Rak kości – pierwsze objawy i rodzaje nowotworów kości
Michał Posmykiewicz

Rak kości – pierwsze objawy i rodzaje nowotworów kości

Pierwotne nowotwory złośliwe kościopochodne i chrzęstnopochodne są stosunkowo rzadkie. Nieco częstszy jest szpiczak, który pod względem histologicznym jest klasyfikowany wśród chłoniaków. W kościach występują również chłoniaki nieziarnicze, inne nowotwory pierwotne oraz, zdecydowanie najczęściej, nowotwory przerzutowe, przede wszystkim to przerzuty raka płuca, raka piersi, raka gruczołu krokowego oraz nerki i raka tarczycy.

  1. Jakie nowotwory pierwotne kości są najczęstsze?
  2. Jakie objawy dają nowotwory kości?
  3. Jak wygląda diagnostyka nowotworów kości?
  4. Jakie cechy w badaniu radiologicznym przemawiają za tym, że rak kości jest złośliwy?

Jakie nowotwory pierwotne kości są najczęstsze?

Większość pierwotnych nowotworów złośliwych kości stanowi szpiczak mnogi, następny w kolejności jest mięsak kościopochodny (około 20%), kolejny to chrzęstniakomięsak (około 10%), mięsak Ewinga (również około 10%) oraz guz olbrzymiokomórkowy.

Jakie objawy dają nowotwory kości?

Objawy raka kości są mało charakterystyczne. Najczęściej jednak pojawia się ból, obrzęk, jak również ograniczenie ruchomości kończyny, deformacja kości oraz patologiczne złamania. Należy pamiętać, że podobne objawy mogą również towarzyszyć nowotworom łagodnym. 

Nie należy bagatelizować pierwszych, nieswoistych symptomów kojarzących się z objawami raka kości, szczególnie u dzieci - każda bowiem zwłoka w rozpoznaniu guza zdecydowanie zmniejsza szansę na skuteczne leczenie!

Powiązane produkty

Jak wygląda diagnostyka nowotworów kości?

Należy pamiętać, że niezwykle istotny w rozpoznaniu nowotworów kości jest wiek chorego, jak również dokładna lokalizacja i rozległość zmiany (duże kości długie, szkielet osiowy, kości dłoni i stóp, nasada, przynasada czy też trzon kości, zmiana pojedyncza czy wieloogniskowa). 

Przede wszystkim do diagnostyki nowotworów kości wykorzystuje się diagnostykę obrazową. Wykonuje się zdjęcia rtg, jak również tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, zdecydowanie rzadziej angiografię. Scyntygrafia jest natomiast pomocna głównie w rozpoznawaniu przerzutów do kości. Należy pamiętać, że badanie radiologiczne (ewentualnie tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny) ma podstawowe znaczenie w ukierunkowaniu dalszego postępowania.

Jakie cechy w badaniu radiologicznym przemawiają za tym, że rak kości jest złośliwy?

Przede wszystkim widoczna jest destrukcja kości (ogniska lityczne, tzw. kość wyjedzona przez mole lub ogniska sklerotyzacji w guzie). Ponadto może być widoczne między innymi zniszczenie kory kości, zmiany i odczyny okostnej z tworzeniem blaszkowatych, cebulkowatych nawarstwień oraz igiełkowatych kostnień. 
Zmiany, które są jednoznacznie łagodne klinicznie i radiologiczne, można operować bez wcześniejszej biopsji. Z pozostałych zmian pobiera się wycinek do badania histopatologicznego. Czasami stosuje się biopsję aspiracyjną cienkoigłową, szczególnie w przypadkach przerzutów. 

Ostateczną diagnozę ustala się na podstawie badania histopatologicznego w powiązaniu z danymi radiologicznymi i klinicznymi. Rozpoznanie wymaga ścisłej współpracy histopatologa, radiologa i chirurga ortopedy.  

•     Szpiczak mnogi


Najczęstszym nowotworem kości jest szpiczak mnogi. Jest to nowotwór limfocytów B, które różnicują się do komórki plazmatycznej, czemu towarzyszy wytwarzanie białek monoklonalnych i zazwyczaj osteolityczny charakter zmian w kościach. Jakie są najczęstsze objawy szpiczaka mnogiego? U chorych przede wszystkim obecne są złamania patologiczne, bóle kości, jak również objawy hiperkalcemii i niedokrwistości. Ponadto u części chorych występuje niewydolność nerek, mówi się wtedy o nerce szpiczakowej. W badaniach laboratoryjnych w surowicy krwi stwierdza się obecność monoklonalnego białka M, zaś w moczu można zazwyczaj stwierdzić łańcuchy lekkich immunoglobulin (białko Bence-Jonesa). Ponadto w badaniach laboratoryjnych uwagę zwraca wysoki poziom OB, LDH, białka C-reaktywnego (CRP) oraz beta2-mikroglobuliny. Badanie radiologiczne wykazuje ubytki w kościach płaskich (czaszka, miednica, żebra). Podstawę leczenia tego raka kości stanowi chemioterapia. 

•    Kostniakomięsak


Innym nowotworem pierwotnym kości jest kostniakomięsak, czyli inaczej osteosarcoma. Ten rak kości najczęściej występuje u młodzieży i młodych ludzi dorosłych (zazwyczaj w wieku 10-20 lat, bardzo rzadko przed 5 i po 50 roku życia). Nowotwór ten lokalizuje się głównie w przynasadach kości, zwykle wokół stawu kolanowego. Zdecydowanie rzadziej guz jest zlokalizowany w kościach płaskich miednicy. Obraz radiologiczny guza jest zazwyczaj charakterystyczny. Po pobraniu wycinka do badania histopatologicznego stosuje się najpierw chemioterapię przedoperacyjną, a następnie wykonuje się szeroką resekcję guza (niekiedy zachodzi potrzeba amputacji kończyny). Chemioterapię kontynuuje się po zabiegu operacyjnym. 

•    Nowotwory chrzęstnopochodne


Inny rodzaj nowotworów pierwotnych kości to nowotwory chrzęstnopochodne. Jednym z nich jest chrzęstniakomięsak (inaczej to chondrosarcoma). Nowotwór ten występuje głównie pomiędzy 30 a 60 rokiem życia, najczęściej zajmuje on kości miednicy i obręczy barkowej. Leczenie polega na szerokim wycięciu nowotworu - w przypadku tego rodzaju guza radio i chemioterpia są zwykle bezskuteczne. Łagodnym nowotworem kości, który jest też zaliczany do nowotworów chrzęstnopochodnych, jest wyrośl chrzęstno-kostna (osteochondroma). Występuje ona głównie u osób w młodym wieku, w okolicy chrząstki wzrostowej dużych kości długich i przestaje rosnąć po zakończeniu wzrostu kości. 

•    Mięsak Ewinga


Kolejny nowotwór pierwotny kości to mięsak Ewinga. Ten rak kości występuje głównie pomiędzy 10 a 20 rokiem życia, zdecydowanie częściej u chłopców. Może rozwijać się w każdej kości, jednak najczęściej zlokalizowany jest w kościach udowych, kościach miednicy oraz żebrach. Nowotwór ten wykazuje skłonność do szybkiego dawania przerzutów odległych do płuc, kości i szpiku. Zasadniczą rolę w leczeniu tego nowotworu kości stanowi chemioterapia, którą uzupełnia się radioterapią i czasami też resekcją chirurgiczną. 

•    Guz olbrzymiokomórkowy


Jeszcze jeden nowotwór pierwotny kości to guz olbrzymiokomórkowy. Guz ten występuje zazwyczaj pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Zwykle nowotwór lokalizuje się w nasadowej części kości udowej i kości piszczelowej (staw kolanowy), ale także w dalszym odcinku kości promieniowej i w kości krzyżowej. Guz olbrzymiokomórkowy może rosnąć w sposób bardzo agresywny. Bardzo często też nawraca, lecz rzadko daje przerzuty odległe. Ten nowotwór kości powinien być leczony zabiegiem chirurgicznym. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Osteoporoza - podstępny wróg kości

    „Osteoporoza? To nie mój problem” – tak twierdzi ponad 70% osób, które cierpią na osteoporozę i równocześnie nie wiedzą o tym fakcie. Żeby dobrze zrozumieć, skąd taka niska świadomość wśród osób chorych, trzeba wiedzieć, że ok. 60% złamań kręgów – bardzo popularnego typu złamań w przebiegu osteoporozy – przebiega bezboleśnie, a nawet wykryte złamania są często bagatelizowane.

  • Na czym polega badanie densytometryczne (gęstości kości)?

    Badanie densytometryczne, czyli gęstości kości (BMD — bone mineral density) to podstawa diagnostyki osteoporozy — choroby charakteryzującej się powolnym ubytkiem masy kostnej. Prowadzi ona do osłabienia struktury kości i powoduje większe ryzyko złamań. Obserwacja jest szybka, bezbolesna, bez żadnych powikłań.

  • Ból kości – przyczyny, objawy towarzyszące, diagnostyka bólu w kościach

    Ból kości może mieć wiele przyczyn – od zmian zwyrodnieniowych stawów i chorób reumatycznych, przez różnego rodzaju urazy i kontuzje (skręcenia, złamania, stłuczenia), aż po nowotwory (w tym przerzuty do kości). Bóle kości mogą mieć postać uogólnioną bądź dotyczyć konkretnych miejsc – najczęściej są to ból kości biodrowej, ogonowej, piszczelowej. Jakie objawy towarzyszące bólowi kości powinny skłonić do pilnej konsultacji lekarskiej?

  • Kostniak – objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

    Kostniak to łagodny nowotwór kości, który osiąga rozmiary do kilku centymetrów. Rozwija się głównie w kościach twarzoczaszki i choć zwykle nie daje objawów, to przez ucisk na okoliczne tkanki może powodować różne problemy zdrowotne, takie jak zatkanie zatok lub zaburzenia neurologiczne. 

  • RTG stawu łokciowego – projekcje i cena prześwietlenia łokcia. Jak interpretować opis rentgenu?

    Badanie rentgenowskie stawu łokciowego wykonywane jest najczęściej w sytuacji jego urazu. W obszarze łokcia przyczepiają się mięśnie, które są zaangażowane zarówno w prostowanie, jak i zginanie przedramienia, nadgarstka i palców. Jest to staw zawiasowy, który jest narażony na wiele urazów, takich jak złamanie, skręcenie i zwichnięcie. Jedną z obrazowych metod diagnostycznych jest wykonanie prześwietlania łokcia. Jak się przygotować do badania i ile kosztuje RTG stawu łokciowego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Osteopenia – przyczyny, objawy, leczenie. Dieta przy osteopenii

    Osteopenia to schorzenie, które charakteryzuje się obniżeniem gęstości mineralnej kości. Jest ono uważane za wczesne stadium osteoporozy, choć odpowiednie postępowanie może uchronić przed dalszym ubytkiem masy kostnej. Osteopenia przeważnie nie daje żadnych objawów, do jej rozpoznania konieczne jest wykonanie densytometrii. Podpowiadamy, co zrobić, aby powstrzymać postęp choroby.

  • Szkliwiak — objawy, przyczyny i rokowania

    Szkliwiak, a dokładniej rzecz biorąc cała grupa guzów zaliczana do szkliwiaków, jest jednym z najczęstszych guzów zębopochodnych i jednocześnie jest najczęstszym nowotworem zębopochodnym. Rozwija się on najczęściej w tylnych częściach żuchwy i mimo stopniowego niszczenia kości bardzo długo może być niezauważalny zarówno przez pacjenta, jak i przez lekarza. W związku z tym rozpoznawany zazwyczaj jest podczas rutynowego badania, stosunkowo przypadkowo.

  • Zapalenie okostnej – czym jest i jak się je leczy?

    Zapalenie okostnej jest stanem, w którym dochodzi do wytworzenia odczynu zapalnego w obrębie pasma tkankowego otaczającego kości. Jego nazwa to właśnie okostna. Jak się objawia zapalenie okostnej? Kiedy należy udać się do lekarza? Co na nie stosować? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl