Premier zapowiada program wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci
Katarzyna Szulik

Premier zapowiada program wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu posłowie odrzucili projekt zaostrzający prawo aborcyjne, co jednak nie kończy dyskusji w tym temacie. Partia rządzącą zamierza stworzyć alternatywną propozycję, której zgodnie z zapowiedziami premier, będzie towarzyszyć program wsparcia dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci.

Po głosowaniu premier Beata Szydło oznajmiła, że od 1 stycznia 2017 roku zacznie obowiązywać program wsparcia dla matek i rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne, a środki na ten cel mają zostać zabezpieczone w planie budżetu na przyszły rok. Wspomniany program ma objąć także kobiety w ciąży, które zdecydują się urodzić dziecko, oferując im opiekę prenatalną i zdrowotną oraz pomoc w zajęciu się już narodzonym dzieckiem.

Bez legalnej aborcji w przypadku wad płodu

Zapowiedź premier wiąże się z planami przedstawienia nowego projektu zmian w prawie dotyczącym aborcji, który opracowuje PiS. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, ma on wykluczyć z obecnie obowiązujących przepisów zapis o możliwości usunięcia ciąży ze względu na ciężką lub nieuleczalną wadę płodu. W tej sytuacji wśród dwóch legalnych wyjątków od zakazu aborcji pozostanie przerwanie ciąży, do której doszło w wyniku czynu zabronionego (czyli gwałtu lub kazirodztwa) oraz w razie bezpośredniego zagrożenia życia matki.

Aborcyjna akcja informacyjna

Kolejnym pomysłem partii rządzącej jest przeprowadzenie akcji informacyjnej, która będzie wspierać i promować ochronę życia. Zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego „potrzebna jest zmiana mentalna – społeczeństwo musi wiedzieć, co to jest aborcja i na czym polega” - mówił na czwartkowym briefingu prasowym.

Polecane dla Ciebie

Projekt o in vitro również do kosza

Niejako na marginesie dyskusji o aborcji toczyła się druga, dotycząca projektu ustawy ograniczającej zakres przeprowadzania zabiegów in vitro. Zakładał on, że w ramach procedury
in vitro możliwe będzie tworzenie tylko jednego zarodka, który musi zostać umieszczony w ciele kobiety w ciągu 72 godzin. Obecne przepisy pozwalają na zapłodnienie sześciu lub,
w określonych przypadkach, nawet większej liczby. Autorzy projektu chcieli również, żeby w ustawie na ten temat znalazł się zapis gwarantujący prowadzenie leczenia niepłodności
„ze szczególnym uwzględnieniem prawnej ochrony życia”.

Zgodnie z informacjami płynącymi z Sejmu, wspomniany projekt został wycofany spod obrad w komisjach po tym, gdy 6 posłów klubu Kukiz 15' wycofało złożone pod nim podpisy. Propozycja dotycząca in vitro została skierowana do dalszych prac w komisjach na tym samym posiedzeniu, na którym zadecydowano o dalszym procedowaniu projektu o całkowitym zakazie aborcji.

Kolejny projekt już w parlamencie

Zwolennicy zaostrzenia prawa aborcyjnego jednak nie składają broni. Do parlamentu już trafił kolejny projekt zakazujący aborcji, tym razem złożony przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia. Jego treść jest niemal taka sama, jak propozycji Ordo Iuris, za wyjątkiem wycofanego zapisu o karaniu kobiet poddających się aborcji. Wspomniany projekt został złożony jeszcze w czwartek, czyli w dniu oficjalnego odrzucenia poprzedniej propozycji przez Sejm. Do parlamentu trafił w formie petycji, pod którą podpisało się 160 tys. osób.

Źródło: Gazeta Wyborcza, TOK.FM

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij