Resort zdrowia zakaże sprzedaży „małpek”?
Katarzyna Szulik

Resort zdrowia zakaże sprzedaży „małpek”?

W opinii Ministerstwa Zdrowia spożycie alkoholu przez Polaków jest zbyt duże i wymaga radykalnego zmniejszenia. Pierwszym krokiem na tej drodze ma być wycofanie ze sprzedaży lub znaczne podniesienie cen tzw. „małpek”, czyli niewielkich butelek alkoholu – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W dwóch ostatnich latach Polacy spożywali 3,2 l mocnego alkoholu rocznie w przeliczeniu na osobę. Za około jedną trzecią tej ilości odpowiadały właśnie mocne alkohole w opakowaniach o niewielkiej pojemności, stanowiące już niemal jedną trzecią rynku. W związku z tym ofensywa antyalkoholowa Ministerstwa Zdrowia ma zacząć się właśnie od nich. W butelkach małolitrażowych zazwyczaj sprzedawane są trunki o mniejszej zawartości alkoholu, które zazwyczaj są smakowe, co sprawia, że dla wielu są bardziej atrakcyjne. Producenci alkoholu mają świadomość tego trendu, dlatego niemal każda z nich ma własną linię „małpek”.

Co zamiast „małpek”?

Do pomysłu nie jest przekonany szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka, który zwraca uwagę, że zakaz sprzedaży małpek może okazać się mieczem obosiecznym. Mimo wszystkich ich wad, małpki zazwyczaj mają mniejszą zawartość alkoholu, a usunięcie z półek małych butelek może skłonić do sięgania po duże, co pogłębi już istniejące problemy.

W jego opinii lepszym pomysłem byłoby ustalenie minimalnej ceny grama alkoholu, co mogłoby skłonić osoby do tej pory pijące alkohole wysokoprocentowe do sięgnięcia po te o jego mniejszej zawartości, ale zarazem tańsze. Taką ewentualność rozważała już poprzednia ekipa w resorcie zdrowia, a obecna również uważnie się mu przygląda. Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych proponowałaby cenę 2 zł za 10 g czystego alkoholu, co oznaczałoby drastyczne zwiększenie cen. Obecnie za 70 g czystego alkoholu płaci się około 5 złotych.

W tym wypadku równie ważny jak zdrowotny, jest aspekt finansowy, ponieważ przy modyfikacji cen w grę wchodziłyby także zmiany w akcyzie i z tego względu pomysłowi musiałoby się przyjrzeć również Ministerstwo Finansów.

Producenci: zostawcie małpki, wprowadźcie ceny za gram

Producenci alkoholi są niechętni zakazowi sprzedaży „małpek”, argumentując między innymi, że obecnie i tak są one droższe od alkoholi w dużych butelkach. Ich brak co najwyżej skłoni osoby, które do tej pory okazyjnie kupiły „małpkę”, do większej konsumpcji alkoholu, co, paradoksalnie, może zmniejszyć wpływy z tytułu akcyzy. Bardziej przychylnie odnoszą się za to do pomysłu wprowadzenia jednolitej stawki za gram alkoholu, co pozwoliłoby wyrównać rynkowe szanse poszczególnych producentów.

Polecane dla Ciebie

Nadmiar alkoholu szkodzi, minimum może pomóc

Ich interes pozostaje jednak na marginesie działań Ministerstwa Zdrowia, którego głównym celem jest ograniczenie popularności tej szkodliwej używki. Zgodnie z wieloma badaniami, wśród których najnowsze pochodzą z lipca tego roku i zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Otago w Nowej Zelandii, spożycie alkoholu w dużym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na siedem typów nowotworów: wątroby, jelita grubego, odbytnicy, ale też gardła, przełyku, krtani i piersi. Ze wspomnianych badań wynika także, że ryzyko zachorowania rośnie proporcjonalnie do ilości przyjmowanego alkoholu. Równocześnie jednak wielu lekarzy przekonuję, że spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach może służyć zdrowiu. Największą sympatią w ich gronie cieszy się czerwone wino, które pite regularnie, ale w niewielkich dawkach, dobrze wpływa na serce. Zdaniem niektórych badaczy może także pomóc w walce z rakiem piersi. Kobietom nim zagrożonym zazwyczaj odradza się picie jakiegokolwiek alkoholu, ponieważ zwiększa on stężenie estrogenu we krwi, co sprzyja namnażaniu komórek rakowych. Picie czerwonego wina daje efekt odwrotny – kieliszek dziennie jest w stanie zahamować ich rozwój – przekonują naukowcy z Cedars-Sinai Medical Center.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij