Opieka zdrowotna dla wszystkich: tego chce minister Radziwiłł
Katarzyna Szulik

Opieka zdrowotna dla wszystkich: tego chce minister Radziwiłł

Minister Zdrowia przedstawił założenia planowanej reformy systemu opieki zdrowotnej, który po 2018 roku ma się przekształcić w Narodową Służbę Zdrowia. Proponowane zmiany trzeba nazwać rewolucją, która budzi mieszane uczucia u części ekspertów.

Założenia reformy pozostają w zgodzie z wcześniejszymi zapowiedziami, które przewidywały likwidację składki zdrowotnej i całkowite przejęcie finansowania opieki zdrowotnej przez budżet państwa. Oznacza to, że prawo do leczenia zyskają wszyscy Polacy, również Ci, którzy obecnie nie są uprawnieni do korzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. To oznacza koniec legitymowania się w przychodniach
i przedstawianiach druków ZUA potwierdzających ubezpieczenie, a także kres systemu eWUŚ, który miał pomóc w weryfikacji ubezpieczonych, jednak w wielu wypadkach tylko pogłębiał chaos w tej kwestii.

Co zamiast NFZ?

Nowa reforma zakłada więc likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia, którego zadania przejmie Ministerstwo Zdrowia, a także zabezpieczenie środków z budżetu państwa na finansowanie opieki zdrowotnej, nad którymi pieczę ma sprawować minister zdrowia. Rolę regionalnych oddziałów NFZ przejmą Wojewódzkie Urzędy Zdrowia. To wiąże się z systematycznym zwiększaniem nakładów na służbę zdrowia, które w 2025 roku mają sięgnąć 6 proc. PKB, co pozwoli nam dorównać pod tym względem innym krajom europejskim. Obecnie zajmujemy jedno z ostatnich miejsc na kontynencie pod względem nakładów na opiekę zdrowotną.

Skoordynowane leczenie dla każdego

Zmiany obejmą także funkcjonowanie szpitali, które do tej pory były rozliczane na podstawie liczby wykonanych świadczeń. Od 2018 roku każda placówka ma otrzymywać ryczałt za leczenie pacjentów w określonych zakresach. Poza tym, szpitale zostaną podzielone według stopni specjalizacji (1 ma odpowiadać powiatowemu, 3 placówkom klinicznym), a opieka nad ich pacjentami ma zostać skoordynowana tak, by po opuszczeniu placówki mogli kontynuować leczenie w przyszpitalnej przychodni.

Opieka POZ również przejdzie małą rewolucję. Od 2018 roku pacjenci mają być leczeni przez interdyscyplinarne zespoły specjalistów, złożone z lekarza, pielęgniarki, dietetyka, położnej w przypadku kobiet oraz pielęgniarki szkolnej dla uczniów. Podobny system w lipcu zaczął obowiązywać w odniesieniu do kobiet w ciąży korzystających z publicznych świadczeń.

Reforma zakłada też utworzenie Urzędu Zdrowia Publicznego, który ma integrować i koordynować działalność wszystkich instytucji związanych ze zdrowiem Polaków, takich jak Państwowa Inspekcja Sanitarna, Państwowa Agencja Problemów Alkoholowych czy Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Polecane dla Ciebie

Obawy i nadzieje

Eksperci związani ze sferą opieki medycznej są sceptyczni wobec planów ministra – część nazywa je wręcz niewykonalnymi, choć przyznaje, że gdyby udało się jej zrealizować, byłoby to wielkie osiągnięcie. Ekspert Instytutu Ochrony Zdrowia, Marcin Gujski w rozmowie z Money.pl przekonuje, że reforma oznacza powrót do socjalistycznej służby zdrowia, ponieważ deprecjonuje rolę, jaką w podnoszeniu jakości usług odegrały szpitale prywatne. Jego zdaniem złym pomysłem jest również bezwarunkowe objęcie wszystkich opieką zdrowotną, ale popiera między innymi pomysły zwiększenia roli lekarzy POZ oraz uzależnienia finansowania szpitala od poziomu jego referencyjności.

Natomiast dr Adam Kozierkiewicz, ekspert ochrony zdrowia zauważa, że zwiększenie finansowania do 6 proc. PKB  w tak krótkim czasie może być nierealne. Żeby tak było, nakłady musiałyby rosnąć w tempie 35 mld złotych rocznie, podczas gdy dziś realna liczba to 5 mld złotych na rok.

Źródła: Ministerstwo Zdrowia, Money.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij