Pacjent powinien móc dopłacić do ponadstandardowego zabiegu
Katarzyna Szulik

Pacjent powinien móc dopłacić do ponadstandardowego zabiegu

Operacje zaćmy są najpopularniejszymi w dziedzinie okulistyki, jednak ich zakres jest bardzo wąski. Refundacji podlega tylko jeden typ soczewki, korygujący widzenie do dali. Pacjenci chcący wszczepienia soczewki wieloogniskowej muszą w całości pokryć koszt zabiegu.

O problemie z finansowaniem zabiegów ponadstandardowych dyskutowali eksperci Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Najlepszym przykładem na poparcie jej tezy są właśnie operacje zaćmy, w przypadku których możliwość dopłaty mogłaby znacząco poprawić jakość życia pacjentów. Wielu z nich ma środki i chęć, by skorzystać z soczewek lepszego typu, jednak polskie przepisy obecnie nie przewidują takiej możliwości. W koszyku świadczeń zdrowotnych znajdują się wyłącznie soczewki jednoogniskowe. Ich wieloogniskowe odmiany nie podlegają refundacji, więc pacjent nie może skorzystać z nich w ramach NFZ. Alternatywą dla całkowitego finansowania zabiegu mogłyby być dopłaty do lepszych soczewek, na co jednak obecnie nie pozwala polskie prawo. 

Dopłata pogłębia nierówności?

Przepisy w tej sprawie zmieniły się stosunkowo niedawno na wniosek Narodowego Funduszu Zdrowia. W opinii ekspertów NFZ, dopłaty do soczewek są sprzeczne z zapisami ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa, która nie dopuszcza współfinansowania świadczeń przez pacjentów. 

Soczewki wieloogniskowe są droższe, ale znacznie bardziej kompleksowe w działaniu. Poza ogólną poprawą widzenia (czasem do stanu lepszego niż sprzed choroby), umożliwiają widzenie do dali i do bliży, często całkowicie znosząc konieczność noszenia okularów. 

Pacjenci chcą możliwości dopłaty

Chorzy również sprzeciwiają się zakazowi i opowiadają się za zachowaniem prawa wyboru metody leczenia. Polski Związek Niewidomych przeprowadził ankietę w tej sprawie, z której wynika, że aż 97 proc. pytanych chciałoby mieć możliwość wyboru sposobu leczenia zaćmy oraz typu wszczepionej soczewki, 92 proc. wyraziło sprzeciw wobec decyzji NFZ o zakazie dopłat do zabiegów wnoszonych przez pacjentów, a 79 proc. deklaruje, że jest gotowa ponieść część kosztów operacji, związanych np. z użyciem lepszych soczewek, żeby móc korzystać z najnowszych zdobyczy medycyny.

Badanie wykazało również, że chorzy nie otrzymują dostatecznej informacji na temat zabiegu i rodzaju wszczepianej im soczewki. Aż 68 proc. ankietowanych stwierdziło, że nikt nie przekazał im jaka soczewka mieści się w podstawowej wycenie operacji przez NFZ, a więc tym samym pozbawiono ich prawa wyboru. Równocześnie większość pytanych uznała te informacje za ważne i chciałaby, żeby lekarze tłumaczyli różnice wynikające z różnych metod leczenia tego schorzenia.

Polecane dla Ciebie

Na zabieg do Czech

Z tego względu wielu pacjentów decyduje się na zabieg usunięcia zaćmy w zagranicą, na przykład w pobliskich Czechach, który także w części refunduje NFZ. W ramach takiego świadczenia pacjent może dopłacić do lepszej soczewki, natomiast Fundusz odda mu równowartość ceny wykonania standardowego zabiegu w Polsce. W ten sposób można nie tylko skorzystać z lepszych soczewek niższym kosztem, ale także poddać się zabiegowi szybciej, omijając wielomiesięczne kolejki. Szacuje się, że od chwili udostępnienia takiej możliwości, z zabiegów usunięcia zaćmy w Czechach skorzystało około 14 tys. Polaków. 

W Polsce wykonuje się dwukrotnie mniej zabiegów usunięcia zaćmy niż w całej UE, a czas oczekiwania wynosi średnio 500 dni. W kolejce do operacji aktualnie czeka około pół miliona osób.

Źródło: ABC Zdrowie, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij