Nasze domy szkodzą zdrowiu
Katarzyna Szulik

Nasze domy szkodzą zdrowiu

Wilgoć, ciemność, ochłodzenie i przegrzanie panujące w domach i mieszkaniach mają wpływ na stan naszego zdrowia – wynika z raportu „Barometr zdrowych domów”, sporządzonego przez grupę VELUX. Osoby mieszkające w takich warunkach muszą liczyć się z większym ryzykiem zachorowania na astmę czy nowotwory.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” raport pokazuje, że prawie jedna czwarta polskich domów i mieszkań wymaga natychmiastowego remontu w celu pozbycia się wspomnianych czynników. W 22 proc. z nich panuje wilgoć sprzyjająca rozwojowi astmy i alergii, do 23 proc. nie dochodzi wystarczająca ilość światła, a 26 proc. nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed chłodem w czasie zimy. Poza tym, większość naszych domów wymaga remontów przez wzgląd na ich ogólny zły stan techniczny. W Europie problemy tego typu dotykają jednej szóstej mieszkańców. 

Grzyb grozi nowotworem

Czym grozi dom z takimi defektami? Przede wszystkim zachorowaniem na astmę, co dotyczy domów zawilgoconych a co za tym idzie najczęściej zagrzybionych. Mieszkanie w takich warunkach zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na astmę o nawet 40 proc. Czynniki takie jak grzyb, pleśń i wilgoć mają przełożenie także na nowotwory. Badania prowadzone przez onkologa i hematologa Juliana Aleksandrowicza wskazują, że w budynkach z takimi problemy pojawiają się monotoksyny będące produktem przemiany materii niektórych grzybów, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Badania lekarza dotyczyły właśnie czynników onkogennych zlokalizowanych bezpośrednio w środowisku bytowania człowieka. 

Chorujemy z wychłodzenia

Negatywne konsekwencje ma także niedogrzewanie mieszkań, związane ze zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Jest ono wywołane zbyt wysokimi kosztami zapewnienia ciepła w stosunku do dochodów. Zgodnie z raportem, około 9 mln Polaków nie jest w stanie ponosić kosztów ogrzewania, a aż 40 proc gospodarstw domowych przeznacza na nie ponad 10 proc. swoich dochodów. Konsekwencją niedogrzania są najczęściej powikłania chorobowe oraz przedłużający się okres powrotu do zdrowia, wpływający także na sytuację ekonomiczną mieszkańców. 

Polecane dla Ciebie

Domowe generatory smogu

Nie można zapominać, że ubóstwo energetyczne, związane również ze stosowaniem przestarzałych systemów grzewczych, ściśle wiąże się z emisją smogu i złą jakością powietrza. Polskie gospodarstwa domowe generują ponad 30 proc. pyłu zawieszonego całkowitego oraz aż 78 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu. W przypadku pyłów PM2,5 polskie domy oddają do atmosfery ponad 40 proc. ogółu tych zanieczyszczeń, co daje nam niechlubne pierwsze miejsce w skali Europy. Zgodnie z raportem, kompleksowa modernizacja domów jednorodzinnych, obejmująca wymianę okien, przeprowadzenie izolacji przegród zewnętrznych oraz regulację systemu ogrzewania, może przynieść znaczącą redukcję emisji szkodliwych pyłów. W przypadku pyłów PM2,5 oraz PM210 o ponad 20 proc., a benzo(a)pirenu aż o ponad 40 procent. 

Zawilgocenie i niedoświetlenie wpływa także na ogólne pogorszenie samopoczucia i częstotliwość występowania różnych schorzeń. Zgodnie z raportem, skala problemów zdrowotnych jest niemal dwa razy wyższa u osób mieszkających w zawilgoconych domach oraz 1,5 u tych przebywających w niedoświetlonych w stosunku do właścicieli mieszkań, gdzie takie problemy nie występują. 

Źródło: Grupa VELUX, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij