×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Petycja SLD w sprawie leczniczej marihuany trafiła do Sejmu

Coraz więcej posłów apeluje o zmianę przepisów dotyczących medycznego zastosowania leczniczej marihuany oraz substancji zawierających olej konopny. Dyskusję na ten temat wywołał na nowo były rzecznik SLD Tomasz Kalita, który twierdzi, że substancje zawarte w konopiach indyjskich mogą mu pomóc w walce z własną chorobą, czyli glejakiem wielopostaciowym.

Olej z konopi indyjskich według przepisów nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce. Tomasz Kalita, który zmaga się ze złośliwym guzem mózgu apeluje, aby preparaty medyczne zawierające kannabinoidy stały się legalne i były dostępne dla pacjentów.

Petycja została złożona

Do Sejmu trafiła już petycja SLD w sprawie zastosowania leczniczej marihuany. Projekt noweli złożony jako „ustawa Kality” reguluje kwestie związane z zastosowaniem substancji pochodzących od konopi indyjskich w leczeniu pacjentów. W projekcie mowa jest o tym, kto kwalifikuje się do takiego leczenia oraz jakie rodzaje medycznej marihuany mogą zostać użyte. Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zwraca uwagę, że posłowie, choć deklarują poparcie dla projektów umożliwiających wprowadzenie w obieg medycznej marihuany, nic w tej sprawie dalej nie robią.

Warto przypomnieć iż poprzedni projekt w tej sprawie, złożony na początku tego roku przez posła Piotra Liroy-Marca z Kukiz'15, utknął w sejmowej zamrażarce. Największe kontrowersje w przedstawionym projekcie budził zapis dotyczący samodzielnej uprawy konopi przez pacjentów, którzy dostaliby na to specjalną zgodę. Ustawodawcza komisja sejmowa w marcu 2016 roku uznała, że projekt ten może być dalej procedowany, jednak żadne dalsze prace od tamtej pory nie były kontynuowane.

Legalizację marihuany medycznej popiera większość klubów, zwłaszcza opozycyjnych. Do tej pory stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w tej kwestii było niejasne, jednak w zeszłym tygodniu poparcie dla pomysłu podczas konferencji prasowej wyraziła rzeczniczka klubu Beata Mazurek. Za ułatwieniami w dostępie do medycznej marihuany opowiada się także posłanka Jolanta Szczypińska, która także choruje na nowotwór.

Nie tylko dla chorych na raka

Preparaty zawierające kannabinoidy przydatne są przede wszystkim w leczeniu dolegliwości bólowych, szczególnie u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami oraz cierpiącymi na długotrwałe bóle neuropatyczne. Użycie tych leków poprawia również samopoczucie, uśmierzając różne dolegliwości oraz pobudza apetyt, co jest szczególnie ważne u pacjentów onkologicznych, którzy bardzo często cierpią na niedowagę i są wyniszczeni terapią.

Należy jednak pamiętać, że środki na bazie konopi indyjskich są jedynie dodatkiem do leków i powinny być traktowane jako tak zwana terapia ostatniej szansy. Stosowane są najczęściej jako leczenie uzupełniające, gdy inne środki okazują się niewystarczające.

Leki zawierające kanabidol (CBD) mogą okazać się również bardzo pomocne w leczeniu wielu uzależnień, takich jak alkoholizm, lekomania i narkomania. Choć związek ten sam kojarzy się z narkotykiem, działa zupełnie przeciwnie zwiększając skuteczność leczenia.

Marihuana w aptekach

Na początku 2016 roku do aptek trafił pierwszy suplement diety, zawierający kannabinoidy pozyskiwane z konopi siewnych. Nie ma on jednak nic wspólnego z medyczną marihuaną.
W konopiach siewnych, którą można legalnie uprawiać na terenie całej Unii Europejskiej, występuje ponad 80 typów kannabinoidów, przy czym jedynie konopie indyjskie bogate są tetrahydrokannabinol (THC), który działa psychoaktywne. Konopie siewne znane są w Polsce od stuleci jednak dopiero teraz wraca się znów do ich uprawy, czemu sprzyjają dotacje UE.

W obecnej chwili nie wiadomo, jak będzie wyglądał ostatecznie kształt ustawy dopuszczającej zastosowanie leczniczej marihuany w Polsce. Dalsze prace nad projektem, który zyskuje coraz większe poparcie, nadal trwają.

Źródła: Polskieradio.pl, Zdrowie.dziennik.pl, Naukawpolsce.pap.pl


Podziel się: