
Wpływ napojów słodzonych na stan uzębienia
Po pierwsze cukry
O tym, że cukry sprzyjają rozwojowi próchnicy wie większość z nas. Są one pokarmem dla próchnicotwórczych bakterii, wspomagają ich rozrost, a do tego na długi czas obniżają poziom pH w jamie ustnej. W związku z tym wiele osób stara się ograniczać takie słodycze jak lizaki, cukierki czy czekoladki. Niestety część z nich nie zdaje sobie sprawy z tego jak wysoka jest zawartość cukrów w napojach słodzonych. I choć napoje gazowane są kojarzone z czymś wysokocukrowym i niezdrowym, to soki owocowe i wody smakowe przez wielu rodziców są uznawane za zdrowe. Szczególnie zdradliwe dla zdrowia zębów są soki przecierowe owocowo-warzywne, ponieważ zawierają one dużą ilość cukrów, a poza tym są lepkie i długi czas pozostają na powierzchni zębów. Wody smakowe są natomiast podawane dzieciom jako zamienniki normalnej wody mineralnej, podczas gdy często w swoim składzie mają poziom cukru równy prawie popularnym napojom gazowanym.
Kwasy są jeszcze gorsze
W obecnych czasach dostępnych są już niezliczone ilości napojów gazowanych – oranżad, toniców, napojów typu cola, napojów izotonicznych i energetycznych. Są one szkodliwe dla zębów nie tylko ze względu na wysoki poziom cukru, ale również powodu zawartości kwasów. Dla przykładu cola zawiera w swoim składzie kwas fosforowy, który powszechnie jest również stosowany do usuwania rdzy. Częste spożywanie napojów gazowanych skutkuje kwasową erozją szkliwa – stopniowym rozpuszczaniem zewnętrznej warstwy szkliwa. Objawy jej obejmują charakterystyczne płaskie, gładkie i lśniące ubytki, które występują na powierzchniach policzkowych lub przedsionkowych zębów przedtrzonowych i siecznych. W zaawansowanym stadium może dochodzić nawet do całkowitego zniszczenia szkliwa.
Polecane dla Ciebie
Złe nawyki dzieci
Należy pamiętać o tym jak zły wpływ na uzębienie dzieci mają słodzone napoje. W związku z tym rodzice powinni starać się nie wytwarzać nawyku ich picia już o najmłodszych. Dziecko przyzwyczajane do popijania posiłków wodą lub picia jej w ciągu dnia będzie samo mniej chętnie sięgać po napoje słodzone.
Podobnie rzecz się tyczy napojów gazowanych i energetycznych. Coraz częściej można niestety zaobserwować uzależnienie nastolatków od tej grupy napojów. Pomijając bardzo negatywny wpływ ich na ogólne zdrowie młodzieży (problemy z sercem i ciśnieniem, cukrzyca, otyłość) płyny te bardzo niszczą szkliwo, a do tego są uzależniające.
Jak temu zaradzić?
W celu przeciwdziałania rozwojowi zmian powstających w skutku spożywania napojów słodzonych bardzo ważna jest zmiana codziennych nawyków dietetycznych. Powinny one obejmować:
• Ograniczenie spożywania napojów słodzonych – soków, nektarów, przecierów, napojów gazowanych, napojów energetycznych. Kompletna rezygnacja ze spożywania takich napojów może być początkowo trudna, dlatego należy starać się przynajmniej zmniejszyć ich ilość.
• Zastąpienie napojów słodzonych innymi napojami – w momencie kiedy dziecko nie jest przyzwyczajone do picia wody, trudno może być ją początkowo wprowadzić. W związku z tym można podawać do picia na przykład herbatki ziołowe, wodę z owocami, ewentualnie herbatki dosładzane ksylitolem.
• Po wypiciu napoju słodzonego powinno się przepłukać jamę ustną wodą lub wypić odrobinę wody mineralnej. Można również po spożyciu takiego napoju żuć gumę do żucia – wyrówna ona pH w jamie ustnej i lekko oczyści powierzchnię zębów.
• Lepiej pić słodzone napoje przez słomkę, wtedy mniejsza ich ilość pozostanie na powierzchni zębów.