Nici dentystyczne - dlaczego warto ich używać?
Joanna Łuniewska-Rajch

Nici dentystyczne - dlaczego warto ich używać?

Codzienna higiena jamy ustnej wielu osób ogranicza się szczotkowania zębów i ich płukania. Jednak lekarze dentyści zdecydowanie zalecają również regularne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Pozwala ono znacznie dokładniej usunąć resztki pożywienia i uniknąć próchnicy powierzchni stycznych. Jednak nieprawidłowo wykonywany zabieg może mieć znacznie bardziej negatywny niż pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Dlaczego nitkowanie jest ważne?

Podczas klasycznego mycia zębów szczoteczką manualną lub elektryczną nie jesteśmy w stanie usunąć płytki nazębnej z powierzchni międyzębowych. Trochę lepsze rezultaty przynosi stosowanie szczoteczek sonicznych, jednak oczyszczanie zębów nimi powinno się również uzupełniać stosowaniem nici międzyzębowych. Pozostawione pomiędzy zębami resztki pokarmowe mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Sprzyjają one powstawaniu próchnicy w tym rejonie – próchnicy trudnej do zaobserwowania przez lekarza dentystę podczas tradycyjnego badania dentystycznego, której leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane niż leczenie próchnicy na powierzchni żującej. Dodatkowo, właśnie ten rodzaj próchnicy jest najczęstszą przyczyną późniejszej konieczności leczenia kanałowego zębów. Poza tym pozostawione resztki przyczyniają się do odkładania kamienia nazębnego oraz powodują postępowanie chorób przyzębia. 

Jak należy nitkować zęby?

W celu nitkowania zębów należy urwać około 35 centymetrowy odcinek nici. Końce nici zawijamy wokół palców wskazujących, tak aby pozostał pomiędzy palcami odcinek długości około 15-20 cm. Kciukami będziemy operować nicią wprowadzając ją między zęby. Nicią staramy się „objąć” ząb i po jego powierzchni wprowadzamy nić do przestrzeni międzyzębowej. Następnie przesuwamy nić do powierzchni drugiego zęba ograniczającego lukę i po ścianie tego drugiego zęba wyprowadzamy nić. Po wykonaniu wszystkich czynności powtarzamy zabieg tym razem w przeciwnym kierunku – wprowadzając nić po ścianie drugiego zęba i wyprowadzając po ścianie pierwszego. 

Polecane dla Ciebie

Czego nie należy robić

Podczas nitkowania powinniśmy unikać ostrych, dynamicznych ruchów w trakcie wprowadzania nici – aby nie skaleczyć brodawki międzyzębowej. Zdecydowanie nie można również wykonywać ruchów tnących, znanych z kreskówek dla dzieci, podczas których dynamicznie ruszamy nicią do przodu i tyłu. Nieprawidłowe stosowanie nici międzyzębowych może powodować skaleczenie delikatnych tkanek przyzębia. 

Jak często i czym?

Pacjentom trudno jest z dnia na dzień zacząć regularnie nitkować zęby. Zalecane jest przeprowadzanie zabiegu każdego dnia, jednak w początkowych dniach, w celu wyrobienia nawyku należy wykonywać go przynajmniej co 2-3 dni. W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów nici do zębów, każdy pacjent powinien wybrać taką, najbardziej mu odpowiadającą. Nici woskowane, dzięki swojemu poślizgowi, są łatwiejsze do użycia. Istnieją również specjalne nici do oczyszczania powierzchni poniżej uzupełnień protetycznych – z ostrym końcem oraz „gąbką” na powierzchni nici. 

Istnieją również środki zastępcze dla osób niechcących nitkować zębów. Irygatory oczyszczają powierzchnie międzyzębowe sprayem wodno-powietrznym. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, lecz niestety drogie. Można również stosować specjalne wykałaczki dentystyczne, jednak ich użycie jest możliwe jedynie w miejscach, gdzie poziom dziąseł jest obniżony. 

Jak pokonać najczęstsze wymówki?

Nitkowanie zębów jest zabiegiem prostym, tylko wymaga nieco wprawy. Pierwsze kilka razy należy przeprowadzić spokojnie przed lustrem, w celu uzyskania pewności w wykonywanych czynnościach. Należy pamiętać, że krwawienie dziąseł podczas nitkowania jest bardzo częstym objawem i wcale nie oznacza, że wykonujemy coś źle. Świadczy ono o stanie zapalnym dziąseł, którego usunięcie nie jest możliwe bez dokładnego nitkowania. Zatem, jeśli nie będziemy starannie oczyszczać powierzchni międzyzębowych dziąsła na pewno będą krwawić. 
Jeżeli mamy problemy z wprowadzaniem nici między zęby powinniśmy zakupić nici woskowane, łatwiejsze do wprowadzenia oraz jeśli trudności będą się wciąż utrzymywać, poprosić o pomoc i instruktaż swojego lekarza dentystę. Natomiast rwanie się nici podczas jej wprowadzania i wyjmowania najczęściej świadczy o nieprawidłowo wykonanych wypełnieniach lub uzupełnieniach protetycznych – w takiej sytuacji również powinno się zgłosić do stomatologa. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

    Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

  • Diastema – czemu powstaje?

    Posiada ją wielu celebrytów, dla części z nich stanowi wręcz cechę rozpoznawczą. Według niektórych dodaje urody i charakteru, według innych jest wręcz szpecącym elementem uśmiechu… Diastema, czyli przerwa pomiędzy górnymi siekaczami. Jak powstaje i kiedy wymaga leczenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij