Czy studia medyczne będą płatne?
Katarzyna Szulik

Czy studia medyczne będą płatne?

Plany Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwiastują rewolucję również w dziedzinie nauki zawodów medycznych. Resort chce wprowadzić odpłatność za niektóre kierunki i choć medycyna została zaliczona do tzw. studiów regulowanych, a więc bezpłatnych, nie wszystkie oferujące je uczelnie będą mogły liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa.

Ministerstwo chce podzielić kierunki studiów na trzy grupy: regulowane, uniwersyteckie oraz nieregulowane. Pierwsze dwie grupy będą finansowane z budżetu państwa, ale pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów - oznacza to, że uczelnie będą musiały przystępować do konkursów na kontrakty kształceniowe. Ta konieczność wiąże się także z faktem, że liczba miejsc na studiach regulowanych, a więc uznanych za kierunki zaufania publicznego (medycyna, prawo czy kształcenie nauczycieli) będzie ściśle limitowana. Jeśli uczelni nie uda się zdobyć kontraktu, będzie mogła oferować studia odpłatne. 

Bat na emigrujących lekarzy?

Pomysł płacenia za studia medyczne nie jest nowy, a opinie przedstawicieli środowiska na ten temat są podzielone. Minister Nauki Jarosław Gowin postulował takie rozwiązanie już w zeszłym roku, argumentując odpłatność faktem, że wielu lekarzy kształcących się w Polsce za darmo później wybiera lepiej płatną pracę za granicą, co sprawia, że od lat plasujemy się w ogonie członków OECD pod względem ilości lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców. Obecnie wskaźnik ten wynosi w Polsce 2,2, a w reszcie wspólnoty 3,3. 

Zdaniem Jarosława Gowina sposobem na zahamowanie tej negatywnej tendencji byłoby zobowiązanie polskich lekarzy do pozostania w Polsce po studiach. Ci, którzy chcieliby wyemigrować, musieliby zwrócić do budżetu koszt, który państwo poniosło na ich kształcenie, który zdaniem Gowina wynosiłby około 500 tys. złotych. 

Opłaty nie rozwiążą problemów

Minister twierdzi, że jego pomysł znalazł poparcie wśród rektorów uczelni medycznych, jednak ze środowiska płyną także inne głosy. Cytowany przez Medexpress stypendysta fundacji im. Lesława A. Pagi Mateusz Jankowski zwraca uwagę, że emigracja lekarzy nie ma wyłącznie zarobkowego podłoża – polski system kształcenia często nie pozwala im realizować się w wybranej przez siebie specjalizacji. Szwankuje zwłaszcza system rezydentur lekarskich, których liczba nigdy nie jest znana z góry, ale zazwyczaj zbyt mała w stosunku do ilości chętnych. Wyniki państwowych egzaminów specjalizacyjnych pokazują także, że mamy coraz większy problem z jakością kształcenia.

Źródło: Medexpress, Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij