×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Przełom w diagnostyce i terapii raka żołądka

Każdego roku diagnozuje się ponad 950 tysięcy przypadków zachorowań na raka żołądka, co czyni go piątym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie. Zwykle rozpoznaje się go za późno, przez co jest również jedną z trzech głównych przyczyn umieralności nowotworowej. Ostatnie badania dają nadzieję nie tylko na skuteczniejszą diagnostykę, ale i samo leczenie.

Rak żołądka cechuje się wysokim współczynnikiem umieralności przez wzgląd na wieloznaczność objawów przypisywanych innym schorzeniom. Stopień przeżycia w perspektywie pięciu lat określa się na około 30%, a u chorych z przerzutami już tylko na 5%. Choć najczęściej obserwuje się występowanie zachorowań w krajach Azji Wschodniej, niż w krajach zachodnich, to według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2010 roku w Polsce stwierdzono ponad 5000 przypadków raka żołądka. Jak dotąd brak standardowej metody leczenia chorych z nawracającym lub zaawansowanym i nieoperacyjnym rakiem żołądka, którzy wcześniej przechodzili chemioterapię, poskutkował wzmożonymi poszukiwaniami lepszych sposobów leczenia i diagnostyki. 

Nowa metoda diagnozowania raka żołądka i przełyku

Podczas kongresu European Cancer 2017 zaprezentowano wyniki eksperymentów nad nowym testem, który miałby na celu wczesne rozpoznanie raka żołądka oraz przełyku. To test wydychanego powietrza, w czasie którego badane jest stężenie pięciu substancji chemicznych. Badanie przeprowadzono na grupie 300 pacjentów i skuteczność rozpoznania oszacowano na 85%. Jak wskazuje dr Sheraz Markar z londyńskiego Imperial College, test oddechowy mógłby być pierwszym etapem nieinwazyjnego badania pacjenta, pomagającym zmniejszyć liczbę endoskopii. Endoskopia jest obecnie jedyną metodą  diagnozowania raka żołądka, a prócz wysokiej inwazyjności, jest również droga i niesie za sobą ryzyko powikłań. Badanie oddechowe opracowano na podstawie wyników poprzednich testów, z których wynika że istnieje różnica w stężeniu substancji chemicznych (kwasu walerianowego, masłowego i heksanowego oraz dekanalu i butanalu) u pacjentów cierpiących na raka żołądka i przełyku oraz tych zdrowych. 

Zbawienny niwolumab

Kolejnym przełomem w dziedzinie terapii raka żołądka było badanie ONO-4538-12, którego wyniki zaprezentowano w czasie konferencji 2017 Gastrointestinal Cancers Symposium w San Francisco. Badanie  ONO-4538-12 było randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniem klinicznym fazy 3 z udziałem grupy kontrolnej, w czasie którego badano skuteczność oraz bezpieczeństwo użycia niwolumabu u chorych z zaawansowanym rakiem żołądka. Wyniki testów są obiecujące. Okazało się, że niwolumab zmniejszył ryzyko śmierci z powodu badanego schorzenia o 37% w porównaniu z placebo. Współczynnik 12-miesięcznych przeżyć wśród pacjentów leczonych niwolumabem wyniósł 26,6%, podczas gdy u tych, którym podawano placebo – 10,9%. Niwolumab to inhibitor immunologicznego punktu kontrolnego PD-1 stworzony w taki sposób, by wspomagać system immunologiczny. Jest istotną metodą leczenia w terapii wielu odmian nowotworów i jak dotąd zarejestrowano go w 60 krajach. 

Źródła: Medexpress, Abczdrowie, Onkologia 


Podziel się: