×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ból głowy czy migrena? Rozpoznanie i postępowanie w rehabilitacji

Migrena to niezwykle uciążliwa przypadłość – uniemożliwia funkcjonowanie i ogranicza codzienną aktywność osoby na nią cierpiącej. Migrena jest chorobą przewlekłą powodującą uciążliwe bóle głowy. Migrenowy ból głowy jest najbardziej symptomatycznym i najbardziej dotkliwym objawem migreny. Szacuje się, że na migrenę może cierpieć nawet do 20% populacji. Zarówno częstotliwość występowania jak i skala bólu migrenowego, który może paraliżować życie codzienne pacjenta sprawiają, że choroba wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny.

W jaki sposób wstępnie odróżnić zwyczajny ból głowy od migreny?

Migrenę od innych bólów głowy wyróżnia kilka cech:

 • trwa od kilku do 72 godzin,
 • różny stopień nasilenia i częstotliwość występowania,
 • nasilenie się objawów pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego,
 • światłowstręt (fotofobia),
 • nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia),
 • nadmierna wrażliwość na zapachy (osmofobia),
 • występowanie nudności i wymiotów,
 • możliwość pojawienia się tzw. aury (dotyczy ok. 10% przypadków), czasowego ubytku w polu widzenia, mroczków,
 • możliwość wystąpienia zaburzeń mowy oraz uczucia drętwienia ręki,
 • ból głowy:

- o bardzo silnym natężeniu,

- o charakterze przewlekłym, napadowym,

- przewlekły (powtarza się z przerwami o różnej częstotliwości),

- zaczyna się zwykle jednostronnie,

- ma charakter tętniący lub pulsujący.

Ból migrenowy zazwyczaj bywa na tyle dokuczliwy, że całkowicie ogranicza funkcjonowanie oraz jakąkolwiek aktywność chorego.

Co wywołuje ataki migrenowe?

Czynnikami najczęściej wywołującymi ataki migrenowe są m.in.:

 • intensywne emocje (np. długotrwały stres),
 • intensywny wysiłek fizyczny lub umysłowy,
 • zmiany/wahania poziomu hormonów żeńskich (podczas miesiączki, zażywania pigułek antykoncepcyjnych czy menopauzy),
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia biomechaniczne (zwyrodnienia kręgosłupa oraz przewlekłe, nadmierne napięcie mięśni karku),
 • czynniki środowiskowe oraz warunki pogodowe (nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego, wiatr, głośne dźwięki, intensywne zapachy czy choćby intensywne, jaskrawe oraz migoczące światło),
 • niedostateczna ilość i częstotliwość spożywanych posiłków oraz ciężkostrawne pokarmy.

Jakie są przyczyny oraz źródło choroby?

Do tej pory nie zostały wyjaśnione zachodzące w organizmie zjawiska patologiczne, które są bezpośrednio odpowiedzialne za występowanie choroby.

Wiadomo jednak, że pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania i znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Szczególnie często występuje u kobiet (ok. 25%) oraz mężczyzn (ok. 10%) w średnim wieku. Uważa się również, że tendencja do zachorowań może być dziedziczna. Czynniki genetyczne mają znaczenie w ponad 60% badanych przypadków. Dodatkowo, migrena nie jest uznawana za chorobę uleczalną – możemy jedynie redukować jej objawy.

Rozpoznanie choroby

Jedynie wizyta u lekarza może rozwiać nasze wątpliwości, gdyż intensywny ból głowy może mieć różne podłoże oraz nigdy nie można wykluczyć schorzeń współistniejących. Dlatego wymienione powyżej objawy powinny stanowić jedynie wskazówkę dla osób cierpiących na intensywny ból głowy (z całym wachlarzem dodatkowych objawów).

Lekarz, prawdopodobnie, w celu uzupełnienia wywiadu z pacjentem, zleci odpowiednie badania diagnostyczne, skieruje na dodatkowe konsultacje specjalistyczne oraz zaleci prowadzenie dzienniczka migrenowego.

Leczenie migreny

Obecnie leczenie farmakologiczne migreny ogranicza się do tłumienia jej objawów oraz działania na mechanizmy pośrednie.

Na rynku co jakiś czas pojawiają się udoskonalone wersje farmaceutyków o coraz bardziej selektywnym działaniu, jak eletriptan, rizatriptan, naratriptan oraz frovattriptan. Leki te na długo  uśmierzają bóle głowy oraz aurę. Ich działanie polega na wybiórczym zwężaniu naczyń krwionośnych odchodzących od tętnicy szyjnej, doprowadzających krew m. in. do opon mózgowych.

Jednak jednym z najskuteczniejszych leków przeciwko migrenie jest lek zawierający sumatriptan. Nie oddziałuje on (jak większość leków na tę dolegliwość) na stan naczyń krwionośnych, lecz blokuje wydzielanie neuropeptydów będących przyczyną lokalnego i bezpośredniego drażnienia opon mózgowych. Lecz znowu – nie walczymy z chorobą, tylko z jej objawami.

Rehabilitacja

Podjęcie odpowiedniej terapii w zakresie fizjoterapii uzależnione jest od rozpoznania popartego badaniami diagnostycznymi, wywiadu przeprowadzonego przez fizjoterapeutę (dotyczącego stanu zdrowia, ewentualnych urazów głowy i szyi oraz innych dolegliwości bólowych), badania ruchomości odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa oraz napięcia mięśni. Bardzo pomocne jest również badanie postawy ciała podczas siedzenia, stania oraz chodzenia.

Rehabilitacja pacjentów z migrenami ma na celu zminimalizowanie bólu, oraz jego potencjalnych przyczyn. Zazwyczaj ogranicza się do terapii manualnej, terapii powięziowej, masażu oraz zabiegów fizykalnych na odcinek szyjny kręgosłupa oraz głowy, wspomaganych kinezyterapią (ćwiczenia w odciążeniu, oraz rozciągające).

Ważne jest również, aby terapia zmierzała do poprawy stabilności odcinkowej kręgosłupa oraz reedukacji postawy ciała.


Podziel się: