Cesarskie cięcie i choroby oczu
Roman Wodowski

Cesarskie cięcie i choroby oczu

Z pewnością wiele kobiet w ciąży zetknęło się z informacją, że z powodu chorób oczu (np. krótkowzroczności) nie mogą rodzić naturalnie. Sposób rozwiązania ciąży u pacjentek ze zmianami w zakresie narządu wzroku pozostaje nadal przedmiotem wielu kontrowersji, ale opracowano już okulistyczno-położniczy konsensus w tym zakresie. Warto więc zapoznać się z wytycznymi i nie sugerować się obiegowymi, często wprowadzającymi jedynie niepokój, opiniami.

Jaki wpływ ma ciąża i poród na narząd wzroku?

Ciąża, to okres związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety, które nie pozostają bez wpływu również na narząd wzroku. Zmiany w tym zakresie uwarunkowane są wzrostem stężenia hormonów, które, między innymi, zwiększają retencję wody w tkankach, a także wpływają na skład łez. W przebiegu prawidłowej ciąży zmiany w narządzie wzroku mogą polegać na przejściowej krótkowzroczności i nietolerancji szkieł kontaktowych. Wahaniom ulegają również wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Co się z tym wiąże? Przyszła mama, która ma już wadę wzroku, powinna być pod stałą opieką lekarza okulisty, który  jest w stanie ocenić, czy zmiany w ostrości widzenia są fizjologiczne dla tego szczególnego okresu, czy może sygnalizują niepokojący proces. U wszystkich ciężarnych z krótkowzrocznością powinno zostać przeprowadzone szczegółowe badanie okulistyczne na początku ciąży oraz po upływie 30 tygodnia ciąży, ze szczególnym uwzględnieniem oceny plamki i obwodowej części siatkówki.

Jakie są wskazania okulistyczne do cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie jest poważną operacją, którą powinno się wykonywać tylko wtedy, gdy są ku temu istotne medyczne przesłanki. W okulistyce należą do nich:

  • retinopatia cukrzycowa (nawracające krwotoki do ciała szklistego, rozwój nieprawidłowych naczyń w siatkówce lub na tarczy nerwu wzrokowego; trakcyjne odwarstwienie siatkówki rozwijające się i postępujące w ciąży). Niestety przedłużający się poród może stanowić ryzyko krwawienia z patologicznych naczyń do ciała szklistego i/lub pod siatkówkę;
  • nagłe stany okulistyczne, które mogą ulec pogorszeniu w trakcie porodu, których leczenie nie może być przeprowadzone lub zakończone przed rozwiązaniem;
  • krótkowzroczność z neowaskularyzacją podsiatkówkową (plamą Fuchsa);
  • stany pooperacyjne (np. stan po witrektomii z powodu krwotoku do ciała szklistego po urazie, stan po laserowej korekcji wady refrakcji jeżeli grubość rogówki po zabiegu jest mniejsza niż 350 µm);
  • zaawansowana jaskra z dużymi zmianami w polu widzenia. Tu warto uzupełnić, że o ile w czasie ciąży obserwuje się często obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (intraocular pressure – IOP), to sytuacja ta zmienia się podczas porodu siłami natury.  Wahania IOP mogą być wtedy przyczyną progresji zmian jaskrowych w polu widzenia. To dlatego jaskra z zaawansowanymi zmianami w polu widzenia stanowi wskazanie do rozwiązania ciąży poprzez cięcie cesarskie;
  • zaawansowany lub ostry stożek rogówki. Wspomniane już wcześniej znaczne wahania IOP pojawiające się w czasie trwania porodu mogą spowodować obrzęk, a nawet perforację rogówki;
  • stany rzucawkowe (wspólna decyzja lekarza położnika i okulisty w zależności od stanu ogólnego i oczu).

Powiązane produkty

A jakie choroby narządu wzroku nie stanowią wskazania do wykonania cięcia cesarskiego?

Jeszcze do niedawna krótkowzroczność była najczęstszym wskazaniem okulistycznym do rozwiązania porodu drogą cięcia cesarskiego. Wynikało to z faktu, że w opinii części lekarzy wyłącznie wielkość wady refrakcji decydowała o sposobie rozwiązania ciąży. W świetle obecnych wytycznych krótkowzroczność bez zmian w plamce nie stanowi wskazania do wykonania cesarskiego cięci. Wskazaniem do „cesarskiego cięcia” nie jest także jaskra bez zmian lub z małymi zmianami w polu widzenia.

Pamiętajmy jednak, że finalną decyzję podejmuje lekarz położnik w oparciu o badania przeprowadzone przez lekarza okulistę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij