×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zbadaj płuca podczas światowych Dni Spirometrii

W dniach 12-17 września w całej Polsce prowadzone będą darmowe badania płuc, organizowane w ramach obchodów światowych Dni Spirometrii. Regularne badania powinni przeprowadzać zwłaszcza palacze, osoby z objawami niewydolności oddechowej oraz mieszkańcy dużych, zanieczyszczonych miast.

Wydarzenie jest organizowane pod patronatem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Na jej stronie znajdują się adresy placówek, w których
w tych dniach można przebadać się bez opłat.

Powszechny problem

Badanie spirometryczne pozwala wykryć choroby oddechowe związane ze zwężaniem się oskrzeli. Najczęstsze z nich to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz astma. Wspomniane schorzenia należą nie tylko no najczęściej występujących, ale co za tym idzie także najbardziej kosztownych z terapeutycznego punktu widzenia. W Unii Europejskiej stanowią one ponad połowę wszystkich wydatków przeznaczanych na leczenie chorób płuc.

Problem jest poważny również w Polsce, gdzie na różne choroby obturacyjne płuc cierpi w sumie 6 milionów osób. Szacuje się, również, że nawet 80 proc. chorych nie wie o tym, że ma POChP, a około połowa nie jest świadoma, że cierpi na astmę. Rozpoznanie choroby również nie jest zachętą do leczenia, ponieważ około połowa osób, którym postawiono diagnozę, w ogóle go nie podejmuje.

Nie lekceważ kaszlu

Pierwszymi objawami choroby obturacyjnej są kaszel i duszności, kojarzone z szeregiem niekoniecznie groźnych czy przewlekłych schorzeń, a także z innymi chorobami płuc
o odmiennym charakterze. Takie badanie pozwala stwierdzić, czy podłoże problemu leży w oskrzelach, a nie na przykład w układzie krwionośnym czy problemach neurologicznych.

Najbardziej narażeni na wystąpienie obturacyjnych chorób płuc są długoletni palacze, dlatego badania w tym kierunku powinny robić zwłaszcza osoby w średnim wieku, mające za sobą kilkadziesiąt lat nałogu. Prawdopodobieństwo POChP jest większe również u dzieci palaczy, które przez dużą część życia miały bierny kontakt ze szkodliwymi substancjami. W obecnych czasach w grupie ryzyka znajdują się także mieszkańcy terenów o dużym zanieczyszczeniu powietrza, którzy nie mają możliwości odseparowania się od czynników szkodliwych.

Na czym polega spirometria?

Badanie spirometryczne jest jednym z nielicznych zdolnych trafnie zdiagnozować chorobę. Jest bezbolesne, szybkie i nie wymaga przygotowań. Pacjent musi w odpowiednim momencie i we wskazany przez lekarza sposób nabrać i wydmuchać powietrze i powtórzyć tę czynność kilkakrotnie, zgodnie z instrukcjami. Podłączony do spirometru komputer na tej podstawie określa tzw. pojemności życiowe (FVC), czyli największą ilość powietrza wydmuchiwaną z płuc oraz tę wydmuchiwaną w pierwszej sekundzie. Wyniki zestawia się ze średnią, by stwierdzić, czy wszystko jest w porządku.

Leczenie przedłuża życie

Leczenie POChP bazuje przede wszystkim na rzuceniu palenia, szczepieniach przeciwko zakaźnym chorobom układu oddechowego, jak np. grypa, a także na terapii inhalatorami
i rehabilitacji oddechowej. Jeśli chętnym do skorzystania z darmowego badania nie uda się przejść spirometrii w przyszłym tygodniu, mogą umówić się na nie w lokalnej przychodni. Spirometria znajduje się na liście świadczeń dostępnych w gabinetach POZ.

Problemy związane z obturacyjną chorobą płuc początkowo mogą wydawać się błahe, jednak nieleczona na dłuższą metę może prowadzić do tzw inwalidztwa oddechowego, gdy pacjent nie jest w stanie funkcjonować bez wspomagania wentylacji płuc. Nie mniej ważny jest wpływ POChP na długość życia – nieleczona skraca je o nawet 15 lat.

Źródło: Rynek zdrowia, Poradnik zdrowie


Podziel się: