
Sejm przyjął ustawę o zakazie korzystania z solariów przez nieletnich
Inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie przedstawił prezydent Andrzej Duda, a gorący orędownikiem zmian w tym kierunku był także rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Zgodnie z zapisami ustawy przyjętej przez przytłaczającą większość posłów (428 za, 4 przeciw, 8 wstrzymało się od głosu), osoby poniżej 18. roku życia będą miały zakaz korzystania z solariów, co wiąże się chociażby z koniecznością legitymowania młodszych klientów salonów przez udzieleniem usługi. Dodatkowo, w salonach będą musiały pojawić się oznaczenia informujące o szkodliwości wynikającej z korzystania z łóżek solaryjnych. Równocześnie ustalono jednak, że lecznicze stosowaniem lamp ultrafioletowych nadal będzie możliwe bez ograniczeń wiekowych. Są one używane terapeutycznie między innymi w przypadku chorób skóry, schorzeń układu oddechowego, dolegliwości na tle reumatycznym czy jako element wspomagający rekonwalescencję.
Solaria szkodzą zwłaszcza młodym
Zakaz jest podyktowany dbałością o zdrowie dzieci i młodzieży w kontekście szkodliwości korzystania z solariów. Zakazy tego typu, włącznie z ograniczeniem dostępu do solariów dla młodzieży szkolnej niezależnie od wieku, zaleca także Światowa Organizacja Zdrowia, która postuluje też o ogólne ograniczenie ekspozycji na szkodliwe promieniowanie UV niezależnie od wieku.
Jak przekonują eksperci, korzystanie z solarium przed 18 rokiem życia zwiększa ryzyko zapadnięcia na raka nawet o 75 procent. Solaria dostarczają ciału zintensyfikowaną dawkę promieniowania. Zbyt częste i długie korzystanie z łóżek solaryjnych jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza, że dostarczyciele tych usług nie muszą stosować się do żadnych zaleceń wiekowych.
Promieniowanie ultrafioletowe, które oddziałuje na skórę w solarium, jest nawet o 15 razy silniejsze niż naturalne światło słoneczne, co wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem zachorowania na raka skóry. W Polsce na to niebezpieczeństwo najbardziej narażeni są właśnie młodzi ludzie, ponieważ zgodnie z informacjami Polskiego Radia, średnia wieku Polek korzystających z solariów wynosi 17 lat.
Strzeż się czerniaka
Ograniczenia w korzystaniu z solariów to pierwszy krok do zahamowania obserwowanego od kilku lat wzrostu zachorowań na czerniaka. Eksperci podkreślają, że ten nowotwór wykryty we wczesnym stadium jest w pełni uleczalny, dlatego, mając na uwadze zwłaszcza wakacyjny wypoczynek, warto wyrobić sobie nawyk bacznego oglądania znamion oraz niezwłocznie zgłaszać się do lekarza w razie pojawienia się niepokojących zmian.
Zgodnie z danymi, którymi dysponuje PPOZ, na czerniaka umiera 6 na 10 osób, u których wykryto go już w zaawansowanym stadium. Szczególnie narażone na wystąpienie choroby są osoby, które korzystały z solarium w młodości. Dowiedziono, że nawet kilka wizyt w solarium przed 30. rokiem życia grozi zwiększeniem ryzyka zapadnięcia na nowotwór skóry do nawet 75 procent. Diagnoza raka skóry często stwierdzana jest późno, ponieważ mimo wielu akcji profilaktycznych, wciąż nie mamy nawyku sprawdzania znamion, których zmiany informują o chorobie jako pierwsze.
Źródło: PAP, Rzeczpospolita