Przybywa zgłoszeń dotyczących błędów medycznych
Katarzyna Szulik

Przybywa zgłoszeń dotyczących błędów medycznych

Prawie o 45% więcej postępowań w kwestii błędów medycznych prowadzą prokuratury w porównaniu do roku ubiegłego. Dzieje się tak na skutek stworzenia w prokuraturach specjalnych wydziałów regionalnych zajmujących się tego typu nieprawidłowościami. Najczęściej stwierdzanymi błędami medycznymi jest fałszywa diagnoza, zbyt wczesny wypis lub brak wykonania odpowiednich badań.

Departament Postępowania Przygotowawczego Dział do Spraw Błędów Medycznych Prokuratury Krajowej przygotował analizę, na podstawie której stwierdzono, że prawie 3,5 postępowań toczy się w prokuraturach rejonowych, a około tysiąc w okręgowych. Niecałe 500 spraw dotyczy natomiast prokuratur regionalnych. Wzrosła także liczba spraw zakończonych – w 2016 roku końca dobiegło ponad 1760 spraw, w przypadku 113 spraw – aktem oskrażenia, 4 – wnioskiem o dobrowolnym poddaniu się karze. Ponad 200 wniosków zostało odrzuconych przez proukraturę, a w prawie 1500 umorzono dalsze postępowanie. 

Przykłady błędów medycznych

Jedna z zakończonych aktem oskarżenia spraw dotyczy lekarza dyżurnego Izby Przyjęć Szpitala Rejonowego w Nowogardzie. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie oskarżyła go o zaniechanie przeprowadzenia u chorego podstawowych badań, w tym między innymi RTG klatki piersiowej, oznaczenia elektrolitów, gazometrii oraz kontrolnego oznaczenia troponiny i zapisu EKG. Lekarz postawił nieprawidłową diagnozę decydując równocześnie o braku wskazań do hospitalizacji i zwolnił go do domu, co spowodowało zgon pacjenta dwa dni później. Zbyt późne przystąpienie do przeprowadzenia badań diagnostycznych to przedmiot oskarżenia lekarza dyżurnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Mimo kilkukrotnej informacji o złym stanie zdrowia pacjentki, badania rozpoczeto dopiero 9 godzin od rozpoczęcia obserwacji. W efekcie pacjentka zmarła po upływie kilku godzin.

Rodzaje błędów w sztuce lekarskiej

Za błąd lekarski uważa się czynność niezgodną z nauką medycyny i poleca na naruszeniu zasad ostrożności i reguł związanych z przeprowadzeniem czynności lekarskich. Błędy dotyczą zarówno diagnozy, terapii, jak i procesu rehabilitacji pacjenta. Najczęściej wyróżnia się podział błędów medycznych na błąd w zakresie rozpoznania (diagnostyczny), w kwestii samego leczenia (terapeutyczny), organizacyjny oraz techniczny. Błędy diagnostyczne występują wówczas, gdy lekarz nie zapozna się z dokumentacją medyczną i nie przeprowadzi odpowiedniego badania, ale również wtedy, gdy błędnie zinterpretuje wyniki. Błąd terapeutyczny stwierdza się, gdy lekarz pozostawi pacjenta bez nadzoru po operacji lub poda błędną dawkę leku. Organizacyjny obserwuje się wtedy, gdy zawiedzeie brak dostępu do diagnostyki czy właściwego sprzętu. Błąd techniczny występuje zawyczaj przy skomplikowanych zabiegach i dotyczy sytuacji, gdy np. w ciele pacjenta zostanie pozostawiony fragment igły. 

Źródła: Medexpress, Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia, Prokuratura Krajowa, Prawo Medyczne 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij