przerywany nie działa i jest kiepską metodą zapobiegania ciąży? Jak już wcześniej wspomniano, w preejakulacie mogą znajdować się żywe plemniki, a tylko jeden z nich wystarczy do zapłodnienia komórki jajowej.

Powiązane produkty

Czy przez stosunek przerywany można zajść w ciążę?

Stosunek przerywany w dni płodne, w tym podczas owulacji, nie jest skuteczną metodą antykoncepcji. Istnieje bowiem szansa, że skończy się ciążą. Inną wadą tej metody jest brak zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową, co jest istotne przede wszystkim dla osób, które często zmieniają partnerów seksualnych.

Jeśli zatem rozważamy wybór skutecznej metody antykoncepcji, znacznie lepiej jest sięgnąć po inne sposoby, czyli tabletki, prezerwatywy, plastry czy też krążki dopochwowe lub spirale. Warto jednak pamiętać, że żadna z nich nie daje 100% ochrony przed zajściem w ciążę.

Czy stosunek przerywany jest szkodliwy dla zdrowia?

Wiele aktywnych seksualnie osób wybierających stosunek przerywany nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być on w pewnym sensie szkodliwy dla zdrowia. Przede wszystkim powoduje duże napięcie i stres, wynikające z konieczności powstrzymania się przed wytryskiem. Do tego należy doliczyć także możliwy brak osiągnięcia satysfakcji seksualnej, nerwicę, a w dłuższej perspektywie nawet impotencję.

Ryzyko związane ze stosunkiem przerywanym to nie tylko możliwość rozwoju schorzeń na tle psychicznym. Warto pamiętać także o chorobach przenoszonych drogą płciową, w tym nie tylko infekcjach. Stosunek przerywany nie chroni przed transmisją wirusa HIV powodującego AIDS, kiłą, rzeżączką, chlamydią i innymi chorobami.

  1. S.R. Kilick, C. Leary, J. Trussell i K.A. Guthrie, Sperm content of pre-ejaculatory fluid, „Human Fertility”, nr 14(1) 2011.
  2. A. Chudnovsky i C.S. Niederberger, Copious Pre-Ejaculation: Small Glands—Major Headaches, „Journal of Andrology”, nr 28 (3) 2007.
  3. E. Kovavisarach, S. Lorthanawanich i P. Muangsamran, Presence of Sperm in Pre-Ejaculatory Fluid of Healthy Males, „J Med Assoc Thai”, nr 99(2) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij