NIK: leczenie chorób płuc w Polsce wymaga zdecydowanej poprawy
Katarzyna Szulik

NIK: leczenie chorób płuc w Polsce wymaga zdecydowanej poprawy

Z najnowszego raportu Najwyższej izby Kontroli wynika, że zapobieganie, leczenie i diagnostyka chorób układu oddechowego w Polsce wymagają natychmiastowej poprawy – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Dotychczasowe programy leczenia POChP były realizowane na zbyt małą skalę i nie przyniosły pożądanych efektów.

Dokument sporządzony przez NIK pokazuje zaniedbania przede wszystkim poprzedniej ekipy rządzącej w zakresie leczenia wspomnianych schorzeń. W latach 2012-2015 realizowany był program profilaktyczny dla choroby obturacyjnej płuc, który jednak objął zaledwie 43 tysiące z chorych. Tak niski odsetek wynika przede wszystkim z niskich wycen świadczeń z tego zakresu. Zgodnie z szacunkami, na różne choroby obturacyjne płuc cierpi w sumie 6 milionów osób, przy czym nawet 80 proc. chorych nie wie o tym, że ma POChP, a około połowa nie jest świadoma, że cierpi na astmę. Rozpoznanie choroby również nie jest zachętą do leczenia, ponieważ około połowa osób, którym postawiono diagnozę, w ogóle go nie podejmuje.

Pieniądze były, ale nie zostały wykorzystane

Raport wykazał także, że mimo zapowiedzi nie powstał krajowy program zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc, mimo że w budżecie przewidziano na ten cel 10 milionów złotych. Te pieniądze miały zostać przeznaczone między innymi na zorganizowanie w ramach szpitalnych oddziałów chorób płuc pododdziałów nieinwazyjnej wentylacji i wyposażenie ich w niezbędny sprzęt.

Dłuższe kolejki, coraz starsi lekarze

Brak programów i skoordynowanych działań w zakresie leczenia chorób płuc, należących do najczęściej występującej kategorii schorzeń, skutkuje problemami dla pacjentów. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty z zakresu chorób płuc wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy, a we wcześniej wspomnianym okresie brak właściwej opieki skutkował wzrostem oczekujących na poradę z zakresu gruźlicy o 100 proc. Długie oczekiwanie i niewystarczająca opieka wynikają również z wiodącej bolączki polskiej służby zdrowia, czyli niedoboru specjalistów, który jak na razie jest problemem w jednej czwartej placówek. Wkrótce jednak może stać się powszechny, ponieważ średnia wieku lekarzy rośnie. Tylko w badanym okresie w grupie powyżej 64 lat ich liczba zwiększyła się o połowę, a żaden z lekarzy nie miał mniej niż 35 lat. Młodzi lekarze w wieku od 35 do 44 lat stanowią także najmniejszy odsetek specjalistów, wynoszący niecałe 11 proc. Tych mających między 55 a 64 lata jest ponad trzykrotnie więcej, a nawet odsetek starszych specjalistów wynosi 16 proc. ogółu. Swój udział w procesie leczenia powinni mieć również lekarze rodzinni, których zadaniem jest przede wszystkim profilaktyka i udzielanie porad z tego zakresu.

Powiązane produkty

Tytoniowy problem nie maleje

Profilaktyka antytytoniowa jest praktykowana coraz rzadziej. Między 2012 a połową 2015 roku liczba oferujących ją placówek spadła z 220 do 149, a o niemal 1/3 zmniejszyła się liczba uczestników programów profilaktyki antytytoniowej. To niepokojące dane, ponieważ palenie tytoniu jest trzecią najczęstszą przyczyną zachorowań na raka płuc, po uwarunkowaniach genetycznych i zanieczyszczonym powietrzu. Wielu chorych zgłasza się do lekarza dopiero w zaawansowanym stadium choroby, ponieważ nowotwór długo nie daje jednoznacznych objawów. Tytoń wydatnie zwiększa również ryzyko wystąpienia obturacyjnej choroby płuc, która nieleczona prowadzi do poważnej, przewlekłej niewydolności oddechowej, która w skrajnych przypadkach bywa śmiertelna.

W reakcji na raport NIK resort zdrowia zapowiedział stworzenie programu leczenia obturacyjnej choroby płuc, obejmującego między innymi badania spirometryczne u lekarza rodzinnego. Zdaniem ekspertów idea jest słuszna, ale efekty mogą okazać się marne ze względu na brak środków. Te przewidziane przez ministerstwo pozwolą na zdiagnozowanie zaledwie kilku tysięcy pacjentów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij