Przełom w diagnostyce i terapii raka żołądka
Katarzyna Szulik

Przełom w diagnostyce i terapii raka żołądka

Każdego roku diagnozuje się ponad 950 tysięcy przypadków zachorowań na raka żołądka, co czyni go piątym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym na świecie. Zwykle rozpoznaje się go za późno, przez co jest również jedną z trzech głównych przyczyn umieralności nowotworowej. Ostatnie badania dają nadzieję nie tylko na skuteczniejszą diagnostykę, ale i samo leczenie.

Rak żołądka cechuje się wysokim współczynnikiem umieralności przez wzgląd na wieloznaczność objawów przypisywanych innym schorzeniom. Stopień przeżycia w perspektywie pięciu lat określa się na około 30%, a u chorych z przerzutami już tylko na 5%. Choć najczęściej obserwuje się występowanie zachorowań w krajach Azji Wschodniej, niż w krajach zachodnich, to według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2010 roku w Polsce stwierdzono ponad 5000 przypadków raka żołądka. Jak dotąd brak standardowej metody leczenia chorych z nawracającym lub zaawansowanym i nieoperacyjnym rakiem żołądka, którzy wcześniej przechodzili chemioterapię, poskutkował wzmożonymi poszukiwaniami lepszych sposobów leczenia i diagnostyki. 

Nowa metoda diagnozowania raka żołądka i przełyku

Podczas kongresu European Cancer 2017 zaprezentowano wyniki eksperymentów nad nowym testem, który miałby na celu wczesne rozpoznanie raka żołądka oraz przełyku. To test wydychanego powietrza, w czasie którego badane jest stężenie pięciu substancji chemicznych. Badanie przeprowadzono na grupie 300 pacjentów i skuteczność rozpoznania oszacowano na 85%. Jak wskazuje dr Sheraz Markar z londyńskiego Imperial College, test oddechowy mógłby być pierwszym etapem nieinwazyjnego badania pacjenta, pomagającym zmniejszyć liczbę endoskopii. Endoskopia jest obecnie jedyną metodą  diagnozowania raka żołądka, a prócz wysokiej inwazyjności, jest również droga i niesie za sobą ryzyko powikłań. Badanie oddechowe opracowano na podstawie wyników poprzednich testów, z których wynika że istnieje różnica w stężeniu substancji chemicznych (kwasu walerianowego, masłowego i heksanowego oraz dekanalu i butanalu) u pacjentów cierpiących na raka żołądka i przełyku oraz tych zdrowych. 

Zbawienny niwolumab

Kolejnym przełomem w dziedzinie terapii raka żołądka było badanie ONO-4538-12, którego wyniki zaprezentowano w czasie konferencji 2017 Gastrointestinal Cancers Symposium w San Francisco. Badanie  ONO-4538-12 było randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniem klinicznym fazy 3 z udziałem grupy kontrolnej, w czasie którego badano skuteczność oraz bezpieczeństwo użycia niwolumabu u chorych z zaawansowanym rakiem żołądka. Wyniki testów są obiecujące. Okazało się, że niwolumab zmniejszył ryzyko śmierci z powodu badanego schorzenia o 37% w porównaniu z placebo. Współczynnik 12-miesięcznych przeżyć wśród pacjentów leczonych niwolumabem wyniósł 26,6%, podczas gdy u tych, którym podawano placebo – 10,9%. Niwolumab to inhibitor immunologicznego punktu kontrolnego PD-1 stworzony w taki sposób, by wspomagać system immunologiczny. Jest istotną metodą leczenia w terapii wielu odmian nowotworów i jak dotąd zarejestrowano go w 60 krajach. 

Źródła: Medexpress, Abczdrowie, Onkologia 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij