Szpitale w spirali zadłużenia
Katarzyna Szulik

Szpitale w spirali zadłużenia

Nawet kilkaset milionów złotych szpitale mogą być winne parabankom, które udzielają im pożyczek na zapłatę ich długów – informują reporterzy radia TOK FM i Dziennika Gazety Prawnej. Zjawisko jest poza kontrolą rządu, NFZ czy nawet samorządów, więc nikt nie zna faktycznej skali problemu, a jego konsekwencje są potencjalnie groźne także dla pacjentów.

Parabanki to często ostatnia deska ratunku dla szpitali pozbawionych środków. Dla zwykłego banku zadłużony szpital nie jest wiarygodnym partnerem, ale instytucje pozabankowe są skłonne udzielać pożyczek pod zastaw kontraktów z NFZ czy sprzętu medycznego. W rezultacie, jeśli szpital jest niewypłacalny, pieniądze dostarczane mu przez państwo na realizację świadczeń medycznych trafiają na konta parabanków, które wiedzą, że w ten czy inny sposób państwo jest zmuszone finansować działalność szpitali publicznych. Dodatkowo, marże narzucane przez instytucje pozabankowe są średnio dwa razy wyższe od bankowych, a w razie problemów z płatnością kwota powiększa się o kolejne kary i odsetki. Oczywiste jest więc, że im gorsza jest sytuacja szpitala, który decyduje się na pożyczkę, tym większe koszty ponosi w związku z nią. Marże parabanków są wprawdzie niższe niż kilka lat temu, gdy sięgały nawet 14 procent, co nie oznacza, że sytuacja jest zdecydowanie lepsza. Jeden ze szpitali w Wielkopolsce zaciągnął pożyczkę w wysokości 4,2 mln złotych z oprocentowaniem wynoszącym 11,4 procent.

Zadłużenie sięga milionów złotych

Jak duże są długi szpitali? Ich dokładnej skali nie zna nikt. Z reporterskiego śledztwa wynika, że tylko Centrum Zdrowia Dziecko w ubiegłym roku pożyczyło od parabanków 40 milionów złotych. Placówki podlegające lubelskiemu urzędowi marszałkowskiemu są zadłużone na w sumie 66 milionów złotych, a w województwie pomorskim na 70 milionów złotych. Stosunkowo niewielka kwota, bo tylko 4 miliony złotych, dotyczy województwa wielkopolskiego, jednak nie ma pewności, czy wspomniane dane są kompletne. Instytucje pożyczkowe nie udzielają takich informacji zasłaniając się tajemnicą bankową, natomiast szpitale nie są skłonne ujawniać wysokości swojego zadłużenia.

Szpital na łasce parabanku

Taka sytuacja sprawia, że parabanki faktycznie przejmują kontrolę nad szpitalem, ponieważ w sytuacji, w której nie jest on w stanie samodzielnie finansować bieżącej działalności, to zadanie spada na firmę. W międzyczasie, jeśli szpital opóźnia się w spłacie, potrzebuje kolejnych środków na spłatę odsetek, które ponownie pożycza z parabanku, ponieważ tylko on jest skłonny udzielić takiego zobowiązania. Jeśli firma chce wywrzeć na szpital większy nacisk, przesyła zobowiązania do komornika, co może skutkować zamrożeniem kont i brakiem pieniędzy na wypłaty dla personelu.

Koronnym przykładem takiego kryzysu jest szpital w Grudziądzu, zadłużony na w sumie pół miliarda złotych. Niewypłacalność spowodowała zaplątanie się w spiralę zadłużenia, skutkująca braniu pożyczek oprocentowanych nawet na 9 proc. W związku z tym w ciągu trzech lat koszty pożyczek i kredytów narosły do 28,7 mln złotych, w tym jedynie odsetki za spóźnienia wyniosły 5 mln złotych.

Dyrektorzy twierdzą, że są w patowej sytuacji – jeśli nie zdobędą pieniędzy w ten czy inny sposób, szpitale nie będą w stanie funkcjonować. Sytuację mogłoby unormować jedynie oddłużenie oraz lepszy system finansowania szpitali.

Źródło: Tok FM, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij