Szpitale w spirali zadłużenia
Katarzyna Szulik

Szpitale w spirali zadłużenia

Nawet kilkaset milionów złotych szpitale mogą być winne parabankom, które udzielają im pożyczek na zapłatę ich długów – informują reporterzy radia TOK FM i Dziennika Gazety Prawnej. Zjawisko jest poza kontrolą rządu, NFZ czy nawet samorządów, więc nikt nie zna faktycznej skali problemu, a jego konsekwencje są potencjalnie groźne także dla pacjentów.

Parabanki to często ostatnia deska ratunku dla szpitali pozbawionych środków. Dla zwykłego banku zadłużony szpital nie jest wiarygodnym partnerem, ale instytucje pozabankowe są skłonne udzielać pożyczek pod zastaw kontraktów z NFZ czy sprzętu medycznego. W rezultacie, jeśli szpital jest niewypłacalny, pieniądze dostarczane mu przez państwo na realizację świadczeń medycznych trafiają na konta parabanków, które wiedzą, że w ten czy inny sposób państwo jest zmuszone finansować działalność szpitali publicznych. Dodatkowo, marże narzucane przez instytucje pozabankowe są średnio dwa razy wyższe od bankowych, a w razie problemów z płatnością kwota powiększa się o kolejne kary i odsetki. Oczywiste jest więc, że im gorsza jest sytuacja szpitala, który decyduje się na pożyczkę, tym większe koszty ponosi w związku z nią. Marże parabanków są wprawdzie niższe niż kilka lat temu, gdy sięgały nawet 14 procent, co nie oznacza, że sytuacja jest zdecydowanie lepsza. Jeden ze szpitali w Wielkopolsce zaciągnął pożyczkę w wysokości 4,2 mln złotych z oprocentowaniem wynoszącym 11,4 procent.

Zadłużenie sięga milionów złotych

Jak duże są długi szpitali? Ich dokładnej skali nie zna nikt. Z reporterskiego śledztwa wynika, że tylko Centrum Zdrowia Dziecko w ubiegłym roku pożyczyło od parabanków 40 milionów złotych. Placówki podlegające lubelskiemu urzędowi marszałkowskiemu są zadłużone na w sumie 66 milionów złotych, a w województwie pomorskim na 70 milionów złotych. Stosunkowo niewielka kwota, bo tylko 4 miliony złotych, dotyczy województwa wielkopolskiego, jednak nie ma pewności, czy wspomniane dane są kompletne. Instytucje pożyczkowe nie udzielają takich informacji zasłaniając się tajemnicą bankową, natomiast szpitale nie są skłonne ujawniać wysokości swojego zadłużenia.

Szpital na łasce parabanku

Taka sytuacja sprawia, że parabanki faktycznie przejmują kontrolę nad szpitalem, ponieważ w sytuacji, w której nie jest on w stanie samodzielnie finansować bieżącej działalności, to zadanie spada na firmę. W międzyczasie, jeśli szpital opóźnia się w spłacie, potrzebuje kolejnych środków na spłatę odsetek, które ponownie pożycza z parabanku, ponieważ tylko on jest skłonny udzielić takiego zobowiązania. Jeśli firma chce wywrzeć na szpital większy nacisk, przesyła zobowiązania do komornika, co może skutkować zamrożeniem kont i brakiem pieniędzy na wypłaty dla personelu.

Koronnym przykładem takiego kryzysu jest szpital w Grudziądzu, zadłużony na w sumie pół miliarda złotych. Niewypłacalność spowodowała zaplątanie się w spiralę zadłużenia, skutkująca braniu pożyczek oprocentowanych nawet na 9 proc. W związku z tym w ciągu trzech lat koszty pożyczek i kredytów narosły do 28,7 mln złotych, w tym jedynie odsetki za spóźnienia wyniosły 5 mln złotych.

Dyrektorzy twierdzą, że są w patowej sytuacji – jeśli nie zdobędą pieniędzy w ten czy inny sposób, szpitale nie będą w stanie funkcjonować. Sytuację mogłoby unormować jedynie oddłużenie oraz lepszy system finansowania szpitali.

Źródło: Tok FM, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij