Rezydenci kontynuują strajk głodowy
Agnieszka Szmidel

Rezydenci kontynuują strajk głodowy

Niepowodzeniem zakończyły się rozmowy rezydentów z ministrem Konstantym Radziwiłłem oraz wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko. Choć zdaniem szefa resortu rozmowy toczyły się w dobrej atmosferze, rezydenci nie zaakceptowali jego propozycji.

Spotkanie z rezydentami odbyło się w środę, jednak po jego zakończeniu protestujący uznali, że resort nie zaproponował satysfakcjonujących zmian. Na spotkaniu padły propozycje dotyczące przede wszystkim płacy lekarzy, która miałaby się zwiększyć o 1200 zł dla wybranych specjalizacji. Do wcześniej zaproponowanej szóstki (chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, medycyna ratunkowa, pediatria i psychiatria) Konstanty Radziwiłł chciał dodać kolejne trzy specjalizacje: onkologię kliniczną, hematologię i patomorfologię. Wybierający każdą ze wspomnianych rezydentur mieliby otrzymać dodatkowe 1200 zł jako dodatek do pensji podstawowej, która obecnie wynosi około 2400 zł brutto. Rezydenci odrzucili pomysł poszerzenia listy, ponieważ zwiększanie płacy tylko wybranym lekarzom uznali za przejaw braku środowiskowej solidarności. Przystanie na takie działania byłoby również nie w porządku wobec przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy wspierają strajk lekarzy. 

Rezydenci chcą więcej pieniędzy na zdrowie

Najważniejszym postulatem, z którym rezydenci przyszli na rozmowy, było zwiększenie finansowania całej służby zdrowia do 6,8 proc. PKB w perspektywie najbliższych trzech lat oraz do 9 proc. PKB po 10 latach od tej chwili. Ten postulat całkowicie odrzucił Konstanty Radziwiłł, który zadeklarował, że jedyną propozycją w tym względzie, jaką może przedstawić, jest wzrost wydatków do 6 proc. PKB do 2025 roku. Zapewnił równocześnie, że wzrost wydatków na służbę zdrowia następuje cały czas, jednak tempo, jakiego żądają rezydenci, nie jest możliwe do osiągnięcia.

Głodówka trwa

Wobec fiaska rozmów rezydenci zapowiedzieli kontynuację trwającej od 2 października głodówki, która odbywa się w holu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Obecnie w proteście głodowym uczestniczy około 20 osób, a około 1000 młodych lekarzy wsparło go pierwszego dnia oddając krew w różnych miastach Polski. Głodówka prawdopodobnie potrwa co najmniej do 16 października, gdy zaplanowano zebranie Komitetu Protestacyjnego Porozumienia Zawodów Medycznych. W najbliższą sobotę 7 października pod siedzibą Resortu Zdrowia odbyć się może pikieta poparcia dla głodujących, organizowana przez OZZL. 

Główne postulaty głodowego protestu obejmują zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat, rozwiązanie problemów z brakami personelu medycznego, likwidację biurokracji oraz poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia. 

Polecane dla Ciebie

Ratownicy wywalczyli podwyżki

Protesty rezydentów są kolejnymi, do których doszło w służbie zdrowia w tym roku. W lipcu swój trwający od wiosny protest zakończyli ratownicy medyczni. Decyzja o przeprowadzeniu strajku zapadła 25 kwietnia, po nieudanych rozmowach przedstawicieli organizacji zrzeszających ratowników, w tym Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, z wiceministrem zdrowia Markiem Tombarkiewiczem. Po kilku tygodniach protestu ratownicy medyczni wywalczyli swoje podwyżki. Na mocy zawartego porozumienia ministerstwo zdrowia zgodziło się na zwiększenie ich płac o 400 zł od lipca 2017 roku i o kolejne 400 zł od stycznia 2018 roku. W efekcie ratownicy zawiesili swój protest.

Źródło: PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij