Zbadaj płuca podczas światowych Dni Spirometrii
Katarzyna Szulik

Zbadaj płuca podczas światowych Dni Spirometrii

W dniach 12-17 września w całej Polsce prowadzone będą darmowe badania płuc, organizowane w ramach obchodów światowych Dni Spirometrii. Regularne badania powinni przeprowadzać zwłaszcza palacze, osoby z objawami niewydolności oddechowej oraz mieszkańcy dużych, zanieczyszczonych miast.

Wydarzenie jest organizowane pod patronatem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Na jej stronie znajdują się adresy placówek, w których
w tych dniach można przebadać się bez opłat.

Powszechny problem

Badanie spirometryczne pozwala wykryć choroby oddechowe związane ze zwężaniem się oskrzeli. Najczęstsze z nich to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz astma. Wspomniane schorzenia należą nie tylko no najczęściej występujących, ale co za tym idzie także najbardziej kosztownych z terapeutycznego punktu widzenia. W Unii Europejskiej stanowią one ponad połowę wszystkich wydatków przeznaczanych na leczenie chorób płuc.

Problem jest poważny również w Polsce, gdzie na różne choroby obturacyjne płuc cierpi w sumie 6 milionów osób. Szacuje się, również, że nawet 80 proc. chorych nie wie o tym, że ma POChP, a około połowa nie jest świadoma, że cierpi na astmę. Rozpoznanie choroby również nie jest zachętą do leczenia, ponieważ około połowa osób, którym postawiono diagnozę, w ogóle go nie podejmuje.

Nie lekceważ kaszlu

Pierwszymi objawami choroby obturacyjnej są kaszel i duszności, kojarzone z szeregiem niekoniecznie groźnych czy przewlekłych schorzeń, a także z innymi chorobami płuc
o odmiennym charakterze. Takie badanie pozwala stwierdzić, czy podłoże problemu leży w oskrzelach, a nie na przykład w układzie krwionośnym czy problemach neurologicznych.

Najbardziej narażeni na wystąpienie obturacyjnych chorób płuc są długoletni palacze, dlatego badania w tym kierunku powinny robić zwłaszcza osoby w średnim wieku, mające za sobą kilkadziesiąt lat nałogu. Prawdopodobieństwo POChP jest większe również u dzieci palaczy, które przez dużą część życia miały bierny kontakt ze szkodliwymi substancjami. W obecnych czasach w grupie ryzyka znajdują się także mieszkańcy terenów o dużym zanieczyszczeniu powietrza, którzy nie mają możliwości odseparowania się od czynników szkodliwych.

Na czym polega spirometria?

Badanie spirometryczne jest jednym z nielicznych zdolnych trafnie zdiagnozować chorobę. Jest bezbolesne, szybkie i nie wymaga przygotowań. Pacjent musi w odpowiednim momencie i we wskazany przez lekarza sposób nabrać i wydmuchać powietrze i powtórzyć tę czynność kilkakrotnie, zgodnie z instrukcjami. Podłączony do spirometru komputer na tej podstawie określa tzw. pojemności życiowe (FVC), czyli największą ilość powietrza wydmuchiwaną z płuc oraz tę wydmuchiwaną w pierwszej sekundzie. Wyniki zestawia się ze średnią, by stwierdzić, czy wszystko jest w porządku.

Leczenie przedłuża życie

Leczenie POChP bazuje przede wszystkim na rzuceniu palenia, szczepieniach przeciwko zakaźnym chorobom układu oddechowego, jak np. grypa, a także na terapii inhalatorami
i rehabilitacji oddechowej. Jeśli chętnym do skorzystania z darmowego badania nie uda się przejść spirometrii w przyszłym tygodniu, mogą umówić się na nie w lokalnej przychodni. Spirometria znajduje się na liście świadczeń dostępnych w gabinetach POZ.

Problemy związane z obturacyjną chorobą płuc początkowo mogą wydawać się błahe, jednak nieleczona na dłuższą metę może prowadzić do tzw inwalidztwa oddechowego, gdy pacjent nie jest w stanie funkcjonować bez wspomagania wentylacji płuc. Nie mniej ważny jest wpływ POChP na długość życia – nieleczona skraca je o nawet 15 lat.

Źródło: Rynek zdrowia, Poradnik zdrowie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij