Leki mają zniknąć ze sklepów, a kosmetyki z aptek
Katarzyna Szulik

Leki mają zniknąć ze sklepów, a kosmetyki z aptek

Planowana nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne wprowadza znaczące zmiany w dotychczasowych przepisach dotyczących sprzedaży i dystrybucji leków – informuje „Rzeczpospolita”, która dotarła do wstępnych założeń projektu.

Zmiany przewidywane w ustawie zakładają potencjalną rewolucję dla farmaceutów oraz pacjentów kupujących leki bądź inne produkty w aptekach i poza nimi. Jedną z poważniejszych propozycji jest wycofanie z aptek kosmetyków i szamponów, stanowiących ważne źródło dochodu zwłaszcza niezależnych aptekarzy. Te straty przynajmniej częściowo ma zrekompensować tzw. opłata dyspensyjna za opakowanie leku, którą mieliby ponosić pacjenci. Zdaniem wiceministra Krzysztofa Łandy, ze wspomnianej opłaty mogliby zostać wyłączeni między innymi seniorzy czy dzieci, a jej wysokość nie jest jeszcze znana.

Zmiana aptecznego asortymentu ma być mniej dotkliwa także dzięki ograniczeniu obecności medykamentów na stacjach benzynowych i w sklepach, co też rozważa Ministerstwo Zdrowia.

Farmaceuta pomoże lekarzowi POZ

W ustawie jest także mowa o tzw. opiece farmaceutycznej, czyli współpracy aptekarzy z lekarzami rodzinnymi. Ich zadaniem byłoby sporządzanie przeglądów lekowych, czyli przeprowadzanie z pacjentami wywiadów na temat leków, które przyjmują. Te informacje byłyby podstawą do sporządzania raportów na potrzeby lekarzy rodzinnych. Na temat tego pomysłu farmaceuci wypowiadają się pozytywnie, ponieważ z jednej strony pozwala na pełne wykorzystanie z ich kompetencji, z drugiej natomiast może być szansą na zarobek, oczywiście z zachowaniem dobra pacjenta na pierwszym miejscu.

Nowe przepisy uderzą w sieci apteczne?

Wśród poważnych zmian z punktu widzenia farmaceutów znajdują się także przepisy antykoncentracyjne, mające działać na rzecz niezależnych farmaceutów. Zgodnie z nimi, jeden właściciel nie będzie mógł prowadzić kilku punktów w danym województwie, nawet jeśli będą one rejestrowane na różne podmioty. Ten przepis uderzy przede wszystkim w apteki sieciowe, które zwracają uwagę, że zmiany odbiją się na kieszeniach pacjentów. Dziś, dzięki hurtowym zamówieniom, są one w stanie negocjować niższe ceny, a co za tym idzie oferować preparaty medyczne i leki taniej niż inni. Zdaniem ekspertów to między innymi presja cenowa ze strony sieci sprawia, że leki nierefundowane są łatwiej dostępne, więc na ograniczaniu ich działalności stracą przede wszystkim pacjenci.

Polecane dla Ciebie

Plaga leków bez recepty

Z większym entuzjazmem środowiska spotyka się natomiast chęć ograniczenia dostępności leków bez recepty poza aptekami. Eksperci od dawna biją na alarm, że Polacy kupują je zbyt często, do czego walnie przyczynia się reklama prowadzona przez producentów na ogromną skalę. W 2015 roku rynek reklam preparatów OTC, czyli bez recepty, był największy w Polsce, a firmy z tej branży wydały na komunikaty reklamowe 4,3 mld złotych. W tym roku zapewne będzie podobnie, ponieważ wydatki tej branży systematycznie rosną. Skala promocji to jedno, ale wiele z reklam świadomie wprowadza odbiorców w błąd, przypisując właściwości lecznicze preparatom, które ich nie posiadają, Kontrowersje budzi również wykorzystywanie w reklamie wizerunku lekarzy.

Zdaniem specjalistów z branży farmaceutycznej, reklama leków OTC powinna być radykalnie ograniczona, za czym powinno pójść ograniczenie ich dostępności. Zwolennicy twierdzą, że możliwość kupna leków na przykład na stacjach benzynowych powinna być zachowana, ponieważ umożliwia samoleczenie w skrajnych przypadkach.

Kontrargumentem w tym wypadku jest niebezpieczeństwo wynikające z przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, co grozi przedawkowaniem, zatruciem lub szkodliwymi skutkami ubocznymi.

Źródła: Rzeczpospolita, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij