×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wpływ napojów słodzonych na stan uzębienia

Największy wpływ na stan zębów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, ma styl życia i codzienne nawyki. Obejmują one między innymi utrzymywanie higieny jamy ustnej oraz dietę. Choć powszechnie wydaje się, że najgorszy wpływ na uzębienie mają słodycze, tak naprawdę słodzone napoje mogą być jeszcze większym złem.

Po pierwsze cukry

O tym, że cukry sprzyjają rozwojowi próchnicy wie większość z nas. Są one pokarmem dla próchnicotwórczych bakterii, wspomagają ich rozrost, a do tego na długi czas obniżają poziom pH w jamie ustnej. W związku z tym wiele osób stara się ograniczać takie słodycze jak lizaki, cukierki czy czekoladki. Niestety część z nich nie zdaje sobie sprawy z tego jak wysoka jest zawartość cukrów w napojach słodzonych. I choć napoje gazowane są kojarzone z czymś wysokocukrowym i niezdrowym, to soki owocowe i wody smakowe przez wielu rodziców są uznawane za zdrowe. Szczególnie zdradliwe dla zdrowia zębów są soki przecierowe owocowo-warzywne, ponieważ zawierają one dużą ilość cukrów, a poza tym są lepkie i długi czas pozostają na powierzchni zębów. Wody smakowe są natomiast podawane dzieciom jako zamienniki normalnej wody mineralnej, podczas gdy często w swoim składzie mają poziom cukru równy prawie popularnym napojom gazowanym.

Kwasy są jeszcze gorsze

W obecnych czasach dostępnych są już niezliczone ilości napojów gazowanych – oranżad, toniców, napojów typu cola, napojów izotonicznych i energetycznych. Są one szkodliwe dla zębów nie tylko ze względu na wysoki poziom cukru, ale również powodu zawartości kwasów. Dla przykładu cola zawiera w swoim składzie kwas fosforowy, który powszechnie jest również stosowany do usuwania rdzy. Częste spożywanie napojów gazowanych skutkuje kwasową erozją szkliwa – stopniowym rozpuszczaniem zewnętrznej warstwy szkliwa. Objawy jej obejmują charakterystyczne płaskie, gładkie i lśniące ubytki, które występują na powierzchniach policzkowych lub przedsionkowych zębów przedtrzonowych i siecznych.  W zaawansowanym stadium może dochodzić nawet do całkowitego zniszczenia szkliwa. 

Złe nawyki dzieci

Należy pamiętać o tym jak zły wpływ na uzębienie dzieci mają słodzone napoje. W związku z tym rodzice powinni starać się nie wytwarzać nawyku ich picia już o najmłodszych. Dziecko przyzwyczajane do popijania posiłków wodą lub picia jej w ciągu dnia będzie samo mniej chętnie sięgać po napoje słodzone.

Bardzo złym postępowaniem jest podawanie słodkich napojów (w tym też słodzonego mleka) dziecku w nocy, kiedy jego wydzielanie śliny jest obniżone. Jest to jak budowanie silnych podstaw do rozwoju próchnicy. 

Podobnie rzecz się tyczy napojów gazowanych i energetycznych. Coraz częściej można niestety zaobserwować uzależnienie nastolatków od tej grupy napojów. Pomijając bardzo negatywny wpływ ich na ogólne zdrowie młodzieży (problemy z sercem i ciśnieniem, cukrzyca, otyłość) płyny te bardzo niszczą szkliwo, a do tego są uzależniające. 

Jak temu zaradzić?

W celu przeciwdziałania rozwojowi zmian powstających w skutku spożywania napojów słodzonych bardzo ważna jest zmiana codziennych nawyków dietetycznych. Powinny one obejmować:

•    Ograniczenie spożywania napojów słodzonych – soków, nektarów, przecierów, napojów gazowanych, napojów energetycznych. Kompletna rezygnacja ze spożywania takich napojów może być początkowo trudna, dlatego należy starać się przynajmniej zmniejszyć ich ilość. 
•    Zastąpienie napojów słodzonych innymi napojami – w momencie kiedy dziecko nie jest przyzwyczajone do picia wody, trudno może być ją początkowo wprowadzić. W związku z tym można podawać do picia na przykład herbatki ziołowe, wodę z owocami, ewentualnie herbatki dosładzane ksylitolem
•    Po wypiciu napoju słodzonego powinno się przepłukać jamę ustną wodą lub wypić odrobinę wody mineralnej. Można również po spożyciu takiego napoju żuć gumę do żucia – wyrówna ona pH w jamie ustnej i lekko oczyści powierzchnię zębów.
•    Lepiej pić słodzone napoje przez słomkę, wtedy mniejsza ich ilość pozostanie na powierzchni zębów. 


Podziel się: