
Jak zadbać o skórę mężczyzny? Najczęstsze błędy i problemy
Zapamiętaj i zastosuj:
• Zamiast mydła używaj do mycia twarzy żeli lub pianek
• Zamiast płynów po goleniu używaj emulsji, balsamów lub kremów
• Używaj kremów nawilżających przynajmniej raz dziennie
Mycie
Mydło ma odczyn zasadowy (pH 10) a skóra odczyn kwaśny (ph 5,5) – po umyciu mydłem pH skóry rośnie i zwiększa się przepuszczalność warstwy rogowej. Na skutek tego woda szybciej odparowuje z naskórka, co może dawać uczucie pieczenia i ściągnięcia skóry. Zwiększa się również skłonność do powstawania stanów zapalnych, podrażnień i wyprysków.
Na skutek miejscowego odwodnienia następuje reakcja obronna skóry – zwiększa się produkcja gruczołów łojowych; skóra zaczyna wyglądać na zmęczoną. Zastosowanie żelu do mycia twarzy pozwala na skuteczne, a jednocześnie delikatne oczyszczenie. Skóra pozostaje miękka, elastyczna i optymalnie oczyszczona.
Polecane dla Ciebie
Golenie
Najczęstszym błędem jest używanie tępej maszynki. Tępym ostrzem znacznie łatwiej się zaciąć, ponieważ nie przesuwa się ono płynnie po skórze. Najlepiej jest się golić po kąpieli, kiedy skóra jest dobrze nawilżona i zmiękczona. Pianka do golenia dodatkowo zmiękcza zarost i zapewnia odpowiedni poślizg.
Biorąc pod uwagę, że większość mężczyzn goli się codziennie (a nawet dwukrotnie podczas dnia) – bariera naskórkowa nie zdąża się całkowicie odnowić – jest mniej szczelna. W rezultacie staje się bardziej wrażliwa, ściągnięta i piekąca. Dlatego wybierając kosmetyk do golenia warto zadbać o to, by zawierał w składzie substancje nawilżające i kojące (panthenol, aloes, lilia wodna). Natomiast po goleniu niezmiernie istotna jest dezynfekcja skóry, czyli zastosowanie balsamu, czy płynu po goleniu, który powinien w swoim składzie zawierać min. witaminy, oleje i ekstrakty roślinne.
Nawilżanie
Aby zapewnić skórze kompleksową pielęgnację, nie można zapominać o kremach nawilżających. Krem dobieramy w zależności od rodzaju i kondycji skóry. W ofercie kosmetyków dla mężczyzn znajdujemy zazwyczaj preparaty o lekkich, emulsyjnych lub żelowych konsystencjach, gdyż skóra mężczyzn nie toleruje raczej bogatych, kremowych formuł. Preparaty te charakteryzują się wysoką wchłanialnością. Dobrze by zawierały składniki pomagające zwalczać wolne rodniki, np. witaminy E i C. Kremy do pielęgnacji skóry twarzy zawierają substancje które wzmacniają funkcje obronne skóry, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się, pękaniu naczynek krwionośnych i rozwojowi trądziku. Krem dobieramy stosownie do wieku. Potrzeby skóry u panów dwudziestoletnich różnią się od tych po czterdziestce, czy pięćdziesiątce. W pierwszym przypadku wybierzemy krem nawilżający, w kolejnym – przeciwzmarszczkowy, niwelujący oznaki zmęczenia, likwidujący cienie pod oczami, itd. Należy również uściślić, że krem przeciwzmarszczkowy nie likwiduje powstałych zmarszczek. Natomiast regularne jego stosowanie zapobiega powstawaniu zmarszczek i spowalnia procesy starzenia się skóry. Regularna pielęgnacja sprawia, że skóra staje się mniej napięta, gładka i przyjemna w dotyku.
Efekty
Wbrew temu, co sądzi część mężczyzn – męska skóra wymaga systematycznej pielęgnacji. W wyborze preparatów do podstawowej pielęgnacji najbardziej istotne jest to, żeby skutecznie oczyszczały skórę, nie powodując uszkodzeń płaszcza hydrolipidowego, działały kojąco, uspokajająco i łagodząco na podrażnioną skórę, nawilżały i przyspieszały regenerację naskórka, poprawiały napięcie i sprężystość skóry. Opisane czynności nie wymagają wiele czasu i zaangażowania, a zapewnią efekt zadbanej skóry, która może stać się wizytówką mężczyzny.