
Nici dentystyczne - dlaczego warto ich używać?
Dlaczego nitkowanie jest ważne?
Podczas klasycznego mycia zębów szczoteczką manualną lub elektryczną nie jesteśmy w stanie usunąć płytki nazębnej z powierzchni międyzębowych. Trochę lepsze rezultaty przynosi stosowanie szczoteczek sonicznych, jednak oczyszczanie zębów nimi powinno się również uzupełniać stosowaniem nici międzyzębowych. Pozostawione pomiędzy zębami resztki pokarmowe mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Sprzyjają one powstawaniu próchnicy w tym rejonie – próchnicy trudnej do zaobserwowania przez lekarza dentystę podczas tradycyjnego badania dentystycznego, której leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane niż leczenie próchnicy na powierzchni żującej. Dodatkowo, właśnie ten rodzaj próchnicy jest najczęstszą przyczyną późniejszej konieczności leczenia kanałowego zębów. Poza tym pozostawione resztki przyczyniają się do odkładania kamienia nazębnego oraz powodują postępowanie chorób przyzębia.
Jak należy nitkować zęby?
W celu nitkowania zębów należy urwać około 35 centymetrowy odcinek nici. Końce nici zawijamy wokół palców wskazujących, tak aby pozostał pomiędzy palcami odcinek długości około 15-20 cm. Kciukami będziemy operować nicią wprowadzając ją między zęby. Nicią staramy się „objąć” ząb i po jego powierzchni wprowadzamy nić do przestrzeni międzyzębowej. Następnie przesuwamy nić do powierzchni drugiego zęba ograniczającego lukę i po ścianie tego drugiego zęba wyprowadzamy nić. Po wykonaniu wszystkich czynności powtarzamy zabieg tym razem w przeciwnym kierunku – wprowadzając nić po ścianie drugiego zęba i wyprowadzając po ścianie pierwszego.
Polecane dla Ciebie
Czego nie należy robić
Podczas nitkowania powinniśmy unikać ostrych, dynamicznych ruchów w trakcie wprowadzania nici – aby nie skaleczyć brodawki międzyzębowej. Zdecydowanie nie można również wykonywać ruchów tnących, znanych z kreskówek dla dzieci, podczas których dynamicznie ruszamy nicią do przodu i tyłu. Nieprawidłowe stosowanie nici międzyzębowych może powodować skaleczenie delikatnych tkanek przyzębia.
Jak często i czym?
Pacjentom trudno jest z dnia na dzień zacząć regularnie nitkować zęby. Zalecane jest przeprowadzanie zabiegu każdego dnia, jednak w początkowych dniach, w celu wyrobienia nawyku należy wykonywać go przynajmniej co 2-3 dni. W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów nici do zębów, każdy pacjent powinien wybrać taką, najbardziej mu odpowiadającą. Nici woskowane, dzięki swojemu poślizgowi, są łatwiejsze do użycia. Istnieją również specjalne nici do oczyszczania powierzchni poniżej uzupełnień protetycznych – z ostrym końcem oraz „gąbką” na powierzchni nici.
Istnieją również środki zastępcze dla osób niechcących nitkować zębów. Irygatory oczyszczają powierzchnie międzyzębowe sprayem wodno-powietrznym. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne, lecz niestety drogie. Można również stosować specjalne wykałaczki dentystyczne, jednak ich użycie jest możliwe jedynie w miejscach, gdzie poziom dziąseł jest obniżony.
Jak pokonać najczęstsze wymówki?
Nitkowanie zębów jest zabiegiem prostym, tylko wymaga nieco wprawy. Pierwsze kilka razy należy przeprowadzić spokojnie przed lustrem, w celu uzyskania pewności w wykonywanych czynnościach. Należy pamiętać, że krwawienie dziąseł podczas nitkowania jest bardzo częstym objawem i wcale nie oznacza, że wykonujemy coś źle. Świadczy ono o stanie zapalnym dziąseł, którego usunięcie nie jest możliwe bez dokładnego nitkowania. Zatem, jeśli nie będziemy starannie oczyszczać powierzchni międzyzębowych dziąsła na pewno będą krwawić.
Jeżeli mamy problemy z wprowadzaniem nici między zęby powinniśmy zakupić nici woskowane, łatwiejsze do wprowadzenia oraz jeśli trudności będą się wciąż utrzymywać, poprosić o pomoc i instruktaż swojego lekarza dentystę. Natomiast rwanie się nici podczas jej wprowadzania i wyjmowania najczęściej świadczy o nieprawidłowo wykonanych wypełnieniach lub uzupełnieniach protetycznych – w takiej sytuacji również powinno się zgłosić do stomatologa.