Odziały chirurgii zadłużają szpitale
Katarzyna Szulik

Odziały chirurgii zadłużają szpitale

W mediach regularnie pojawiają się informacje o zamykaniu kolejnych oddziałów chirurgii. W podawanych przyczynach najczęściej pojawia się informacja o tym, że przynosiły one szpitalom spore straty finansowe, powodując coraz większe zadłużenie placówki.

Sytuacja oddziałów chirurgicznych pogorszyła się od wejścia w życie tak zwanego “pakietu onkologicznego”, który miał ułatwić leczenie pacjentów z nowotworem oraz, w mniejszym stopniu, pacjentom z innymi schorzeniami. Efekt był jednak odwrotny od zamierzonego.

Brak funduszy na chirurgię

Jednym z głównych celów pakietu onkologicznego było zniesienie limitów na leczenie osób z nowotworem. Niestety, dzięki temu zmniejszono znacznie pulę punktów przeznaczonych na chirurgię ogólną. Oddziały, które w większym zakresie realizowały zabiegi chirurgiczne, pozostały z wiele mniejszymi kontraktami.
Jak tłumaczy prof. Adam Dziki w rozmowie z Rynek Zdrowia, jeżeli w danej placówce przeznaczono 50 - 60 procent funduszy na pakiet onkologiczny, to wiele oddziałów nie jest w stanie wypełnić kontraktu. Okazuje się, że około połowa hospitalizowanych pacjentów, którym wypisano Kartę Onkologiczną, nigdy nie przeszła operacji. Tak duży odsetek przypadków rodził podejrzenia, że osoby takie były przyjmowane jedynie w celu wypełnienia kontraktu. Tymczasem limit funduszy wyczerpał się na operowanych pacjentów chirurgii ogólnej.

Oddział zamknięty

W mediach regularnie podaje się informacje o zamykaniu kolejnych oddziałów chirurgii ogólnej. Jednak wbrew trendowi, wcale nie jest ich coraz mniej. Przekonuje o tym prof. Grzegorz Wallner w rozmowie z Rynek zdrowia, który twierdzi, że oddziałów chirurgii nie ubywa w Polsce, a wręcz przeciwnie, jest ich coraz więcej. Dodatkowo zdaniem profesora liczba funkcjonujących oddziałów jest zbyt duża, brakuje bowiem specjalistów, aby wypełnić stanowiska.

Jeżeli oddział miałby być zbilansowany dochodowo, powinien mieć około 5 - 8 specjalistów na region zamieszkały przez 80 tys - 120 tys osób. Jeżeli w obrębie około 15 - 20 kilometrów znajduje się kilka oddziałów chirurgii, warto zastanowić się, czy nie postawić w placówce np. na internę.

Jeżeli oddział chirurgiczny w danej placówce jest dochodowy, z reguły związany jest z prowadzeniem nieskomplikowanych zabiegów, które posiadają nieco lepsze wyceny w NFZ. Dowodzą temu prywatne placówki, które wykonują głównie usługi w dość wąskim zakresie, co pozwala na uzyskanie dodatniego dochodu.

Polecane dla Ciebie

Potrzeba specjalistów

Nie tylko brak funduszy jest problemem oddziałów chirurgicznych. W Polsce jest też coraz mniej specjalistów w tej dziedzinie. Ich brak powoduje znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na zabieg oraz problemy w planowaniu i organizacji pracy. Według danych z Europejskiego Urzędu Statystycznego EUROSTAT, szacowana liczba chirurgów w Polsce to około 5,5 - 6 tys osób, przy czym dane te są zawyżone. Obejmują one bowiem wszystkich lekarzy posiadających specjalizację, którzy niekoniecznie mogą aktywnie wykonywać swój zawód.

Zdanie profesora Adama Dzikiego, młodzi ludzie nie garną się do wybrania specjalizacji chirurgicznej, bowiem jest ona bardzo trudna i ryzykowna. Niektóre z kancelarii prawnych specjalizują się w zaskarżaniu oddziałów chirurgicznych, a prawnicy tylko czekają, aż któremuś z lekarzy podwinie się noga. Struktura wiekowa wśród polskich chirurgów też jest dość niepokojąca, bowiem lekarzy powyżej 50 roku życia jest aż 55%. Młodych lekarzy, którzy dopiero zaczęli pracę w swojej specjalizacji jest zaledwie od 10 do 20%.

Lekarzy specjalistów brakuje jednak w każdej specjalności, tak samo jak funduszy na leczenie. Do zdobywania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych ma jednak zachęcić dość wysokie proponowane wynagrodzenie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij