Antyszczepionkowcy chcą informacji, a nie kar
Katarzyna Szulik

Antyszczepionkowcy chcą informacji, a nie kar

Antyszczepionkowcy nie mogą zasłaniać się brakiem wiedzy odmawiając szczepienia swoich dzieci – zadecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Mimo to nie można ignorować konieczności dostarczania rodzicom informacji niezbędnych do podjęcia świadomej decyzji o szczepieniu i korzyściach oraz konsekwencjach, które za sobą niesie.

Dziennik „Rzeczpospolita” opisuje przypadek grupy rodziców, którzy zwrócili się państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Łodzi z wnioskiem o udostepnienie informacji o szczepieniach. Chcieli oni poznać między innymi liczbę odnotowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych, które wystąpiły w Polsce i Europie. Wspomniana grupa rodziców była związana z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. W ich opinii rodzice są zastraszani i wprowadzani w błąd przez przedstawicieli inspekcji sanitarnej, którzy nie dysponują wystarczającymi informacjami, by móc racjonalnie doradzać w kwestii szczepień.

O szczepieniach warto wiedzieć więcej

Gdy Inspektorat odesłał ich do strony internetowej PZH, rodzice postanowili złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Ten ją oddalił uznając, że takie działanie w tym wypadku było wystarczające by udzielić odpowiedzi na pytania przestawione przez rodziców. Część z nich (było ich w sumie 10) uznał za nie mieszczące się w pojęciu informacji publicznej. 

Decyzja sadu nie zmienia faktu, że rodzice szczepiący dzieci powinni mieć lepszy dostęp do informacji, Mowa nie tylko o tych z góry sceptycznych wobec szczepień, ale także tych, którzy z pewnych względów mają wątpliwości i szukają źródeł, dzięki którym mogliby je rozwiać. W opinii Najwyższej Izby Kontroli, która w 2016 roku stworzyła raport o systemie obowiązkowych szczepień ochronnych, konieczne jest opracowanie nowych sposobów dotarcia z informacjami o szczepieniach ochronnych do dzieci i ich opiekunów, zwracając szczególną uwagę na związane z nimi korzyści. A ponieważ ruchy antyszczepionkowe szczególnie prężnie działają w internecie, działania informacyjne powinny być skupione na tym medium. 

Alarmujące dane o wyszczepialności

Działalność ruchów antyszczepionkowych w sposób wymierny przekłada się na wyszczepialność, która zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia systematycznie się zmniejsza. W Polsce wciąż oscyluje w okolicy 96 proc., które chronią przed wybuchem epidemii, jednak jeśli tendencja wzrostu liczby odmów się utrzyma, możemy zacząć się obawiać. W 2012 roku odnotowano około 5 tys. odmów szczepienia najmłodszych, ale w 2016 roku było ich już niemal 30 tysięcy. 

Zahamować to zjawisko z jednej strony może edukacja, z drugiej natomiast kary dla rodziców uchylających się od szczepień obowiązkowych. Osobom, które odmawiają szczepienia swoich dzieci, grożą kary finansowe, nakładane w ostateczności, po wielokrotnym ignorowaniu wezwań. Obecnie rodzice, którzy nie dopełnią tego obowiązku, otrzymują wezwanie do zaszczepienia dzieci w terminie 7 dni. Jednorazowa grzywna z tego tytułu może wynieść nawet 10 tys. złotych, a łącznie do 50 tys. złotych, przy czym zazwyczaj kary są znacznie niższe i wynoszą przeciętnie od 200 do 700 złotych. 

Inspektorom NIZP-PZH zależy przede wszystkim na tym, by rodzice zrozumieli, że szczepionki w żadnym wypadku nie zagrażają ich dzieciom. Polska Akademia Nauk dowodzi, że szczepionki są doskonale sprawdzonymi preparatami farmaceutycznymi, a dokładne badania, którym są poddawane gwarantują ich bezpieczeństwo i skuteczność działania. 

Źródło: Rzeczpospolita, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij