Resort zdrowia zakaże sprzedaży „małpek”?
Katarzyna Szulik

Resort zdrowia zakaże sprzedaży „małpek”?

W opinii Ministerstwa Zdrowia spożycie alkoholu przez Polaków jest zbyt duże i wymaga radykalnego zmniejszenia. Pierwszym krokiem na tej drodze ma być wycofanie ze sprzedaży lub znaczne podniesienie cen tzw. „małpek”, czyli niewielkich butelek alkoholu – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W dwóch ostatnich latach Polacy spożywali 3,2 l mocnego alkoholu rocznie w przeliczeniu na osobę. Za około jedną trzecią tej ilości odpowiadały właśnie mocne alkohole w opakowaniach o niewielkiej pojemności, stanowiące już niemal jedną trzecią rynku. W związku z tym ofensywa antyalkoholowa Ministerstwa Zdrowia ma zacząć się właśnie od nich. W butelkach małolitrażowych zazwyczaj sprzedawane są trunki o mniejszej zawartości alkoholu, które zazwyczaj są smakowe, co sprawia, że dla wielu są bardziej atrakcyjne. Producenci alkoholu mają świadomość tego trendu, dlatego niemal każda z nich ma własną linię „małpek”.

Co zamiast „małpek”?

Do pomysłu nie jest przekonany szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka, który zwraca uwagę, że zakaz sprzedaży małpek może okazać się mieczem obosiecznym. Mimo wszystkich ich wad, małpki zazwyczaj mają mniejszą zawartość alkoholu, a usunięcie z półek małych butelek może skłonić do sięgania po duże, co pogłębi już istniejące problemy.

W jego opinii lepszym pomysłem byłoby ustalenie minimalnej ceny grama alkoholu, co mogłoby skłonić osoby do tej pory pijące alkohole wysokoprocentowe do sięgnięcia po te o jego mniejszej zawartości, ale zarazem tańsze. Taką ewentualność rozważała już poprzednia ekipa w resorcie zdrowia, a obecna również uważnie się mu przygląda. Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych proponowałaby cenę 2 zł za 10 g czystego alkoholu, co oznaczałoby drastyczne zwiększenie cen. Obecnie za 70 g czystego alkoholu płaci się około 5 złotych.

W tym wypadku równie ważny jak zdrowotny, jest aspekt finansowy, ponieważ przy modyfikacji cen w grę wchodziłyby także zmiany w akcyzie i z tego względu pomysłowi musiałoby się przyjrzeć również Ministerstwo Finansów.

Producenci: zostawcie małpki, wprowadźcie ceny za gram

Producenci alkoholi są niechętni zakazowi sprzedaży „małpek”, argumentując między innymi, że obecnie i tak są one droższe od alkoholi w dużych butelkach. Ich brak co najwyżej skłoni osoby, które do tej pory okazyjnie kupiły „małpkę”, do większej konsumpcji alkoholu, co, paradoksalnie, może zmniejszyć wpływy z tytułu akcyzy. Bardziej przychylnie odnoszą się za to do pomysłu wprowadzenia jednolitej stawki za gram alkoholu, co pozwoliłoby wyrównać rynkowe szanse poszczególnych producentów.

Nadmiar alkoholu szkodzi, minimum może pomóc

Ich interes pozostaje jednak na marginesie działań Ministerstwa Zdrowia, którego głównym celem jest ograniczenie popularności tej szkodliwej używki. Zgodnie z wieloma badaniami, wśród których najnowsze pochodzą z lipca tego roku i zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Otago w Nowej Zelandii, spożycie alkoholu w dużym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na siedem typów nowotworów: wątroby, jelita grubego, odbytnicy, ale też gardła, przełyku, krtani i piersi. Ze wspomnianych badań wynika także, że ryzyko zachorowania rośnie proporcjonalnie do ilości przyjmowanego alkoholu. Równocześnie jednak wielu lekarzy przekonuję, że spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach może służyć zdrowiu. Największą sympatią w ich gronie cieszy się czerwone wino, które pite regularnie, ale w niewielkich dawkach, dobrze wpływa na serce. Zdaniem niektórych badaczy może także pomóc w walce z rakiem piersi. Kobietom nim zagrożonym zazwyczaj odradza się picie jakiegokolwiek alkoholu, ponieważ zwiększa on stężenie estrogenu we krwi, co sprzyja namnażaniu komórek rakowych. Picie czerwonego wina daje efekt odwrotny – kieliszek dziennie jest w stanie zahamować ich rozwój – przekonują naukowcy z Cedars-Sinai Medical Center.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij