Zbadaj płuca podczas światowych Dni Spirometrii
Katarzyna Szulik

Zbadaj płuca podczas światowych Dni Spirometrii

W dniach 12-17 września w całej Polsce prowadzone będą darmowe badania płuc, organizowane w ramach obchodów światowych Dni Spirometrii. Regularne badania powinni przeprowadzać zwłaszcza palacze, osoby z objawami niewydolności oddechowej oraz mieszkańcy dużych, zanieczyszczonych miast.

Wydarzenie jest organizowane pod patronatem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Na jej stronie znajdują się adresy placówek, w których
w tych dniach można przebadać się bez opłat.

Powszechny problem

Badanie spirometryczne pozwala wykryć choroby oddechowe związane ze zwężaniem się oskrzeli. Najczęstsze z nich to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz astma. Wspomniane schorzenia należą nie tylko no najczęściej występujących, ale co za tym idzie także najbardziej kosztownych z terapeutycznego punktu widzenia. W Unii Europejskiej stanowią one ponad połowę wszystkich wydatków przeznaczanych na leczenie chorób płuc.

Problem jest poważny również w Polsce, gdzie na różne choroby obturacyjne płuc cierpi w sumie 6 milionów osób. Szacuje się, również, że nawet 80 proc. chorych nie wie o tym, że ma POChP, a około połowa nie jest świadoma, że cierpi na astmę. Rozpoznanie choroby również nie jest zachętą do leczenia, ponieważ około połowa osób, którym postawiono diagnozę, w ogóle go nie podejmuje.

Nie lekceważ kaszlu

Pierwszymi objawami choroby obturacyjnej są kaszel i duszności, kojarzone z szeregiem niekoniecznie groźnych czy przewlekłych schorzeń, a także z innymi chorobami płuc
o odmiennym charakterze. Takie badanie pozwala stwierdzić, czy podłoże problemu leży w oskrzelach, a nie na przykład w układzie krwionośnym czy problemach neurologicznych.

Najbardziej narażeni na wystąpienie obturacyjnych chorób płuc są długoletni palacze, dlatego badania w tym kierunku powinny robić zwłaszcza osoby w średnim wieku, mające za sobą kilkadziesiąt lat nałogu. Prawdopodobieństwo POChP jest większe również u dzieci palaczy, które przez dużą część życia miały bierny kontakt ze szkodliwymi substancjami. W obecnych czasach w grupie ryzyka znajdują się także mieszkańcy terenów o dużym zanieczyszczeniu powietrza, którzy nie mają możliwości odseparowania się od czynników szkodliwych.

Na czym polega spirometria?

Badanie spirometryczne jest jednym z nielicznych zdolnych trafnie zdiagnozować chorobę. Jest bezbolesne, szybkie i nie wymaga przygotowań. Pacjent musi w odpowiednim momencie i we wskazany przez lekarza sposób nabrać i wydmuchać powietrze i powtórzyć tę czynność kilkakrotnie, zgodnie z instrukcjami. Podłączony do spirometru komputer na tej podstawie określa tzw. pojemności życiowe (FVC), czyli największą ilość powietrza wydmuchiwaną z płuc oraz tę wydmuchiwaną w pierwszej sekundzie. Wyniki zestawia się ze średnią, by stwierdzić, czy wszystko jest w porządku.

Leczenie przedłuża życie

Leczenie POChP bazuje przede wszystkim na rzuceniu palenia, szczepieniach przeciwko zakaźnym chorobom układu oddechowego, jak np. grypa, a także na terapii inhalatorami
i rehabilitacji oddechowej. Jeśli chętnym do skorzystania z darmowego badania nie uda się przejść spirometrii w przyszłym tygodniu, mogą umówić się na nie w lokalnej przychodni. Spirometria znajduje się na liście świadczeń dostępnych w gabinetach POZ.

Problemy związane z obturacyjną chorobą płuc początkowo mogą wydawać się błahe, jednak nieleczona na dłuższą metę może prowadzić do tzw inwalidztwa oddechowego, gdy pacjent nie jest w stanie funkcjonować bez wspomagania wentylacji płuc. Nie mniej ważny jest wpływ POChP na długość życia – nieleczona skraca je o nawet 15 lat.

Źródło: Rynek zdrowia, Poradnik zdrowie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Telefon komórkowy jako zagrożenie podczas pandemii koronawirusa – czy, jak i jak często go dezynfekować?

  Około 2500 razy – średnio tyle razy dziennie dotykamy naszego smartfona, równocześnie wchodząc w kontakt ze wszystkimi drobnoustrojami znajdującymi się na jego powierzchni. Wśród nich może znaleźć się nowy koronawirus. W dobie pandemii SARS-CoV-2 dbajmy więc nie tylko o czyste ręce, ale też wolny od drobnoustrojów telefon komórkowy. Można to robić łatwo, efektywnie i bez obaw o zniszczenie urządzenia. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko zakażenia się koronawirusem

  Dotychczasowe obserwacje lekarzy wskazywały, że niedobór witaminy D w organizmie, z którym w większym lub mniejszym stopniu zmaga się większość z nas, może zwiększać prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Były to jednak wyłącznie obserwacje niepoparte badaniami o jednoznacznych wynikach. Te przypuszczenia, choć nie całkowicie, potwierdziło badanie naukowców z Uniwersytetu w Chicago. 

 • Kolejne dowody na to, że w przebiegu Covid-19 znaczenie ma grupa krwi

  Przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zarażenia koronawirusem pojawiały się już wcześniej, ale najnowsze badanie pokazuje, że rzeczywiście tak jest. Jak się okazuje, ryzyko ciężkiego przebiegu choroby jest najwyższe u osób z grupą krwi A, natomiast u osób z grupą 0 ryzyko zarażenia się wirusem jest stosunkowo najniższe. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij