Przybywa zgłoszeń dotyczących błędów medycznych
Katarzyna Szulik

Przybywa zgłoszeń dotyczących błędów medycznych

Prawie o 45% więcej postępowań w kwestii błędów medycznych prowadzą prokuratury w porównaniu do roku ubiegłego. Dzieje się tak na skutek stworzenia w prokuraturach specjalnych wydziałów regionalnych zajmujących się tego typu nieprawidłowościami. Najczęściej stwierdzanymi błędami medycznymi jest fałszywa diagnoza, zbyt wczesny wypis lub brak wykonania odpowiednich badań.

Departament Postępowania Przygotowawczego Dział do Spraw Błędów Medycznych Prokuratury Krajowej przygotował analizę, na podstawie której stwierdzono, że prawie 3,5 postępowań toczy się w prokuraturach rejonowych, a około tysiąc w okręgowych. Niecałe 500 spraw dotyczy natomiast prokuratur regionalnych. Wzrosła także liczba spraw zakończonych – w 2016 roku końca dobiegło ponad 1760 spraw, w przypadku 113 spraw – aktem oskrażenia, 4 – wnioskiem o dobrowolnym poddaniu się karze. Ponad 200 wniosków zostało odrzuconych przez proukraturę, a w prawie 1500 umorzono dalsze postępowanie. 

Przykłady błędów medycznych

Jedna z zakończonych aktem oskarżenia spraw dotyczy lekarza dyżurnego Izby Przyjęć Szpitala Rejonowego w Nowogardzie. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie oskarżyła go o zaniechanie przeprowadzenia u chorego podstawowych badań, w tym między innymi RTG klatki piersiowej, oznaczenia elektrolitów, gazometrii oraz kontrolnego oznaczenia troponiny i zapisu EKG. Lekarz postawił nieprawidłową diagnozę decydując równocześnie o braku wskazań do hospitalizacji i zwolnił go do domu, co spowodowało zgon pacjenta dwa dni później. Zbyt późne przystąpienie do przeprowadzenia badań diagnostycznych to przedmiot oskarżenia lekarza dyżurnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Mimo kilkukrotnej informacji o złym stanie zdrowia pacjentki, badania rozpoczeto dopiero 9 godzin od rozpoczęcia obserwacji. W efekcie pacjentka zmarła po upływie kilku godzin.

Rodzaje błędów w sztuce lekarskiej

Za błąd lekarski uważa się czynność niezgodną z nauką medycyny i poleca na naruszeniu zasad ostrożności i reguł związanych z przeprowadzeniem czynności lekarskich. Błędy dotyczą zarówno diagnozy, terapii, jak i procesu rehabilitacji pacjenta. Najczęściej wyróżnia się podział błędów medycznych na błąd w zakresie rozpoznania (diagnostyczny), w kwestii samego leczenia (terapeutyczny), organizacyjny oraz techniczny. Błędy diagnostyczne występują wówczas, gdy lekarz nie zapozna się z dokumentacją medyczną i nie przeprowadzi odpowiedniego badania, ale również wtedy, gdy błędnie zinterpretuje wyniki. Błąd terapeutyczny stwierdza się, gdy lekarz pozostawi pacjenta bez nadzoru po operacji lub poda błędną dawkę leku. Organizacyjny obserwuje się wtedy, gdy zawiedzeie brak dostępu do diagnostyki czy właściwego sprzętu. Błąd techniczny występuje zawyczaj przy skomplikowanych zabiegach i dotyczy sytuacji, gdy np. w ciele pacjenta zostanie pozostawiony fragment igły. 

Źródła: Medexpress, Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia, Prokuratura Krajowa, Prawo Medyczne 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij