
Przełom w diagnostyce i terapii raka żołądka
Rak żołądka cechuje się wysokim współczynnikiem umieralności przez wzgląd na wieloznaczność objawów przypisywanych innym schorzeniom. Stopień przeżycia w perspektywie pięciu lat określa się na około 30%, a u chorych z przerzutami już tylko na 5%. Choć najczęściej obserwuje się występowanie zachorowań w krajach Azji Wschodniej, niż w krajach zachodnich, to według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2010 roku w Polsce stwierdzono ponad 5000 przypadków raka żołądka. Jak dotąd brak standardowej metody leczenia chorych z nawracającym lub zaawansowanym i nieoperacyjnym rakiem żołądka, którzy wcześniej przechodzili chemioterapię, poskutkował wzmożonymi poszukiwaniami lepszych sposobów leczenia i diagnostyki.
Nowa metoda diagnozowania raka żołądka i przełyku
Podczas kongresu European Cancer 2017 zaprezentowano wyniki eksperymentów nad nowym testem, który miałby na celu wczesne rozpoznanie raka żołądka oraz przełyku. To test wydychanego powietrza, w czasie którego badane jest stężenie pięciu substancji chemicznych. Badanie przeprowadzono na grupie 300 pacjentów i skuteczność rozpoznania oszacowano na 85%. Jak wskazuje dr Sheraz Markar z londyńskiego Imperial College, test oddechowy mógłby być pierwszym etapem nieinwazyjnego badania pacjenta, pomagającym zmniejszyć liczbę endoskopii. Endoskopia jest obecnie jedyną metodą diagnozowania raka żołądka, a prócz wysokiej inwazyjności, jest również droga i niesie za sobą ryzyko powikłań. Badanie oddechowe opracowano na podstawie wyników poprzednich testów, z których wynika że istnieje różnica w stężeniu substancji chemicznych (kwasu walerianowego, masłowego i heksanowego oraz dekanalu i butanalu) u pacjentów cierpiących na raka żołądka i przełyku oraz tych zdrowych.
Zbawienny niwolumab
Kolejnym przełomem w dziedzinie terapii raka żołądka było badanie ONO-4538-12, którego wyniki zaprezentowano w czasie konferencji 2017 Gastrointestinal Cancers Symposium w San Francisco. Badanie ONO-4538-12 było randomizowanym, podwójnie zaślepionym badaniem klinicznym fazy 3 z udziałem grupy kontrolnej, w czasie którego badano skuteczność oraz bezpieczeństwo użycia niwolumabu u chorych z zaawansowanym rakiem żołądka. Wyniki testów są obiecujące. Okazało się, że niwolumab zmniejszył ryzyko śmierci z powodu badanego schorzenia o 37% w porównaniu z placebo. Współczynnik 12-miesięcznych przeżyć wśród pacjentów leczonych niwolumabem wyniósł 26,6%, podczas gdy u tych, którym podawano placebo – 10,9%. Niwolumab to inhibitor immunologicznego punktu kontrolnego PD-1 stworzony w taki sposób, by wspomagać system immunologiczny. Jest istotną metodą leczenia w terapii wielu odmian nowotworów i jak dotąd zarejestrowano go w 60 krajach.
Źródła: Medexpress, Abczdrowie, Onkologia