Minister uspokaja: pacjenci nie będą musieli płacić za leczenie
Katarzyna Szulik

Minister uspokaja: pacjenci nie będą musieli płacić za leczenie

Plany nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, którą w ostatni wtorek skierowano do konsultacji społecznych, budzą kontrowersje wśród pacjentów i polityków. Przewidują między innymi umożliwienie publicznym szpitalom prowadzenia działalności komercyjnej. Minister Radziwiłł na antenie Polskiego Radia uspokajał jednak, że przyjęcie takich zmian nie zmieni niczego w sytuacji pacjentów korzystających z bezpłatnych świadczeń.

Najwięcej emocji wzbudził zapis zaproponowany w nowelizacji, mówiący o rozstrzygnięciu wątpliwości związanych z możliwością udzielania odpłatnych świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami. Zmiana objęłaby 1800 publicznych podmiotów leczniczych, do tej pory mogących leczyć wyłącznie na podstawie kontraktu z NFZ. Jak tłumaczy cytowana przez „Rzeczpospolitą” Milena Kruszewska, taki zapis służy w dużej mierze uporządkowaniu już istniejących regulacji, które pozwalają na udzielanie prywatnych świadczeń zdrowotnych podmiotom będącym spółkami. 

Radziwiłł: dla pacjentów nic się nie zmieni

Z kolei minister Konstanty Radziwiłł w rozmowie na antenie radiowej Jedynki doprecyzował, że takie rozwiązanie byłoby również sposobem na podreperowanie budżetów szpitali. - Kondycja szpitala ma wpływ na to, jak jesteśmy leczeni. Jeżeli szpital może sobie dorobić, to jakość udzielanych świadczeń będzie lepsza. Będą także pieniądze na remont i środki czystości - mówił. 

Równocześnie minister zapewnił, że możliwość prowadzenia działalności komercyjne nie zmieni niczego w sytuacji pacjentów korzystających ze świadczeń w ramach NFZ. Nie będzie żadnych dopłat ani uzależniania jakości opieki od ich wniesienia bądź nie – dodawał na antenie radia. 

Koniec z wynajmem szpitalnych powierzchni?

Skala zarobkowania rzeczywiście ma być niewielka, ponieważ założenia projektu mówią o możliwości dorobienia około 5 proc. przychodów. Równocześnie jednak, co zakłada kolejny zapis ustawy, szpitale stracą prawo do zbywania wynajmu lub oddawania w dzierżawę ich aktywów trwałych, co w praktyce oznacza utratę przychodów związanych z udostępnianiem sprzętu czy pomieszczeń. 

Zdaniem cytowanego przez „Rzeczpospolitą” dr Jerzego Gryglewicza, eksperta z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia, planowana zmiana może być ogromnie ważna zwłaszcza w kontekście wprowadzenia systemu sieci szpitali. Zgodnie z jej zasadami, szpitale nie będą mogły mieć nadwykonań, a odpłatność za zabiegi mogłaby częściowo zaradzić temu problemowi. 

Polecane dla Ciebie

Kosiniak-Kamysz: odpłatność niezgodna z konstytucją

Zaniepokojenie projektem podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wyraził natomiast szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W jego opinii nowelizacja jest wstępem do wprowadzenia odpłatności za świadczenia udzielane w ramach publicznej służby zdrowia. Poruszył temat wspomnianych nadwykonań wykraczających poza przewidziany ryczałt i zadał pytanie premier i ministrowi zdrowia o to, czy prawdą jest, że po wyczerpaniu ryczałtu świadczenia będą odpłatne dla wszystkich. Odwoływał się także do zapisu art. 68 konstytucji, gwarantującego bezpłatny i równy dostęp do służby zdrowia finansowanej przez państwo niezależnie od sytuacji materialnej pacjenta. Odnosząc się do zapisu zakazującego szpitalom czerpanie korzyści z wynajmu lub dzierżawy powierzchni zapytał, co w tej sytuacji czeka szpitalne stacje dializ, często funkcjonujące na zasadzie wynajmu powierzchni od szpitali. 

Chłodno o pomyśle wypowiadała się także premier Beata Szydło. Pytana o swój stosunek do nowelizacji przez dziennikarzy telewizji internetowej wPolsce.pl odparła, że poprosiła ministra Radziwiłła o wyjaśnienie tej sprawy. 

Źródło: Rzeczpospolita, Medexpress. Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij